تبیان، دستیار زندگی
حافظه ی شما می تواند از یک سو،کلید موفقیت و کامیابی و از سوی دیگر،کلید اشتباهات و دلواپسی هایتان باشد .
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

تقویت حافظه

نگهداری هر نوع اطلاعات و به یادآوری آن را حافظه می نامند. به عبارت دیگر حافظه تجربه های زندگی و اطلاعات واصله را ثبت می کند و آنها را بر می گرداند ،حافظه توان نگهداری آثار هر نوع یادگیری است .

فرآوری:مریم تجریشی - مرکز مشاوره
تقویت حافظه

نگهداری هر نوع اطلاعات و به یادآوری آن را حافظه می نامند. به عبارت دیگر حافظه تجربه های زندگی و اطلاعات واصله را ثبت می کند و آنها را بر می گرداند ،حافظه توان نگهداری آثار هر نوع یادگیری است . حافظه ی شما می تواند از یک سو،کلید موفقیت و کامیابی و از سوی دیگر،کلید اشتباهات و دلواپسی هایتان باشد .

شما هم به احتمال زیاد، گاهی متوجه بعضی فراموشی‌های عادی مثل فراموش کردن کلیدها و اسامی افراد شده‌اید، اما وقتی پرش‌های حافظه به دفعات و شدیدتر اتفاق می‌افتد، مسئله به کلی متفاوت می‌شود. بسیاری از ما داشتن حافظه ای خوب را امری بدیهی می دانیم ، اما واقعیت این است که بدون وجود آن ، رشته همه چیز را گم خواهیم کرد و دچار آشفتگی خواهیم شد. آسیب دیدن حافظه ، یک ناتوانی عذاب آور است که می تواند به شدت بر روی جنبه های مختلف زندگی اثر بگذارد . متاسفانه همه ی ما آن زمان به فکر تقویت حافظه خود می افتیم و برای حفظ آن تلاش می کنیم که مشکلی در رابطه با آن پیش بیاید، یا در آن اختلالی ایجاد شود.

مولف «تقویت حافظه For Dummies » معتقد است ؛مطالعه این کتاب باعث تقویت حافظه و رفع مشکل فراموش‌کاری با کمک یادگیری ترفندها و مهارت ها و رژیم های غذایی ذکر شده در کتاب، می شود.

به دلیل اهمیت "حافظه "در زندگی انسان،تحقیقات بسیار و کتب فراوانی برای حفظ و نگهداری این موهبت الهی نگارش یافته است. کتاب «تقویت حافظه For Dummies » نوشته دکتر جان بی آردن  نیز یکی از کتاب های مفید در ارتباط با این موضوع می باشد . مولف اثر معتقد است ؛مطالعه این کتاب باعث تقویت حافظه و رفع مشکل فراموش‌کاری با کمک یادگیری ترفندها و مهارت ها و رژیم های غذایی ذکر شده در کتاب، می شود.
 «پرورش مهارت‌های حافظه»، «یادگیری ترفندهایی برای به خاطر سپردن»، «رفع مشکل فراموشی» و «همزمان با بالا رفتن سن، حافظه خود را نیز قوی نگه دارید» عناوین فصول ذکر شده کتاب حاضر می باشند، که با توجه به گفته نویسنده در هر سنی هم که باشید راهکارهای ارائه شده در این فصول می تواند در تقویت حافظه تان موثر باشد.

فصل نخست کتاب با عنوان "پرورش مهارت‌های حافظه"به بیان راه‌هایی برای پرهیز از حواس‌پرتی ، آشنایی با مهارت های حافظه ،تقویت حافظه و مغز ،رژیم غذایی مناسب برای تقویت حافظه می پردازد. در فصل دوم با «فنون یادیاری» که شامل چندین تکنیک موثر برای تقویت و بهبود حافظه  می باشد آشنا می شوید . در فصل سوم چندین روش  برای کمک به برطرف کردن مشکل فراموشی ارائه شده است و در نهایت در فصل  آخر،مخاطب درمی‌یابد که چرا و چگونه افزایش سن می‌تواند بر مهارت‌های حافظه تأثیر بگذارد و در مورد آن چه باید کرد و چگونه  می توان روند کاهش حافظه را کند و یا حتی ثابت نگاه داشت و از تحلیل مغز جلوگیری کرد.

مشخصات کتاب
نویسنده: جان بی آردن
مترجم: حمید پاشایی
ناشر:آوند


منابع : کتاب تقویت حافظه For Dummies