سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
بعد از حاشیه های اخیر مذاکرات ،رهبری بار دیگر مواضع مهم خود را درباره موضوعات هسته ای بیان داشتند
عکس نویسنده
عکس نویسنده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

مذاکرات گره نیست


بعد از حاشیه های اخیر مذاکرات ،رهبری بار دیگر مواضع مهم خود را درباره موضوعات هسته ای بیان داشتند
دیدار رهبری با کارگران

1. ظریف خائن نیست، بلکه او همان فرزند انقلاب است که رهبری بارها و هم اکنون از تلاش های او حمایت می کنند. رهبری همواره در راه مذاکرات از تیم هسته ای دفاع کرده و  موافقت خود را اعلام کرده اند و البته گفته اند که به مذاکرات خوش بین هم نیستند ایشان فرموده اند که مشکل اصلی دشمنان "ایران اسلامی است و نه هسته ای" و همچنین  فرموده اند "بنده عقیده‌ام این است که اگر حتّی در مسئله‌ی هسته‌ای هم همان‌جور که آنها دیکته میکنند ما پیش برویم و دیکته‌ی آنها را قبول کنیم، باز هم حرکت مخرّب آنها و تحریمهای آنها برداشته نخواهد شد؛ انواع و اقسام مشکلات را باز هم درست میکنند؛ چون با اصل انقلاب مخالفند" سخنانی که مذاکرات هنوز به سرانجام نرسیده  جلوی دیدگاه همگان تحقق یافت طرف مقابل روزی که توافق لوزان قرائت شد  تنها چند دقیقه بعد از اعلام توافق از تحریم های حقوق بشر و موشکی حرف به میان آورد و بعد از آنروز مادام شیب زیاده خواهی و تهدید های زور را بیشتر کرده است زمانی می گوید که بازرسیها مادام العمر  خواهد بود  در جایی دیگر می گوید که مراکز نظامی هم باید مورد بازرسی قرار گیرند و حتی از بازجویی از فرزندان دانشمند این ملت سخن می گویند این موضوعات باعث شده است که سیر تذکرات و رهنمودهای رهبری نیز حالت متفاوتی به خود گیرد " من با مذاکرات زیر شبح تهدید موافق نیستم"،(١) " مطلقاً اجازه گفت‌وگوی بیگانگان با دانشمندان هسته‌ای و رشته‌های حساس را نمی‌دهیم" (٢)، "طرف مقابل با وقاحت مرتب ما را تهدید نظامی می‌کند؛ این غلط اضافی را می‌کنند و بعد می‌گویند توان دفاعی نداشته باشید " (٣) ایشان هنوز با حمایت از روند مذاکرات تاکید های ویژه تری  در جهت حفظ مواضع اساسی نظام دارند.مقام معظم رهبری در اینباره فرموده اند:" مواضع ما در مسائل هسته‌ای همان مطالبی است که علناً برای مردم بیان کرده ایم و همین مطالب بصورت شفاهی و کتبی دقیقاً به مسئولین نیز گفته شده است. البته برخی مطالب هم برای تاکید و تبیین مواضع اصولی، خصوصی و غیرعلنی نیز گفته شده است"و در ادامه  با تأکید بر اینکه مسئولین و مذاکره کنندگان مشغول کار و تلاش سخت هستند، افزودند: "آنها باید بر مواضعی که اعلام شده است پافشاری کنند و امیدواریم بتوانند، مصلحت کشور و نظام را تأمین کنند"(٤)

" در کشور، در موضوع اقتصاد مقاومتی هم زبانی وجود دارد اما باید همدلی هم بوجود آید و از بُنِ دندان به اقتصاد مقاومتی باور پیدا کنیم"

تیم هسته ای نیز می بایست مبتنی بر توصیه ها فارغ از گذشته و متناسب با شرایط جدید با هشیاری کار خود را پیش ببرند دشمن دست چدنی خود را بیرون آورده و نشان داده است که زیاد دنبال گزینه برد برد در مذاکرات نیست  و این مردم و مجلس و سایر نهادها هستند که می توانند با هم فکری و حمایت خود راه دستیابی به موفقیت را در جهت حفظ مصالح و عزت ملی فراهم آورند و البته همگی باید بدانند راه اصلی حفظ عزت و راه برون رفت از این مسائل موضوع هسته ای نیست.
2. مذاکرات پله دوم است برخی اینطور برداشت می کنند که مذاکرات اولویت اول و همان کلید گمشده ای است که حسن روحانی برای رفع مشکلات به ویژه مشکلات اقتصادی آن را در دست گرفت در حالی که این طرز نگاه گره ای دیگر بر مشکلاتی است که به دلایل مختلف با آن روبرو هستیم.
حتی اگر دولتی ها نیز به مذاکرات چنین نگاهی داشته باشند می تواند نقطه شکست تلاش های آنها باشد رهبری بارها تاکید فرموده اند که نباید سرنوشت کشور به مذاکرات و تحریم گره بخورد و باید کلید حل مشکلات را در داخل جستجو کرد.
راه گشایش این گره نیز بر همگان مشخص است و  "اقتصاد مقاومتی" راه حلی است که رهبری  تاکید بسیاری بر آن دارند اما مسئولین گویا هنوز به این باور نرسیده اند که اقتصاد مقاومتی آن چیزی است که می تواند مشکلات ما را چه با بحث هسته ای و چه بدون آن در بلند مدت حل کند. البته  تنها باور صرف مسئولین هیچگاه راه گشا نخواهد بود آستین همتی لازم است تا این عبارت دو کلمه ای محقق شود  رهبری این مشکل را اینگونه بیان داشته اند که " کلید حل مشکلات اقتصادی کشور و همچنین موضوع هسته‌ای، تکیه بر ظرفیت‌های درونی و باور به اقتصاد مقاومتی است. در کشور بن‌بستی وجود ندارد، راه علاج مشکلات تقویت تولید داخلی و رعایت انضباط مالی است"(٥)
در واقع چه مذاکرات به سرانجام برسد چه نرسد این  اقتصاد مقاومتی است که می تواند آینده ای روشن را برای ما تضمین کند زیرا یقینا تا زمانی که ما  پای انقلاب اسلامی مان ایستاده ایم دشمن بر سر راه ما مشکل تراشی خواهد کرد با تحریم یا هر بهانه ای دیگر.

در واقع چه مذاکرات به سرانجام برسد چه نرسد این  اقتصاد مقاومتی است که می تواند آینده ای روشن را برای ما تضمین کند زیرا یقینا تا زمانی که ما  پای انقلاب اسلامی مان ایستاده ایم دشمن بر سر راه ما مشکل تراشی خواهد کرد با تحریم یا هر بهانه ای دیگر.

و هیچ بهانه ای نباید باعث شود تا ما در این راه روی پای خود نیاستیم .مقام معظم رهبری دراینباره می فرمایند:" دوستان دولت درخصوص تقویت تولید مکرر می گویند ما دچار کمبود منابع هستیم. بنده هم این موضوع را می دانم و تحریم‌ها نیز بر این کمبود منابع تأثیرگذار بوده است اما در چنین شرایطی آیا نباید دنبال راه علاج بود ؟"(٦)
در واقع دولت و سایر دستگاه های تاثیر گذار باید توان خود را بیش از مذاکرات بر رفع خلاهای موجود در راه تحقق اقتصاد مقاومتی متمرکز کنند.
باید اولویت ها و سرفصل های این موضوع مشخص،  راه حل ها تعریف و نقشه راه ترسیم شود اینکه فرهنگ ساری چه دردی را دوا می کند، تولید داخلی چه جایگاهی دارد ، اصلاح الگوی مصرف چگونه پیاده سازی شود، اقتصاد بدون نفت و غیر دولتی چگونه شکوفا شود و....
 اکنون نیازمند این هستیم که با تکیه بر ظرفیت های داخلی  حتی حل مشکلات هسته ای را هم آسان کنیم اما" در کشور، در موضوع اقتصاد مقاومتی هم زبانی وجود دارد اما باید همدلی هم بوجود آید و از بُنِ دندان به اقتصاد مقاومتی باور پیدا کنیم" (٧)

عطاالله باباپور

بخش سیاست تبیان

پی نوست ها:

١- بیانات رهبر معظم انقلاب در دیدار هزاران نفر از معلمان سراسر کشور؛ 94/02/16

٢-بیانات رهبر معظم انقلاب در دانشگاه افسری امام حسین(علیه الاسلام)؛ 94/02/30

٣-بیانات رهبر معظم انقلاب در دیدار فرماندهان و جمعی از کارکنان ارتش جمهوری اسلامی ایران؛ ٣٠فروردین ۱۳۹۴

٤-بیانات رهبر معظم انقلاب در دیدار نمایندگان مجلس شورای اسلامی؛ ۱۳۹۴/۰۳/۰۶

٥- همان

٦- همان

٧- همان

مطالب مرتبط:

 سه خط قرمز مذاکرات در بیان رهبری

روشن شدن مسیر حرکت مذاکرات هسته ای توسط رهبری

چرا رهبری به مذاکرات خوشبین نیستند؟

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین