سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
نخستین جشنواره عکس گلزار شهدای سراسر کشور با حضور نایب رئیس مجلس شورای اسلامی و تعدادی از هنرمندان عکاس در تالار خلیج فارس باغ موزه دفاع مقدس تهران برگزار شد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

گلزار شهدا در قاب


نخستین جشنواره عکس گلزار شهدای سراسر کشور با حضور نایب‌رئیس مجلس شورای اسلامی و تعدادی از هنرمندان عکاس در تالار خلیج‌فارس باغ‌موزه دفاع مقدس تهران برگزار شد.

گلزار شهدا

در این مراسم حجت‌الاسلام محمدعلی شهیدی - رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران - با اشاره به اینکه در هر نهضتی دو عامل موثر است، خاطرنشان کرد: نخست کسی که نهضت را ایجاد کرده و دیگر آن‌هایی که عامل بقاء و تداوم نهضت بوده‌اند. آغازگر نهضت عاشورا نیز امام حسین (ع) بود که اکنون الگوی ایثار و شهادت شده است و تداوم‌بخش آن امام سجاد (ع) و حضرت زینب (س) بوده است. ما باید پیام عاشورا و پیام مکتب امام حسین (ع) را به همه مردم برسانیم.
وی یادآور شد: انقلاب اسلامی ما نیز ریشه در عاشورا و جریان کربلا دارد، ازاین‌رو ما به‌عنوان ایثارگران و ملت ایران باید تداوم‌بخش نهضت عاشورا و مکتب ایثار و شهادت باشیم و آن را حفظ کنیم. باید بکوشیم که این فرهنگ را که 1400 سال قدمت دارد در جامعه نهادینه کنیم. چراکه بقای جمهوری اسلامی ایران و انقلاب اسلامی در حفظ این نهضت است.
نماینده ولی‌فقیه در بنیاد شهید و امور ایثارگران تأکید کرد: فرهنگ ایثار و شهادت باید به نسل جوان و آیندگان منتقل شود. وظیفه بنیاد شهید نیز این است که با ابزار و روش‌های مختلف در این راه فعالیت کند. جشنواره‌ای که امروز با عنوان «قاب سرخ» برگزارشده نیز در همین راستا است. چراکه ما می‌توانیم با دوربین ارزش‌های انقلاب و شهدای جنگ تحمیلی را حفظ و منتقل کنیم.
حجت‌الاسلام شهیدی توضیح داد: نخستین جشنواره عکس گلزار شهدای سراسر کشور از روز 22 اسفندماه سال گذشته کلید خورد و تا 15 اردیبهشت‌ماه سال جاری ادامه داشت و مجموعه 3000 قطعه عکس به دبیرخانه ارسال شد که درنهایت امروز در این مراسم از 11 برگزیده این جشنواره تقدیر خواهیم کرد. آمار ارسالی عکس‌ها به این جشنواره نشان می‌دهد که مردم و جوانان می‌خواهند ارزش‌های انقلاب حفظ شود.
وی در بخش دیگر سخنان خود با اشاره به اینکه باید بکوشیم این فرهنگ را ثبت کنیم، گفت: ما باید گلزار شهدا را ثبت ملی کنیم و اسناد و وصیت‌نامه‌های شهدا نیز حفظ شود. ما حتی می‌توانیم این آثار را ثبت جهانی کنیم.

ما باید گلزار شهدا را ثبت ملی کنیم و اسناد و وصیت‌نامه‌های شهدا نیز حفظ شود. ما حتی می‌توانیم این آثار را ثبت جهانی کنیم

در بخش دیگر این مراسم اسفندیاری، دبیر جشنواره «قاب سرخ» با اشاره به تاریخچه عکاسی جنگ گفت: عکاسی جنگ ژانری از عکاسی هنری است و مجموعه‌ای است که هر آنچه در جنگ‌ها رخ می‌دهد را به تصویر می‌کشد. این مدل از عکاسی عمق فاجعه و نفرت از جنگ را درمی‌یابد، اما آنچه در عکاسی دفاع مقدس شاهدش بودیم ثبت قداست، معنویت و قهرمانی‌های شهدا و ایثارگران بوده است و عکاسی دفاع مقدس تحت ارزش‌های ناشی از دین و معنویت شکل‌گرفته است. در عکاسی دفاع مقدس طراوت، پاکی، زندگی و نجابت را می‌توانیم مشاهده بکنیم.
وی توضیح داد: برگزاری جشنواره «قاب سرخ» به این دلیل بود که بتوانیم جنگ و رویدادهای پس‌ازآن را ببینیم و تاریخ آن زمان را درست ورق بزنیم. در همین راستا 3000 قطعه عکس به دست ما رسید که پنج استاد آن‌ها را داوری کردند. 200 قطعه از این عکس‌ها قرار است در یک کتاب مصور به چاپ برسد و همچنین 72 قطعه عکس نیز انتخاب شدند تا در گالری فکه به نمایش دربیایند. در میان این تعداد عکس نیز 9 عکس برگزیده اعلام شد.
در بخش دیگری این مراسم با حضور حجت‌الاسلام ابوترابی‌فرد نایب‌رئیس مجلس شورای اسلامی، حجت‌الاسلام شهیدی، سردار انصاری قائم‌مقام بنیاد شهید، امیر سرتیپ نامی جانشین بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس در بخش عکاسی حرفه‌ای به ترتیب از ستاره سرداری، عطا رنجبرزیدانلو، احسان کمالی و امیر بهروزی، در بخش غیرحرفه‌ای به ترتیب از حمیده شفیعی‌ها، محبوبه افشاری، مهدی کریمی سودرجانی، سعید قاسمی تقدیر به عمل آمد.
همچنین خانواده عکاس شهید سیدمهدی میرافضلی تقدیر شد. علاوه بر این بهزاد پروین‌قدس عکاس جانباز، محمود بدرفر جانباز 25 درصد دوران دفاع مقدس و محمدالسیاقی عکاس یمنی نیز تجلیل به عمل آمد.

 

بخش فرهنگ پایداری تبیانمنبع: روابط عمومی باغ موزه دفاع قدس

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین