تبیان، دستیار زندگی
اسید ماده ای شیمیایی است که مشخصه های محلول های آبی آن مزه ی ترش، توانایی تغییر رنگ تورنسل آبی به قرمز، و نیز توانایی واکنش با بازها و بعضی فلزات ویژه (همچون کلسیم) و تشکیل نمک هستند...
عکس نویسنده
عکس نویسنده
نویسنده : اعظم اژدری
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

مصاحبه با دانش آموزان مدرسه رفاه

در دهمین جشنواره پروژه های دانش آموزی تبیان

مصاحبه با دانش آموزان مدرسه رفاه در دهمین جشنواره پروژه های دانش آموزی تبیان


کدام نوشیدنی بیش ترین مقدار اسید را دارد؟
تبیان: سلام و وقت به خیر، لطفاً خودتان را معرفی کنید و بفرمایید از کدام مدرسه شرکت کردید
باسلام، حسنی ابوالحسنی هستم به همراه ریحانه غفوری فرد و سارا طقم خوان از مدرسه رفاه در دهمین جشنواره تبیان شرکت کرده ایم.


تبیان: هدف شما از انجام این پروژه چیست؟
هدف ما آشنایی با اسیدها، نوشیدنی های اسیدی و اثر این نوشیدنی ها بر دستگاه گوارش می باشد.


تبیان: فرضیه شما برای انجام این پروژه چیست؟
فرضیه ما این است که در بین نوشیدنی های متداول مانند آب، قهوه، چای، نوشابه و انواع آبمیوه ها، نوشابه ها دارای بیشترین میزان اسید می باشند.


تبیان: منظور شما از اسید در این پروژه چیست؟
اسید ماده ای شیمیایی است که مشخصه های محلول های آبی آن مزه ی ترش، توانایی تغییر رنگ تورنسل آبی به قرمز، و نیز توانایی واکنش با بازها و بعضی فلزات ویژه (همچون کلسیم) و تشکیل نمک را دارند. محلول های آبی اسیدی دارای PH کمتر از 7 هستند.

PH پایین تر به معنای اسیدی بودن بیشتر و غلظت بالاتر یون های مثبت هیدروژن است. محلول ها یا مواد شیمیایی را که ویژگی های اسید مانند داشته باشند اسیدی می خوانند.
تعریف های مختلفی برای اسید و باز از گذشته تا کنون توسط دانشمندان ارایه شده است که برخی از آن ها عبارتند از:
لی بیگ: اسیدها موادی هستند که در ساختار خود هیدروژن یا هیدروژن هایی دارند که در واکنش با فلزها توسط یون های فلز جایگزین می شوند.

مصاحبه با دانش آموزان مدرسه رفاه در دهمین جشنواره پروژه های دانش آموزی تبیان


تبیان: اسیدهای رایج را نام ببرید؟
برخی از اسیدهای قوی مانند:
هیدروبرمیک اسید، هیدروکلریک اسید، نیتریک اسید، سولفوریک اسید
اسیدهای ضعیف معدنی مانند:
فسفرواسید، فسفریک اسید، هیدروفلوریک اسید، نیترواسید
اسیدهای ضعیف آلی مانند:
استیک اسید، سیتریک اسید، لاکتیک اسید، فرمیک اسید


تبیان: اثر نوشیدنی های مختلف بر روی اسید معده چیست؟
سودا و نوشابه های گازدار
گاز موجود در نوشابه های گازدار به سبب وجود اسید فسفریک و دی اکسید کربن در ترکیباتشان می باشد که سبب اسیدی گشتن این محصولات می گردند. اسید فسفریک موجود در نوشابه ها با رقابت با اسید هیدروکلریک معده عملکرد صحیح معده را تحت تاثیر قرار می دهد و هنگامی که معده ناکارآمد می گردد، غذای مصرفی گوارش نیافته، باقی مانده و سبب سوء هاضمه و نفخ می گردد.
الکل
آبجو و سایر نوشیدنی های الکلی با برگشت اسید معده در ارتباط هستند. بسیاری از این نوشیدنی های خیلی اسیدی نیستند، اما گفته می شود که الکل دریچه زیر مری را شل کرده و موجب برگشت اسید معده می شود.
شکلات، چای و قهوه
نقطه مشترک این سه ماده غذایی در وجود موادی به نام متیل گزانتین است. این مواد به عنوان آرام بخش عضلات عمل می کند. برای همین در کار دریچه بین مری و معده که وظیفه ممانعت از ورود غذا به مری را دارد، اختلال ایجاد می کند، به این حالت رفلکس معده می گویند.
آب میوه ها
بعضی آب میوه ها مانند، آب لیموترش، آب پرتقال، آب گریپ فوروت، آب نارنگی و هم چنین آب زرشک و آب آناناس در صورت مصرف بیش از حد باعث بروز سوزش معده می شود. آب بهترین نوشیدنی می باشد که اسیدهای دستگاه گوارش را رقیق می کند و اثری بر روند کار طبیعی دستگاه گوارش ندارد.


تبیان: آزمایش خود را شرح دهید؟
با توجه به تحقیقات انجام شده و اثر مهم نوشیدنی ها بر دستگاه گوارش و به خصوص اسید معده در 20 نوشیدنی متداول که معمولا به طور روزانه توسط افراد مصرف می شوند، اندازه گرفته شد. به این منظور عصاره این نوشیدنی ها را در ظرف های یکسان ریخته و با استفاده از کاغذPH ، عدد PH مربوط به هر عصاره را به دست می آوریم. بعد از مقایسه عدد مربوط به PH نوشابه کوکاکولا با PH=3/5 از نظر میزان اسیدیته قوی ترین نوشیدنی متداول شناخته شد.


تبیان: با تشکر از حضور شما در دهمین جشنواره تبیان و همین طور شرکت در مصاحبه ما. امیدواریم همواره در ارتقا سطح علمی و فرهنگی کشورمان موفق و پیش قدم باشید.

بخش پژوهش های دانش آموزی تبیان

تهیه و تنظیم: اعظم اژدری


مطالب مرتبط:
برترین غرفه های نمایشگاهی دهمین جشنواره پروژه های دانش آموزی تبیان  
برترین های مسابقات دهمین جشنواره دانش آموزی تبیان  
برترین های سمینارهای علمی دهمین جشنواره پروژه های دانش آموزی تبیان 
ورود دانش آموزان بخش بین الملل به جشنواره دهم