سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
همه‌ی آنچه لازم است در مورد ویروس کرونای جدید (COVID-19)، بدانید و بخوانید و بپرسید و ببینید
15 ژوئن سال 2015 مصادف با 25 خرداد سال 1394، آغاز هفته جهانی سلامتی مردان است. بهانه ای برای جلب توجه هر چه بیشتر آقایان به سلامتی شان که اغلب در اثر سهل انگاری به خطر می افتد...
عکس نویسنده
عکس نویسنده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

زیادی هورمون مردانه مضر است


15 ژوئن سال 2015 مصادف با 25 خرداد سال 1394، آغاز هفته جهانی سلامتی مردان است. بهانه ای برای جلب توجه هر چه بیشتر آقایان به سلامتی شان که اغلب در اثر سهل انگاری به خطر می افتد. به این بهانه، نتایج پژوهشی در خصوص تاثیر میزان هورمون تستوسترون بر سلامتی مردان که اخیرا در روزنامه  Medical Sciences به چاپ رسیده است را در اختیارتان قرار می دهیم.

سلامتی مردان

همیشه این باور وجود داشته است که هر چه میزان هورمون تستوسترون در آقایان بیشتر باشد، قدرت و میل جنسی آنها بالاست.


اما به تازگی نتایج پژوهشی که در آمریکا انجام شده است از اثرات زیانبار زیادی این هورمون بخصوص در میزان قند خون و افزایش احتمال بزرگی پروستات خبر می دهد.


محققان روی نمونه ی بزاق دهان 350 کشاورز از یکی از قبایل دورافتاده ی بولیوی که میزان تستوسترون آنها بسیار پایین بود، بررسی هایی انجام داده و مشاهده کردند مشکل بزرگی پروستات در بین مردمان این قبیله وجود ندارد. علاوه بر این میزان قند خون شان نیز پایین ارزیابی شد. در نتیجه خطر ابتلا به بیماری دیابت نوع دو نیز در بین مردن این قبیله تقریبا نزدیک به صفر بود.


در اکثر کشورها، از هر ده مرد، نه مرد از زمان تولد تا 80 سالگی با نوعی از بزرگی پروستات دست به گریبان هستند. به این مشکل، بزرگی خوش خیم پروستات گفته می شود و اکثر آقایان باید مراقبت های لازم را برای مقابله و درمان این مشکل انجام دهند.

میزان تستوسترون و آندروژن در آقایان از عوامل ابتلا به بزرگی خوش خیم پروستات محسوب می شوند

آنتروپلوژیست های دانشگاه کالیفرنیا با تکیه بر نتایج بررسی هایشان ادعا می کنند که میزان بالای هورمون تستوسترون باعث بروز التهاب در بدن آقایان می شود.


سونوگرافی شکم نشان می دهد که مردان این قبیله پروستات های کوچک تری دارند. در واقع پروستات این مردان نسبت به سن شان و در مقایسه با مردان ایالات متحده ی حدود 62 درصد کوچکتر است.


این متخصصان اضافه می کنند که میزان تستوسترون و آندروژن از عوامل ابتلا به بزرگی خوش خیم پروستات محسوب می شوند.


محققان بر این عقیده هستند که میزان آندورژن در آقایان باید در سطح پایینی قرار داشته باشد.


آنها مشاهده کردند که میزان تستوسترون در اهالی این قبیله در مقایسه با مردان هم سن و سال آمریکایی کمتر بوده و چاقی مفرط، پرفشاری خون، بیماری های قلبی و سایر بیماری های متابولیکی در مردان این قبیله در پایین ترین میزان خود قرار دارد.


در واقع نتایج این پژوهش اخطاری است برای آقایانی که برای بالا بردن میزان تستوسترون خود، مکمل مصرف می کنند.


با وجود اینکه نتایج این پژوهش ارتباطی بین میزان بالای تستوسترون و ابتلا به سرطان پروستات را به اثبات نرسانده است، اما پیش از این پژوهش های دیگری در خصوص ارتباط میزان بالای این هورمون با بروز بدخیمی پروستات خبر داده اند. 

فاطمه مهدی پور
بخش سلامت تبیان

مطالب مرتبط:
سئوال های آقایان درباره تستوسترون
وقتی تستوسترون خون پایین می ‌آید
تستوسترون؛ هورمونی مردانه
11 نکته درباره تستوسترون درمانی
آیا مردان سالمند باید تستوسترون مصرف كنند؟
بالا بودن هورمون مردانه در زنان

 

مشاوره
مشاوره
اگر در خصوص این موضوع سوالی داشتید، به مشاوره تبیان مراجعه نمایید .
تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین