تبیان، دستیار زندگی
کمرویی به ندرت مادرزادی است . این رفتار هنگامی به وجود می آید که در اثر تربیت غلط ، کودک به ارزش های اصیل خود بی اعتماد و در نتیجه مردم گریز می شود.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

خجالتی نباشید

کمرویی به ندرت مادرزادی است . این رفتار هنگامی به وجود می آید که در اثر تربیت غلط ، کودک به ارزش های اصیل خود بی اعتماد و در نتیجه مردم گریز می شود.

فرآوری:مریم تجریشی - مرکز مشاوره
خجالتی نباشید


شاید شما هم جزء آن دسته از افرادی باشید که از کمرویی و به عبارتی خجالتی بودن رنج می برید و دنبال راهی برای درمان آن می گردید.داشتن دوستان خوب،مشارکت در فعالیت های گروهی ، حضور شاد و فعال در جشن ها و میهمانی ها و به طور کلی ارتباط برقرار کردن با دیگران حتما آرزویی بزرگ برای شماست . حتما خانواده شما با ترتیب میهمانی های خانوادگی ،تلاش می کنند شما را به برقراری ارتباط با دیگران وادار کنند ، اما شما در لاک خود فرو می روید ؛ مضطرب و ناراحت به کوچکترین بهانه به اتاقتان می روید و یا در گوشه ای از مجلس کز کرده و زیرچشمی به دیگران نگاه می کنید . حتی گاه آرزو می کنید که ای کاش هر چه زودتر این میهمانی تمام شود و کسی با شما کاری نداشته باشد.
کمرویی به ندرت مادرزادی است . این رفتار هنگامی به وجود می آید که در اثر تربیت غلط ، کودک به ارزش های اصیل خود بی اعتماد و در نتیجه مردم گریز می شود. همه کارهای مرتبط با دیگران برای افراد کمرو ، ناراحت کننده است ، در مواقع روبه رو شدن با دیگران ترس وجودشان را فرا می گیرد زبانشان بند می آید ، دستهایشان می لرزد ، عرق می کنند و... ، احتمالا همه ی این عوارض برای آنهایی که از  کمرویی و خجالت رنج می برند آشناست ،متاسفانه همین ترس و اضطراب اجتماعی که از کمرویی نشات می گیرد سبب می شود فرد کمرو بیشتر به لاک تنهایی خود فرو رفته ،از اجتماع فاصله بگیرد و  شخصیت واقعی و قابلیت های ارزشمندش برای دیگران و حتی خود او  ناشناخته بماند.

مطمئننا بارها خواسته اید این وضع را تغییر دهید ؛ حتی چند قدم هم پیش رفته اید ، اما در اثر یک اتفاق ساده عقب نشینی کرده اید . برای از بین بردن این خصلت و شاید بتوان گفت ناتوانی بهتر است اصولی، از کودکی و سنین پایین با کمک خانواده و دوستان و هر چه زودتر اقدام کرد. زیرا هر چه بگذرد ، خطر جدی تر شدن آن وجود دارد ؛ به ویژه با رسیدن به سن بلوغ که ممکن است وضعیت بحرانی تر شود .مطالعه یک کتاب در زمینه کمرویی برای یاد گرفتن روشهایی برای حفظ آرامش و قرار گرفتن هرچه بیشتر در اجتماع برای غلبه بر این احساس می تواند موثر باشد.

ترس و اضطراب اجتماعی که از کمرویی نشات می گیرد سبب می شود فرد کمرو بیشتر به لاک تنهایی خود فرو رفته ،از اجتماع فاصله بگیرد و شخصیت واقعی و قابلیت های ارزشمندش برای دیگران و حتی خود او ناشناخته بماند.

کتاب کوچک "خجالتی نباشید"  به زبانی ساده و با توجه به جدیدترین اصول روان شناسی نوشته شده و می تواند راهنمای خوبی برای شما باشد .این کتاب قابل استفاده برای همه به ویژه نوجوانان و جوانان است و می توانید با نگاه به عنوان سر فصل های مختلف کتاب ، مشکل خود را پیدا کرده و آن را مطالعه کنید.در این کتاب مرحله به مرحله با عارضه کم رویی آشنا می شوید و بهترین و مناسب ترین راه را برای از بین بردن آن پیدا خواهید کرد .در این کتاب اطلاعاتی نسبتا جامع و عمومی درباره کم رویی ، علائم و علل آن و توصیه های عملی و معرفی چندین روش درمانی ساده و موثر ارائه شده است. کتاب حاضر به نویسندگی ماری فرانس مولر و ترجمه نسرین گلدار توسط انتشارات منادی فرهنگ منتشر شده است.


منابع: کتاب خجالتی نباشید