سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
پرونده ٩٠٠ میلیارد تومانی فرار مالیاتی بخشی از عدد بزرگ فرار ١٣٠ هزار میلیارد تومانی مالیاتی در كشور است. ١٣٠ هزار میلیارد تومان فرار مالیاتی خبر جدیدی نیست اما جزییات این فرارها كه یكی یكی درحال رو شدن است به تازگی از زبان مقامات شنیده می شود.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

 جزییاتی از پرونده فرار مالیات ٩٠٠میلیارد تومانی


پرونده ٩٠٠ میلیارد تومانی فرار مالیاتی بخشی از عدد بزرگ فرار ١٣٠ هزار میلیارد تومانی مالیاتی در كشور است. ١٣٠ هزار میلیارد تومان فرار مالیاتی خبر جدیدی نیست اما جزییات این فرارها كه یكی‌یكی درحال رو شدن است به تازگی از زبان مقامات شنیده می‌شود.

فرار ، اختلاس ، دزدی

پس از آنكه ابتدای سال خبر كشف ٢٠ هزار سیم‌كارت به نام یك نفر در اصفهان منتشر شد؛ خبر كشف ٩٠٠ میلیارد تومان فرار مالیاتی در این استان دومین تخلف مالی رو شده از فعالان اقتصادی اصفهانی بود. بزرگی ١٣٠ هزار میلیارد تومان فرار مالیاتی وقتی مشخص می‌شود كه این عدد را با تولید ناخالص داخلی كشور مقایسه كنیم. آخرین آمار اعلام شده از سوی بانك مركزی نشان می‌دهد در سه ماهه سوم سال ٩٣ بالغ بر ٢٦٣ هزار و ٢٤٣ میلیارد تومان تولید ناخالص داخلی داشته‌ایم. بنابراین رقم فرار مالیاتی برابر با نیمی از تولید ناخالص داخلی كشور است. این در شرایطی است كه رقم ١٣٠ هزار میلیارد تومان نیز رقم برآوردی است و ممكن است در واقعیت این عدد بزرگ‌تر از ارقام اعلام شده باشد. به‌طوری‌كه معاون سازمان امور مالیاتی نیز می‌گوید هر چند برآورد می‌شود ٢٥ درصد از فعالیت‌های اقتصادی مشمول فرار مالیاتی می‌شود اما این عدد رقم واقعی نیست و می‌توان تا ٨٠ درصد از آنچه اتفاق می‌افتد را تخمین زد.

فرار مالیاتی سه برابر یارانه نقدی

در مالیات بر ارزش افزوده، ٤ برابر مالیات‌های مستقیم فرار مالیاتی داریم كه حدود ١٠٠ هزار میلیارد تومان می‌شود و برای مالیات‌های مستقیم ٢٥ درصد داریم. مجموع فرارهای مالیاتی در مالیات مستقیم، مالیات بر ارزش افزوده و عوارض، ١٢٠ الی ١٣٠ هزار میلیارد تومان می‌شود. در سال كل یارانه نقدی حدود ٤٢ هزار میلیارد تومان است ولی در سال ١٢٠ هزار میلیاردتومان فرار مالیاتی داریم. یعنی ٣ برابر یارانه نقدی، فرار مالیاتی داریم. این همه درحالی است كه سال‌هاست برای جلوگیری از اتكای بیش از حد به درآمدهای نفتی بر اصلاح سیستم مالیاتی كشور تاكید شده و مقابله با فرار مالیاتی مدت‌هاست در دستور كار مقامات قرار دارد. دولت حسن روحانی نیز از ابتدای كار خود در سال ٩٢ و در روزهایی كه آماده ارایه نخستین سند بودجه به مجلس می‌شد تاكید كرده بود بودجه‌های سالانه از این پس با اتكای بیشتر بر مالیات تدوین خواهد شد. هرچند در دو سال گذشته این وعده چندان رنگ و بوی تحقق به خود نگرفت اما تلاش‌ها دست كم در افزایش پایه مالیاتی یعنی لغو معافیت‌ها و همچنین كشف پرونده‌هایی از فرار مالیاتی قابل مشاهده است.

آخرین آمار اعلام شده از سوی بانك مركزی نشان می‌دهد در سه ماهه سوم سال ٩٣ بالغ بر ٢٦٣ هزار و ٢٤٣ میلیارد تومان تولید ناخالص داخلی داشته‌ایم. بنابراین رقم فرار مالیاتی برابر با نیمی از تولید ناخالص داخلی كشور است

٩/٦درصد از فرار مالیاتی كشور در اصفهان كد فروشی شد

رقم كشف شده از تنها یك پرونده در استان اصفهان سهمی بالغ بر ٩/٦ درصد از كل فرارهای مالیاتی صورت گرفته دارد. ٩٠٠ میلیارد تومان فرار مالیاتی مطرح شده از سوی معاون سازمان مالیاتی مربوط به موضوع كد فروشی است. به این صورت كه اشخاصی فاكتورهای غیرواقعی را در اختیار شركت‌های دیگر می‌گذاشتند. این فاكتورها ثبت شده بوده و افرادی نیز طرف معامله آنها بوده و فاكتورها را خریده بودند. با این فاكتورها می‌توان ادعا كرد كه مالیات بر ارزش افزوده پرداخت شده است. یعنی اولا فاكتوری جعلی صادر شده و دوما مالیات بر ارزش افزوده پرداخت نشده در این فاكتورها پرداخت شده عنوان می‌شود. كسی كه این كار را مرتكب می‌شود هم كلاهبردار نسبت به دولت است و یك جور هم می‌توان گفت دزدی است و تصرف در اموال عمومی كرده است.

١٢٠ مهر و فاكتور ساخته شده جعلی در تهران

این موضوع تنها در اصفهان صورت نگرفته بلكه نمونه دیگر آن در استان تهران كشف شده است. یك مورد كدفروشی در تهران شناسایی شده كه ١٢٠ مهر سازمان‌ها و فاكتورهای مختلف ساخته شده است اما به دلیل تازه بودن این شناسایی هنوز برآوردی از رقم فرار مالیاتی انجام نشده است. همین اتفاق چند سال پیش در یك استان دیگر پیش آمد و بحث فرارمالیاتی هم مطرح شد و قرار بود مسوولان با این اقدام مقابله كنند اما می‌بینیم این اتفاق مجددا تكرار می‌شود. وكیلی معاون سازمان بازرسی كل كشور در این باره با بیان اینكه متولی اصلی این بحث سازمان امور مالیاتی است می‌گوید: سازمان بازرسی كل كشور هر كجا كه پرونده‌ای تشكیل شود ورود پیدا می‌كند و موضوع را مورد بررسی قرار می‌دهد. وی مهم‌ترین آفت در بحث فرار مالیاتی را عدم وجود ساختار و بانك‌های اطلاعاتی دانست و خاطرنشان می‌كند: به بررسی آسیب‌های برون سازمانی امور مالیاتی باید بپردازیم. همه دستگاه‌ها مكلفند اطلاعات خود را به سازمان امور مالیاتی بدهند و برخورد باید مستند با قانون باشد. اما هنوز سیستم سازمان مالیاتی سنتی است و این سازمان با كمبود نیرو مواجه است.

در مالیات بر ارزش افزوده، ٤ برابر مالیات‌های مستقیم فرار مالیاتی داریم كه حدود ١٠٠ هزار میلیارد تومان می‌شود و برای مالیات‌های مستقیم ٢٥ درصد داریم. مجموع فرارهای مالیاتی در مالیات مستقیم، مالیات بر ارزش افزوده و عوارض، ١٢٠ الی ١٣٠ هزار میلیارد تومان می‌شود

در كشورهای صنعتی شبكه گسترده مالیاتی وجود دارد

راغفر كارشناس اقتصادی در این خصوص با اشاره به مساله فرار مالیاتی و ضرورت برخورد سریع و قاطع دستگاه قضا اظهار می‌كند: باید عزم بسیار جدی در سطح هر سه قوا به وجود‌ آید. او با اشاره به اینكه باید هر سه قوا مشكلات را در این حوزه حل كنند، ادامه داد: تولید ناخالص داخلی سال ٩٢ با ركود عمیق اقتصادی مواجه بود. وی با اشاره به اینكه در كشورهای صنعتی شبكه گسترده مالیاتی وجود دارد، اظهار داشت: نوع پرداخت باید در این شبكه انجام شود. راغفر با بیان اینكه متاسفانه در كشور ما چنین شبكه‌ای وجود ندارد، گفت: بدون وجود نظام اطلاعاتی سازمان مالیات نمی‌تواند اقدام به برآورد درآمدها كند. استاد دانشگاه با اشاره به اینكه نظام قضایی باید با این امر برخورد كند، افزود: باید فرهنگ عمومی ارتقا یابد.

بخش اقتصاد تبیان

منبع : الف

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین