سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
تیم مذاکره کننده ما به خوبی متوجه خطوط قرمز هستند، نه خودشان مایل هستند و نه مردم اجازه عبور از خطوط قرمز را به آنها می دهند به هرحال ما انقلاب کردیم و سی و چند سال با تمام غرغرها و مستبدهای دنیا جنگیدیم و از آرمان های خود کوتاه نمی آییم.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

ماجرای کناره‌گری عارف به روایت خودش


تیم مذاکره‌کننده ما به خوبی متوجه خطوط قرمز هستند، نه خودشان مایل هستند و نه مردم اجازه عبور از خطوط قرمز را به آنها می‌دهند به هرحال ما انقلاب کردیم و سی و چند سال با تمام غرغرها و مستبدهای دنیا جنگیدیم و از آرمان‌های خود کوتاه نمی‌آییم.

سخنرانی محمدرضا عارف بعد از ظهر سه شنبه در دانشگاه شهید باهنر کرمان برگزار شد.

عارف

تیم مذاکره کننده گاف نداده است

سئوال: نظر شما در مورد اظهارات اخیر شریعتمداری در ارتباط با مسائل هسته‌ای و مذاکرات چیست؟

عارف بیان داشت: ما اگر مدعی اصلاح‌طلبی هستیم بنا نیست که هرچه را ما می‌خواهیم بگویند، این با منش اصلاح‌طلبانه ما سازگار نیست، کشور باید به سمتی برود که هر گروهی در آزادی کامل نظرات خود را بیان کند.

وی افزود: اما در عین حال آن چه که ما اصرار داریم، اصرار بر اخلاق است، تیم مذاکره‌کننده ما اولا از قوی‌ترین کارشناسان هستند و همچنین از متعهدترین تیم مذاکره‌ای برخوردار هستیم، من با آقای ظریف از زمان دیپلم که وارد سانفرانسیسکو شد، آشنایی دارم، واقعا متدین و دردمند به ارزش‌های انقلاب است، بقیه هم اینگونه هستند.

عارف گفت: ببینید در چه فضایی مذاکره می‌کنند در مقابل ۶ ابرقدرت و کارشناسان مار خورده افعی شده که خداوند لطف کرده و تیم ما در مقابل آنها کم نیاورده و هیچ گافی نداده‌اند و در چارچوب سیاست‌های مقام معظم رهبری شفاف عمل کرده‌اند.

*مقابل غرب کوتاه نمی آییم

وی تاکید کرد: تیم مذاکره‌کننده ما به خوبی متوجه خطوط قرمز هستند، نه خودشان مایل هستند و نه مردم اجازه عبور از خطوط قرمز را به آنها می‌دهند به هرحال ما انقلاب کردیم و سی و چند سال با تمام غرغرها و مستبدهای دنیا جنگیدیم و از آرمان‌های خود کوتاه نمی‌آییم.

*آیا عارف باز هم به نفع روحانی کنار می‌رود؟

سئوال: کناره‌گیری از انتخابات ۹۲ به اختیار چه کسی بوده است؟ و آیا در صورت دوباره شرکت در انتخابات به نفع آقای روحانی کنار می‌کشید؟

عارف پاسخ داد: آقای روحانی که رئیس جمهور است و نمی‌تواند در انتخابات مجلس شرکت کند.

وی ادامه داد که این سئوال مهمی است و اجازه بدهید با شرایطی که اکنون داریم من جزئیات را پاسخ ندهم.

عارف با بیان اینکه فضای سال ۹۱ طوری برنامه‌ریزی شده بود که اصلاح‌طلبان امیدی به پیروزی نداشتند، عنوان کرد: در سال ۹۲ تعدادی از جوانان عزیز که از سال ۸۶ در خدمت آنها بودم، حضور من را با توجه به شرایط کشور و انقلاب ضروری دیدند.

کناره‌گیری من یک تعهد اخلاقی بود که گفته بودم با روی کارآمدن بزرگان به کنار می‌کشم

وی افزود: من هم مشورت‌های زیادی با جوانان انجام دادم، جوانانی که بریده بودند و هیچ انگیزه و امیدی نداشتند به تدریج بحث پیروزی چه شوخی و چه جدی مطرح شد و من هم با نگاه ارزشی و فرهنگی جلو آمدم و فضا را گرم کردم.

عارف یادآور شد: گفته بودم که اگر بزرگانی مانند آقای هاشمی و خاتمی بیایند من کنار می‌کشم، من برای ادای وظیفه آمدم و به ارزیابی دیگران در مسئولیت‌های دیگران موفق بودم و از اول هم شعار اخلاق، عقلانیت و خرد جمعی باور ما است.

وی افزود: هیچ برنامه‌ریزی رسمی و تشکیل قدرت نبوده و من به صورت نانوشته کم‌کم ائتلاف‌هایی نه از جوانان بلکه از بزرگان آغاز شد و هیچ تصمیمی به کناره‌گیری نداشتم، اما نظرسنجی‌ها کم‌کم تغییر کرده بود.

عارف گفت: یکی از دوستان به من زنگ زد و گفت فضای جوی کرمان مناسب نیست نیا، گفت شما برنامه گلزار و ملاقات با آقای جعفری را داشته‌ای و در برنامه دیگر نیا، رئیس ستاد ما به دلیل یک مسئله شب قبل استعفا داد و من در شرایطی که ستاد نداشتم مورد استقبال مردم کرمان قرار گرفتم.

وی خاطرنشان کرد: کناره‌گیری من یک تعهد اخلاقی بود که گفته بودم با روی کارآمدن بزرگان به کنار می‌کشم و زمانی که نامه آقای خاتمی آمد.

بخش سیاست تبیانمنبع:فارس

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین