تبیان، دستیار زندگی
مصرف همزمان داروی استاتین که یک داروی کاهش دهنده ی چربی خون است با دارچین و گریپ فروت خطرناک است.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

تداخل استاتین‌ها با دارچین و گریپ‌فروت


مصرف همزمان داروی استاتین که یک داروی کاهش دهنده ی چربی خون است با دارچین و گریپ فروت خطرناک است.

دارچین

مصرف دارچین با داروهای کاهش دهنده چربی خون خطرناک است
محققان دانشگاه میشیگان آمریکا می‌گویند که مصرف همزمان دوز بالای دارو استاتین با مکمل دارچین خطرناک است.
به گزارش ساینس، چندی پیش گزارش شد که یک زن 73 ساله، یک هفته پس از استفاده از مکمل دارچین، به هپاتیت مبتلا شده است. پزشک معالج این زن احتمال می‌دهد که مصرف داروی استاتین و مکمل دارچین دلیل ابتلا به هپاتیت در این بیمار است. هپاتیت بیماری است که در آن کبد ملتهب می‌شود.
این زن در آگوست سال 2013 میلادی به دنبال معده درد، تهوع و استفراغ به بیمارستانی در میشیگان مراجعه کرد؛ این در حالی بود که او یک هفته کامل از مکمل دارچین برای کنترل دیابت خود استفاده می‌کرد.
استاتین یک داروی کاهش‌دهنده کلسترول است و تحقیقات نشان می‌دهد که این دارو با مکمل دارچین تداخل دارد.
در این گزارش آمده است که آسیب کبدی یکی از عوارض جانبی احتمالی مصرف استاتین است و یکی از ترکیبات موجود در دارچین به نام کومارین نیز به کبد آسیب می‌رساند.
محققان به افراد توصیه می‌کنند که بدون اطلاع پزشک، از داروهای گیاهی استفاده نکنند.


استاتین‌ها با گریپ‌فروت تداخل دارند
دکتر هوشنگ سلطان‌زاده با اشاره به اینکه استاتین‌ها برای پایین آوردن کلسترول تام تجویز می‌شود، گفت: در موارد بالا بودن کلسترول و کاهش خطر حمله قلب یا استروک، استاتین تجویز می‌شود.
وی افزود: بسیاری از افرادی که از استاتین استفاده می‌کنند باید این دارو را تا آخر عمر استفاده کنند مگر آنکه بتوانند با استفاده از جیره غذایی، ورزش، کاهش وزن و مکمل‌های تغذیه‌ای از میزان کلسترول بکاهند.
سلطان‌زاده با تأکید بر اینکه ادامه استفاده از استاتین‌ها عوارض جانبی این داروها را دشوارتر می‌سازد، گفت: در بعضی افراد، بروز عوارض جانبی استاتین به طریقی است که به نظر می‌آید بهتر است از منافع این داروها چشم پوشید ولی پیش از تصمیم به قطع مصرف استاتین، باید روشن شود چگونه می‌توان از میزان بروز عوارض جانبی دارو کاست.
این دکترای داروسازی، درد عضله را شایع‌ترین عارضه جانبی استاتین‌ها دانست و گفت: ممکن است این درد به‌صورت درد ناشی از سفتی، خستگی یا ضعف عضلات بروز کند. درد، ممکن است به‌صورت ناراحتی خفیف باشد و یا آن‌قدر شدید شود که انجام فعالیت‌های روزانه دشوار شود.

آب گریپ‌فروت حاوی یک ماده شیمیایی است و با آنزیم‌هایی تداخل می‌کند که سبب تجزیه استاتین‌ها در دستگاه گوارش می‌شوند. این حالت خطرناک است زیرا معلوم نیست این تأثیر متقابل چه اثری بر کلسترول تام دارد

وی با بیان اینکه گاه مصرف استاتین‌ها ممکن است سبب افزایش تولید آنزیم‌های کبدی شود که به هضم غذا و داروها کمک می‌کنند، یادآور شد: درصورتی‌که این افزایش خفیف باشد، می‌توان مصرف دارو را ادامه داد، اما اگر این افزایش شدید باشد، ممکن است لازم باشد دارو قطع شود. در این صورت از یک استاتین دیگر استفاده می‌شود. بعضی از سایر داروهای کاهنده کلسترول مانند جمفیروزیل (gemfibrozil) و نیاسین (niaci) سبب افزایش اندک احتمال بروز مشکلات کبد در افراد مصرف‌کننده استاتین می‌شوند.
سلطان‌زاده در خصوص مشکلات گوارشی مصرف استاتین‌ها گفت: در مصرف‌کنندگان استاتین، حالت تهوع، تولید گاز، اسهال یا یبوست پس از مصرف دیده شود هرچند این عوارض جانبی نادر هستند ولی بسیاری از افرادی که دچار این عوارض جانبی می‌شوند، پیش از آن به سایر مشکلات گوارش مبتلا بوده‌اند. برای کاهش بروز عوارض جانبی دستگاه گوارش، باید استاتین را عصرها با یک وعده غذا مصرف کرد.

تداخل گریپ فروت با داروها

وی با تأکید بر اینکه استاتین‌ها دارای تأثیر متقابل بالقوه خطرناکی با سایر داروها (به‌ویژه داروهای ضدافسردگی) و بعضی غذاها هستند، گفت: این آثار متقابل سبب می‌شود احتمال بروز عوارض جانبی استاتین‌ها بیشتر شود.
سلطان‌زاده یادآور شد: تمامی استاتین‌ها با گریپ‌فروت تداخل دارند. آب گریپ‌فروت حاوی یک ماده شیمیایی است و با آنزیم‌هایی تداخل می‌کند که سبب تجزیه استاتین‌ها در دستگاه گوارش می‌شوند. این حالت خطرناک است زیرا معلوم نیست این تأثیر متقابل چه اثری بر کلسترول تام دارد، اما با این وجود بیمار می‌تواند از گریپ‌فروت استفاده کند ولی مقدار مصرف باید توسط پزشک مشخص شود.
این دکترای داروسازی در پایان گفت: اگرچه عوارض جانبی استاتین‌ها ناراحت‌کننده است ولی پیش از تصمیم به قطع دارو باید منافع مصرفشان را در نظر داشت. باید به خاطر داشت که استاتین خطر بروز حمله قلبی یا استروک را کاهش می‌دهد، ضمن آنکه خطر بروز عوارض جانبی ناشی از مصرف استاتین‌ها بسیار کم است.

فراوری: مریم مرادیان نیری
بخش تغذیه و آشپزی تبیان

منابع:
ایرنا
ایسنا

مطالب مرتبط:
گیاهانی که نباید با داروها مصرف شوند
این مواد غذایی با این داروها نمی‌سازند

وقتی مریض هستید گریپ‌فروت نخورید
کدام ماده غذایی با کدام دارو تداخل دارد؟
اگر کورتون می‌خورید، حتماً بخوانید
غذاهایی که با وارفارین تداخل دارند
غذاهایی که با داروها تداخل دارند...
داروهایی که با غذاها تداخل دارند...
تداخل مصرف گریپ فروت با بعضی داروها (1)

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.