سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
رئیس مرکز تحقیقات پیشگیری و کنترل دخانیات مرکز پزشکی مسیح دانشوری از ارائه مشاوره ۲۴ ساعته تلفنی به سیگاری ها خبر داد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

مشاوره ۲۴ ساعته تلفنی به سیگاری‌ها

رئیس مرکز تحقیقات پیشگیری و کنترل دخانیات مرکز پزشکی مسیح دانشوری از ارائه مشاوره ۲۴ ساعته تلفنی به سیگاری‌ها خبر داد.

بخش اجتماعی تبیان
سیگار

غلامرضا حیدری رئیس مرکز تحقیقات پیشگیری و کنترل دخانیات مرکز پزشکی مسیح دانشوری همزمان با آغاز هفته ملی بدون دخانیات (چهارم تا دهم خردادماه) از ارائه خدمات مشاوره ای رایگان توسط سامانه شبانه روزی ترک سیگار مرکز تحقیقات پیشگیری و کنترل دخانیات دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی خبر داد و اظهار داشت: از سال ۱۹۹۸ کشورهای عضو سازمان بهداشت جهانی با تعیین یک روز (۳۱ می مصادف با ۱۰ خرداد) بعنوان روز جهانی بدون دخانیات؛ توجه همگان را به مضرات و خطرات استفاده از دخانیات جلب کرده و به بررسی راهکارهای جلوگیری از مرگ و میر ناشی از آن می‌پردازند.

حیدری با اشاره به شعار امسال سازمان جهانی بهداشت مبنی بر " مبارزه با دخانیات غیر قانونی یا قاچاق" گفت: قاچاق سیگار با سایر قاچاق‌ها متفاوت است و در واقع سازمان یافته بوده و توسط افراد معمولی صورت نمی‌پذیرد بلکه توسط کمپانی‌های بزرگ انجام می‌شود.

طبق قانون، دبیرخانه ستاد کشوری کنترل دخانیات باید هر ۶ ماه نسبت به تغییر تصاویر روی پاکت‌های سیگار و استفاده از تصاویر منزجر کننده و موثرتر در راستای ترویج فرهنگ سلامتی و ترک دخانیات اقدام کند

رئیس مرکز تحقیقات پیشگیری و کنترل دخانیات با اشاره به عقد معاهده بین تمام کشورهای عضو سازمان جهانی بهداشت مبنی بر اجرای پروتکل الحاقی مبارزه با قاچاق غیرقانونی دخانیات عنوان کرد: از سال گذشته بسیاری از کشورها متعهد به اجرای پروتکل الحاقی مبارزه با دخانیات شده اند. در واقع این پروتکل توسط مجلس هر کشور تائید شده، سپس قانونی می‌شود که تاکنون ۸ کشور این کار را انجام دادند و امیدواریم در کشور ما نیز این مهم هر چه زودتر صورت پذیرد.

وی با تاکید بر ممنوعیت فروش دخانیات در دکه‌های روزنامه فروشی و ضرورت درج هشدارهای بهداشتی بر روی پاکت های سیگار یادآور شد طبق قانون، دبیرخانه ستاد کشوری کنترل دخانیات باید هر ۶ ماه نسبت به تغییر تصاویر روی پاکت‌های سیگار و استفاده از تصاویر منزجر کننده و موثرتر در راستای ترویج فرهنگ سلامتی و ترک دخانیات اقدام کند.

حیدری گفت: هفته بدون دخانیات می‌تواند باعث ایجاد انگیزه قوی در افراد سیگاری شود تا به ترک کردن سیگار فکر کنند، برخی از این افراد فقط کافی است اراده کنند که همین اراده باعث ترک سیگار در آنها می‌شود. اما برخی دیگر از افراد سیگاری برای طی این مسیر نیاز به مشاوره و حمایت دارند.

وی در پایان خاطرنشان کرد: این افراد می توانند با تلفن گویا و هوشمند ترک سیگار مرکز تحقیقات پیشگیری و کنترل دخانیات دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی (۲۷۱۲۲۰۵۰) تماس گرفته و از مشاوره رایگان بهره مند شوند. گفتنی است سامانه تلفنی مذکور بصورت شبانه روزی و در تمام ایام هفته آماده ارایه خدمات مشاوره ای به مخاطبان می باشد. در پایان امیدوارم در آینده نه چندان دور شاهد ایرانی بدون دخانیات باشیم.


منبع : افکار نیوز

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین