سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
برخلاف تصوری که از عطاری ها در ذهن داشتیم عطاری های معاصر را جوان ها تشکیل می دهند و از کسب و کار راضی، بین مراجعه کنندگان هم کمتر کسی دیده می شود که برای خرید عرق یا صابون مراغه یا توت خشک آمده باشد مشتری ها اغلب برای گرفتن قرص اینجا می آیند.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

فروش پودر کراتین درعطاری ها

برخلاف تصوری که از عطاری ها در ذهن داشتیم عطاری های معاصر را جوان ها تشکیل می دهند و از کسب و کار راضی، بین مراجعه کنندگان هم کمتر کسی دیده می شود که برای خرید عرق یا صابون مراغه یا توت خشک آمده باشد مشتری ها اغلب برای گرفتن قرص اینجا می آیند.

فراوری: طاهره رشیدی - بخش اجتماعی تبیان
عطاری

چند سالی ست که دیگر داروخانه ها از عرضه داروهای ترک اعتیاد و مسکن هایی مانند ترامادول و متادون بدون نسخه خودداری می کنند. هر چند داروخانه هایی در سطح شهر دیده می شوند که به طمع چند ریال بیشتر این داروها را در اختیار مراجعه کنندگان قرار می دهند اما به ظاهر این داروها بدون نسخه عرضه نمی شوند و بسیاری از داروخانه ها متعهد به این قانون هستند.

در طول مدتی که این قرص ها به صورت آزاد عرضه شد شهر را به تسخیر در آورد نیت پشت این اقدام به نظر خیر خواهانه می آمد کمک به افراد درگیر اعتیاد برای کنار گذاشتن اعتیاد به مخدر، در سال هایی که ماده ای به اسم کراک شهر را به وحشت انداخته بود. اما با مشخص شدن عواقب عرضه آزاد قرص ترامادول و تبدیل شدن این مسکن به شاخه مهمی از اعتیاد در جامعه،عرضه بدون نسخه آن متوقف شد. اما شیوع این نوع مسکن ها به هیچ عنوان از بین نرفت. قرص هایی که برای درد های شدید و کمک به ترک اعتیاد ساخته و عرضه می شوند حالا تبدیل به معضلی شده اند که سال هاست قشر وسیعی از جامعه را درگیر خود کرده است. جامعه مصرف کننده نیز بسیار وسیع است اما شیوع مصرف بین جوان ها و در نهایت تاسف بین دانش آموزان گویای خطری ست که کارش از تهدید گذشته است.

معاون برنامه ریزی و نظارت سازمان غذا و دارو، نسبت به خطرات فروش مکمل های رژیمی در عطاری ها و باشگاه های ورزشی هشدار داد

عطاری یا همان داروخانه سنتی جایی بود برای تهیه عرقی جات و دم نوش ها و خشک بار و واجبی.... حالا بسیاری از این اماکن که به صورت قارچ گونه در تهران تکثیر شده اند چند قلم دیگر به اجناس خود اضافه کرده اند و فروش داروهای سنتی بهانه ای شده برای کسب در آمد اصلی از راه فروش قرص های ترک اعتیاد، در کنار عرضه ی غیر قانونی مسکن هایی مانند ترامادول و متادون در بعضی از این اماکن، قرص هایی دست ساز تحت عنوان قرص ترک اعتیاد توسط مغازه داران تهیه و به دست مصرف کنند گان می رسد. قرص هایی با نام گول زننده گیاهی که حالا به شاخه مهمی از اعتیاد تبدیل شده اند. این مواد به صورت آزاد به فروش می رسند و بسیاری از مصرف کنند گان با این خیال که در حال مصرف مسکنی بدون عوارض داروهای شیمیایی هستند با مراجعه به عطاری ها جنس خود را تهیه می کنند.

تبلیغات گسترده عطاری‌ها در سطح شهر

گسترش قارچ گونه عطاری‌ها به عنوان مراکز فروش گیاهان دارویی مردم را با مشکلاتی مواجه کرده است. برخی از این عطاری‌ها بدون مجوز فعالیت ‌می‌کنند. تبلیغات گسترده این مراکز در خصوص لاغری، چاقی، رفع مشکلات بیماران صعب‌العلاج و بیماری‌های پوستی و سایر بیماری‌ها موجب شده تا مردم تصورشان نسبت به عطاری‌ها تغییر کند.

کاظمی فوق تخصص طب سوزنی و گیاهان دارویی در خصوص رعایت نکات استفاده از گیاهان دارویی می‌گوید: امروزه در دنیا انواع محصولات گیاهان دارویی وجود دارد و جز اقلام مهم سبز دارویی محسوب می‌شود. در ایران هفت الی هشت دانشگاه طب سوزنی و متخصص طب سوزنی وجود دارد.

وی بیان کرد: این تصور برای مردم که گیاهان دارویی عوارضی ندارد تصور غلطی است تعدادی از گیاهان دارویی باعث افزایش خونریزی و تعدادی در ایجاد مشکلات گوارشی تاثیر دارد.

وی عنوان کرد:‌ بیمار بر اساس نیاز خود مجاز به استفاده از گیاهان دارویی است حال می‌تواند گیاهان دارویی با گیاهان شیمیایی ترکیب شوند.

وی ادامه می‌دهد: نکته‌ای که باید تاکید کنیم و توجه داشته باشیم این است که گیاهان دارویی باید توسط پزشک آشنا به علوم که از تاثیر طب سنتی بر ارکان مختلف بدن، مکانیزم اثر گیاهان دارویی آگاه است تجویز شود.

وی افزود: نکته‌ی دیگری که باید توجه شود عرضه‌ی گیاهان دارویی به صورت فله‌ای است که این محصولات باید بسته بندی شوند و تاریخ تولید و انقضا داشته باشند و در جای مناسب نگه داری شوند.

برخی از این چاق و لاغرها مراقب باشند

عطاری‌ها اقدام به کارهای غیر قانونی از جمله درمان چاقی و لاغری افراد می‌کنند.

استفاده‌ی نادرست از این گیاهان دارویی امروزه معضلی جدی برای مردم جامعه شده است و موجب عوارض جدی در افراد می‌شود رشد این گونه عطاری‌ها که هیچ نوع اطلاعات علمی از عطاری و گیاهان دارویی ندارند و فروشندگان آنها دختران و پسران کم سن و سال هستند، همواره در شهر به عنوان یک سونامی جدی در جریان است و نیازمند توجه زیاد مسئولان می‌باشد.
همچنین به تازگی معاون برنامه ریزی و نظارت سازمان غذا و دارو، نسبت به خطرات فروش مکمل های رژیمی در عطاری ها و باشگاه های ورزشی هشدار داد.

گسترش قارچ گونه عطاری‌ها به عنوان مراکز فروش گیاهان دارویی مردم را با مشکلاتی مواجه کرده است. بسیاری از این عطاری‌ها بدون مجوز فعالیت ‌می‌کنند. تبلیغات گسترده این مراکز در خصوص لاغری، چاقی، رفع مشکلات بیماران صعب‌العلاج و بیماری‌های پوستی و سایر بیماری‌ها موجب شده تا مردم تصورشان نسبت به عطاری‌ها تغییر کند

دکتر اکبر عبدالهی اصل در پاسخ به سئوالی مبنی بر اینکه مصرف پودر کراتین با تمام عوارضی که دارد در باشگاه های بدنسازی رایج شده چرا سازمان غذا و دارو برای دریافت این مکمل رژیمی از داروخانه ها ارائه نسخه را اجباری نمی کند، گفت: در مورد کراتین به عنوان یک مکمل رژیمی و بطور عام مکمل ها بحث های چالشی زیادی بین صاحب نظران وجود دارد در گذشته نظرات بر این بود که مکمل های رژیمی مثل کراتین تاثیری بر بدن ندارد لذا ورودشان به کشور ممنوع بود.

وی افزود: با گذشت زمان و تشدید احساس نیازها به این قبیل فرآورده ها در باشگاه های ورزشی خصوصا باشگاه های بدنسازی اینها به صورت قاچاق و از کانال های غیر رسمی وارد کشور گردیده و در برخی مراکز مثل عطاری ها و خود باشگاه های ورزشی و برخی داروخانه ها به صورت تخلف عرضه می شد.

عبدالهی با بیان اینکه در سال ۸۴، وقتی سازمان غذا و دارو این موضوعات را بررسی نمود تصمیم گرفت از طریق راهکارهای قانونی ورود آنها را به کشور مهیا کند اظهار داشت: فرآورده های مکمل پس از طی مراحل ثبت، مجوز واردات دریافت می کردند و درمحل مجازعرضه که داروخانه ها بودند به دست مصرف کننده می‌رسیدند.
در این مکان ها دیگر حتی داروسازی به عنوان کادر درمانی حضور ندارد که بخواهد در حد همان مشاوره هم متقاضی را راهنمایی کند ضمن آنکه به دلیل عدم وجود زنجیره تامین رسمی در این مراکز و عدم نظارت وزارت بهداشت بر آنها انواع تقلبی آنها نیز به فروش می رسد.

وی در پایان به عموم مردم به ویژه ورزشکاران، توصیه کرد: نیازهای مکملی خود مثل کراتین را پس از مشورت با متخصصین امر و صرفا از طریق داروخانه ها تهیه نمایند چر ا که در صورت ایجاد مشکل حداقل قابلیت پیگیری دارد.


منابع : خبرگزاری مهر / سلامت نیوز


تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین