تبیان، دستیار زندگی
بد نیست بدانید که دزدی هویت زمانی اتفاق می افتد که از اطلاعات شخصی افراد برای باز کردن حساب کاربری جدید، خرید کردن، یا پرداخت مالیات توسط شخصی غیر از صاحب اطلاعات استفاده شود.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

راه‌های مواجهه با دزدی هویت


بد نیست بدانید که دزدی هویت زمانی اتفاق می‌افتد که از اطلاعات شخصی افراد برای باز کردن حساب کاربری جدید، خرید کردن، یا پرداخت مالیات توسط شخصی غیر از صاحب اطلاعات استفاده شود.


دزدی هویت ، سرقت ، اینترنت

راه‌های زیادی برای بررسی آنکه آیا شخصی از اطلاعات شما در حال استفاده است یا خیر وجود دارد. برخی از این علایم عبارتند از مشاهده برداشت‌هایی از حساب بانکی به طوریکه نمی‌توانید این برداشت ها را توضیح دهید، عدم دریافت صورتحساب‌های بانکی (در صورت دریافت در قبل) یا سایر ایمیل‌ها، پیدا کردن فعالیت‌های غیرمعمول در حساب مالی، مشاهده صورتحساب‌هایی که شما پرداخت نکرده اید، دریافت تماس‌هایی درباره بدهکار بودن در حالی که شما بدهکار نیستید و یا اطلاع از سوء استفاده از اطلاعات از طریق نشت داده در شرکتی که شما کار می‌کنید.

کارهایی که بلافاصله باید انجام داد

اگر یکی از علایم هشدار فوق را دریافت کردید، سریعاً وارد عمل شوید. طی مراحل زیر به محدود سازی خسارت منجر می‌شود:

*با جایی که می‌دانید کلاهبرداری اتفاق افتاده تماس بگیرید.

*حساب بانکی خود را بررسی کنید و به پلیس گزارش دهید.

*آرامش خود را حفظ کنید و شروع به جبران خسارت کنید. براساس شرایط، مرحله بعدی می‌تواند بستن حساب‌های کاربری باز به نام شما و یا ارسال گزارش برداشت‌های غیرمجاز به بانکی که در آن حساب دارید باشد.

آیا اخیراً هشداری مبنی بر سوء استفاده از اطلاعات شخصی خود به واسطه نشت داده دریافت کرده اید؟ آیا کیف پول خود را گم کرده اید؟ یا حساب آنلاین شما هک شده است؟

طبق مطالب منتشر شده برروی سایت ماهر که اطلاعات این گزارش از آن برگرفته شده، مراحلی وجود دارد که به محافظت در برابر دزدی هویت کمک می‌کند.

در صورتی که کلمه عبور آنلاین شما دزدیده شده است، به حساب کاربری خود وارد شوید و کلمه عبور را عوض کنید. در صورت امکان، نام کاربری را نیز عوض کنید. اگر نمی‌توانید به حساب کاربری خود وارد شوید، با جایی که حساب کاربری متعلق به آنجا است تماس بگیرید. از آنها بپرسید که چگونه می‌توانید حساب را بازیابی یا از بین ببرید.

مهلت زمانی پرداخت‌های خود را بدانید. اگر صورتحسابی در زمانی که انتظار آنرا ندارید دریافت کردید، حساب کاربری خود را بررسی کنید.

در صورتی که از کلمه عبور یکسانی برای جاهای دیگر استفاده می‌کنید، آنها را نیز تغییر دهید و در صورتی که کلمه عبور متعلق به سایت مالی است یا شماره کارت شما در آن ذخیره شده است، حساب کاربری‌تان را برای هرگونه تغییر ناشناخته چک کنید.

همچنین در صورتی که شماره کارت یا اطلاعات حساب بانکی شما دزدیده شده است با بانک تماس بگیرید و بخواهید که کارت بانکی یا حساب بانکی شما را باطل کند و درخواست حسابی جدید کنید.

تراکنش‌های مالی خود را به طور منظم بازبینی کنید. مطمئن شوید که از حساب یا کارت شما سوء استفاده نشده است. درصورتی که پرداخت خودکاری را تنظیم کرده اید، آنها را با شما کارت یا اطلاعات حساب بانکی جدید خود به روز رسانی کنید.

محافظت از هویت

درحالی که دزدی هویت می‌تواند برای هر کسی اتفاق افتد، کارهایی وجود دارد که می‌تواند باعث کاهش مخاطره این امر شود مثلا اینکه بیانیه‌های مرتبط با محافظت از هویت را که توسط بانک صادر ‌شود به دقت و در اغلب اوقات بخوانید.

مهلت زمانی پرداخت‌های خود را بدانید. اگر صورتحسابی در زمانی که انتظار آنرا ندارید دریافت کردید، حساب کاربری خود را بررسی کنید.

هر گونه مستندی درباره اطلاعات مالی و شخصی خود را پاره کنید.

بخش دانش و زندگی تبیان

منب ع: خبرانلاین