سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
پس از ۲۷ روز انتظار مردم نیازمند، بانک مرکزی راهنمای دریافت وام خرید خودرو و کالاهای بادوام تولید داخل را به بانک ها ابلاغ کرد و از امروز متقاضیان دریافت وام خودرو و کالا با مراجعه به شعب بانک ها می توانند درخواست وام را ارائه دهند.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

 جزئیات وام خرید خودرو و کالا


پس از ۲۷ روز انتظار مردم نیازمند، بانک مرکزی راهنمای دریافت وام خرید خودرو و کالاهای بادوام تولید داخل را به بانک‌ها ابلاغ کرد و از امروز متقاضیان دریافت وام خودرو و کالا با مراجعه به شعب بانک‌ها می‌توانند درخواست وام را ارائه دهند.

به گزارش روابط عمومی بانك مركزی، شیوه‌نامه اعطای تسهیلات خرید خودرو و كالاهای بادوام تولید داخل علاوه بر بانك‌ها به موسسات اعتباری توسعه، عسكریه و كوثر هم ابلاغ شده است.

بانک

چگونه وام خودرو بگیریم؟

بر اساس شرایط تعیین‌شده از سوی بانك مركزی، وام خودرو در قالب فروش اقساطی با مدت بازپرداخت 5ساله خواهد بود و اقساط آن یكسان بوده و بانك‌ها حق دریافت اقساط به‌صورت‌ پلكانی را ندارند و نرخ سود وام خودرو هم 21درصد تعیین شده است. متقاضیان وام خودرو باید پیش‌فاكتور خرید خودرو را براساس فهرست انواع خودروهای تولید داخل اعلام شده از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت تهیه كنند و به بانك مربوطه ارائه دهند. بانك هم چكی به میزان مبلغ پیش‌فاكتور را در وجه شركت تولیدكننده صادر خواهد كرد.

البته مبلغ واریزی شامل مبلغ پیش‌‌پرداخت كه از سوی متقاضی بابت بهای خودرو نزد بانك تودیع می‌شود، به علاوه مبلغ تسهیلات به میزان 60درصد قیمت تمام‌شده خودرو ‌و حداكثر تا مبلغ 150میلیون ریال خواهد بود. همچنین حداكثر وام خودروهای فرسوده معادل 80درصد قیمت تمام‌شده خودرو و حداكثر تا مبلغ 200میلیون ریال تعیین شده است.

نكته مهم در اعطای وام خودرو این است كه وثیقه لازم برای گرفتن وام به تشخیص بانك‌ها خواهد بود و بانك عامل باید نسبت به توان مالی متقاضی تسهیلات در بازپرداخت اقساط اطمینان حاصل كند. افرادی كه بخواهند وام خودرو در قالب طرح جایگزینی خودروهای فرسوده بگیرند، موظف به ارائه گواهی اسقاط و استعلام از سامانه ستاد حمل‌ونقل سوخت هستند و مهم‌تر اینكه بانك مركزی با اذعان به‌احتمال سوء‌استفاده در پرداخت وام خودرو اعلام كرده است: انتظار می‌رود با همكاری تولیدكنندگان و بانك‌ها از وقوع سوءاستفاده‌های احتمالی جلوگیری شود.

گام به گام تا گرفتن وام خودرو

اگر مصمم شده‌اید كه وام خودرو بگیرید، ابتدا باید به یكی از نمایندگی‌های مجاز خودروسازان تولید داخل مراجعه كنید و پیش‌فاكتور خرید را به بانك ارائه دهید. پس از آن بانك مربوطه با توجه به ارزش خودرو و با رعایت سقف فردی حداكثر به میزان 60درصد قیمت خودرو تا مبلغ 150میلیون ریال نسبت به دریافت پیش‌پرداخت از متقاضی به ازای مابه‌التفاوت مبلغ پیش‌فاكتور اقدام می‌كند. در نهایت تمام مبلغ خودرو فقط به‌حساب خودروساز واریز می‌شود و رسید پرداخت به متقاضی جهت ارائه به نمایندگی‌های مجاز و انجام اقدامات مقتضی برای تحویل خودرو داده خواهد شد.

وام خودرو در قالب فروش اقساطی با مدت بازپرداخت 5ساله خواهد بود و اقساط آن یكسان بوده و بانك‌ها حق دریافت اقساط به‌صورت‌ پلكانی را ندارند و نرخ سود وام خودرو هم 21درصد تعیین شده است

چگونه وام خرید كالای داخلی بگیریم؟

شیوه‌نامه دریافت وام خرید كالای داخلی بادوام هم به‌گونه‌ای است كه وام پرداختی تا سقف 80میلیون ریال به‌صورت 3ساله با نرخ سود 21درصد با اقساط مساوی پرداخت می‌شود و فرد متقاضی دریافت وام ابتدا با مراجعه به بانك و گرفتن موافقت اولیه رئیس شعبه تشكیل پرونده خواهد داد. سپس بانك وثایق لازم را به تشخیص خود به مشتری اعلام می‌كند تا ضمن تكمیل مدارك، پرونده به جریان افتد. با این حساب اگر بانك با درخواست وام شما موافقت كرد، باید خوان بعدی را طی كنید و ضمن مراجعه به سامانه فروش واحدهای تولیدی یا مراكز فروش تأیید شده از طریق سایت وزارت صنعت، معدن و تجارت برای انتخاب محصول اقدام كنید. البته ابتدا چند روزی باید صبر كنید تا وزارت صنعت، معدن و تجارت لیست شركت‌های منتخب را روی سایت خود قرار دهد.

پس از این متقاضی دریافت وام پیش‌فاكتور خرید محصولات انتخاب‌شده و مورد تأیید تولیدكننده را به همراه مدارك دیگر به بانك تحویل دهد. بانك مربوطه هم اگر بهانه نیاورد پول وام را به‌حساب تولیدكننده واریز می‌كند و رسید آن را به مشتری می‌دهد تا برای دریافت كالاهای خود اقدام كند.

 شرایط دریافت وام مسكن 80میلیون تومانی

وزیر راه و شهرسازی، مسكن قابل خرید با تسهیلات 80میلیونی صندوق پس‌انداز مسكن را براساس الگوی این بخش عنوان و اعلام كرد: میزان اقساط این تسهیلات بیشتر از اجاره پرداختی طبقه متوسط نیست. عباس آخوندی در تشریح جزئیات تازه مسكن قابل خرید با وام‌های پرداختی صندوق پس‌انداز مسكن افزود: این خانه‌ها باید منطبق با الگوی مصرف مسكن باشند. همچنین دریافت‌كنندگان تسهیلات صندوق پس‌انداز مسكن باید درنظر داشته باشند كه خانه‌های خریداری شده در تهران نباید كمتر از 70متر و در شهرستان‌ها كمتر از 100متر باشد.

شیوه‌نامه دریافت وام خرید كالای داخلی بادوام هم به‌گونه‌ای است كه وام پرداختی تا سقف 80میلیون ریال به‌صورت 3ساله با نرخ سود 21درصد با اقساط مساوی پرداخت می‌شود و فرد متقاضی دریافت وام ابتدا با مراجعه به بانك و گرفتن موافقت اولیه رئیس شعبه تشكیل پرونده خواهد داد

به گفته وی، متقاضیان دریافت تسهیلات وام صندوق پس‌انداز مسكن مجاز به خرید خانه با عمر بیشتر از 7سال نیستند و در مورد رقم اقساط بازپرداخت این تسهیلات نیز قاعدتا كسانی می‌توانند این وام را دریافت كنند كه توانایی بازپرداخت آن را داشته باشند. آخوندی در مورد بالا بودن اقساط وام تسهیلات صندوق پس‌انداز مسكن افزود: فكر می‌كنید از میزان اجاره‌ای كه طبقه متوسط می‌پردازد بیشتر است؟ فكر نمی‌كنم بیشتر باشد. براساس این گزارش، اخیرا شورای پول و اعتبار طرحی برای افزایش سقف تسهیلات خرید مسكن در قالب صندوق پس‌انداز مسكن مصوب كرد كه بنا بر آن متقاضیان كه خانه اولی‌ها هستند، می‌توانند در تهران تا سقف 80میلیون تومان، در شهرهایی با جمعیت بالای 200هزار نفر تا سقف 50میلیون تومان و در سایر مناطق شهری تا 40میلیون تومان تسهیلات دریافت كنند كه متقاضی باید حداقل یك‌سال برای دریافت این تسهیلات سپرده‌گذاری انجام دهد.

بخش اقتصاد تبیان

منبع : همشهری آنلاین

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین