سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
سایت فرهنگی اطلاع رسانی تبیان در مقاله ای انتقادی با عنوان «فرهنگ از دست رفته در کف خیابان» به بررسی و تحلیل رشد آسیبهای اجتماعی پرداخت.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

فرهنگ از دست رفته در کف خیابان

بی فرهنگی در خیابان

سایت فرهنگی اطلاع‌رسانی تبیان در مقاله ای انتقادی با عنوان «فرهنگ از دست رفته در کف خیابان» به بررسی و تحلیل رشد آسیبهای اجتماعی پرداخت.

به گزارش روابط عمومی، بخش اجتماعی موسسه فرهنگی اطلاع‌رسانی تبیان این مقاله را بر اساس فرهنگ ترافیکی و رفتار رانندگان تهیه و منتشر کرده است.

امیررضوانی در این مقاله می نویسد:« رانندگی کاری روزمره برای خیلی افراد که این روزها، درگیر آن هستند اما فرهنگش برای عده ای هنوز هم غریبه است.آمارها نشان می‌دهد که در ۹۰ – ۹۵ درصد تصادفات، رفتار انسان‌ عامل تعیین کننده اصلی است و رفتارهای ضد اجتماعی، یا خشونت در رانندگی و نحوه رانندگی ارتباط داشته است. چرا در فرهنگ رانندگی برخی نظم رعایت نمی‌شود... با وجود رفتارهای شایسته اکثریت شهروندان جامعه در هنگام رانندگی این یک مزاح بیش نیست اگر بخواهیم بین فرهنگ رانندگی افرادی معدود و فرهنگ غنی کشورمان ارتباط برقرار کنیم؛چرا که تعداد بسیار محدودی از شهروندان در هر چیز تعارف داشته باشند، در رانندگی هیچ تعارفی ندارند، یا به اصطلاح در بعضی جاها باید زرنگ باشند. در جاهای دیگر که با زرنگ‌بازی پیش نمی رود. زبان است که به صدا در می آید؛ جملاتی مانند: "آهای مگر سر آوردی..." که توصیه می‌شود در اینگونه مواقع خونسردی خود را حفظ کنید و این کلمات را نشنیده بگیرید چون در غیر اینصورت با هیجانات شدیدتری از طرف مقابل رو به رو خواهید شد. قربانیان به دلیل عدم رعایت اخلاق رانندگی در جامعه مدرن و نوین شهری حرکت بین خطوط و رعایت حق تقدم عابران پیاده و توقف پشت چراغ قرمز به اضافه دیگر مقررات راهنمایی و رانندگی ارزش محسوب می‌شود و بی‌ توجهی به آن نتیجه‌ای نخواهد داشت جز قربانی و تلفات چند هزار نفری سالانه در جاده‌ها. اما آنها فقط قربانیان بی‌نظمی برخی رانندگان و عابران نیستند و نبوده‌اند. بلکه کف این خیابان‌ها قربانی مهم تری دارد و آن هم "اخلاق" و "فرهنگ" رانندگی است.رعایت قانون و مقررات، احترام به حقوق دیگران، افزایش استانه تحمل فردی همه نمونه‌هایی از رفتارهای اجتماعی است که ناخودآگاه هنگام رانندگی منعکس می‌شود. دکتر جعفر بای "جامعه شناس در این باره معتقد است: یکی از شاخص‌های فرهنگی هر جامعه‌ای شیوه رانندگی آن جامعه است. روشی که هویت فرهنگی جامعه را به ظرایف تمام نمایان می‌سازد. جامعه بشری که فرهنگ‌های متنوع را به همراه دارند، براساس روزمرگی زندگی خود را سپری می‌نمایند و براساس هویت فرهنگی روش‌های خاصی را اتخاذ می‌کند، که این روش‌ها وقتی به صورت فراگیر بین اقشار مختلف جریان پیدا می‌کند و تکرار آن نهادینه شدن آن رفتار را به همراه دارد. چرا به این روز مبتلا شدیم!؟ اگر رانندگی را بعنوان یک بخش جدا نشدنی از زندگی روزمره در نظر بگیریم،‌بدون شک ندیده گرفتن قوانین و احترام به آن، نظم اجتماعی را مختل خواهد کرد. با این وجود نمی‌شود تنها فرهنگ رانندگی و رعایت نکردن آن را زیر سوال برد. ریشه را باید در مسائل جامعه شناختی و روان‌شناختی گروهی از افراد جستجو کرد. افرادی که با مشکلات گوناگونی درگیر و به طور معمولی عصبی تر هستند. این عکس‌العمل‌ها هنگام رانندگی در مواردی مثل بدزبانی، بوق زدن، چراغ زدن های بی‌مورد حتی درگیری‌های فیزیکی دیده می‌شود.  در واقع این عکس‌العمل‌ها واکنشی به گرفتاریهای افراد در سطح مختلف است.»

متن کامل این مقاله در بخش اجتماعی سایت تبیان قابل مشاهده است.

 

 

تنظیم: هومن بهلولی

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین