تبیان، دستیار زندگی
هیچ احساسی در سر جلسه امتحان بهتر از آماده بودن از قبل برای پاسخ دادن به سوالات آزمون نیست. ...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

۱۰ ترفند کاربردی برای فصل امتحانات

مدرسه

فصل امتحانات برای کودکان و همچنین والدین آن ها همواره استرس زیادی به همراه دارد. در این مواقع هرچه دانش‌آموزان و والدین آن ها برای بهتر شدن نتیجه امتحان بیشتر عصبی‌ و بی‌برنامه باشند به استرس هر دوی آن ها افزوده می‌شود.

بر اساس تحقیقات صورت گرفته می‌توان این استرس را با کمک راه کارها و ترفندهای زیر در دانش‌آموزان و والدین آن ها کاهش داد.

۱- آمادگی قبل از امتحان:

هیچ احساسی در سر جلسه امتحان بهتر از آماده بودن از قبل برای پاسخ دادن به سوالات آزمون نیست. پس مطمئن شوید که فرزندتان مطالعه منظمی داشته و در این کار با او همکاری کنید.

۲- پرهیز از افراط در یادگیری:

۲۰ دقیقه مطالعه‌ منقطع بسیار بهتر و موثرتر از ساعت‌ها مطالعه‌ پشت ‌سرهم است. در برنامه مطالعه‌ فرزندتان برای او حتما زمان تفریح و استراحت نیز لحاظ کنید.

۳- ورزش و تحرک بدنی:

ورزش و هوای آزاد به باز شدن ذهن و بهبود عملکرد آن و نیز حفظ سلامتی کمک می‌کند. پس فرزندتان را تشویق به این فعالیت‌ها در زمان‌های تفریح و اضافی کنید.

۴- تفکیک مطالب:

بهترین راه برای درک مطالب، تقسیم‌بندی آن ها است. به فرزندتان بیاموزید بخشی از مطالب را روی کارت‌هایی بنویسند تا بتوانند آن ها را همراه داشته باشند و مرور کنند.

این روش از دو جهت دارای اهمیت است:

  • تکمیل کردن روند سه مرحله‌ای خواندن و درک و خلاصه کردن مطالب
  • سهولت در مرور مطالب و دریافت اطلاعات کلیدی

مدرسه

۵- خواب کافی:

از خواب شبانه کافی فرزندتان مطمئن شوید. خستگی در واقع عامل افزایش استرس و عملکرد نامناسب ذهن است. پس بازی‌های وقت‌گیر کامپیوتری را پیش از خواب رها کرده و زمان مناسبی را برای استراحت آن ها قبل از رفتن به رختخواب فراهم کنید.

۶- ایجاد ارتباط خوب با فرزندان:

از احساس فرزندتان در درباره امتحانات و نگرانی‌هایشان در این دوره مطلع باشید و آن ها را تشویق به بیان احساساتشان کنید. این کار می‌تواند شما را از فشارهای روانی آنان آگاه کرده و در نتیجه مساعدت شما را برای فروکش کردن استرس در آن‌ها به همراه داشته باشد.

۷- تغذیه مناسب برای مغز:

از تغذیه سالم کودکتان در زمان امتحانات مطمئن شوید و از تدارک دیدن غذاهای با قند بالا برای آن ها بپرهیزید چرا که عملکرد ذهنی را با مشکل روبرو می‌کند.

۸- جایزه دادن:

به فرزندتان در رابطه با موفقیت در آزمون‌ها که وابسته به میزان تلاش و نمره آن‌هاست، خبرهای خوب بدهید. این شیوه در واقع پیامی را برای آن‌ها می‌فرستد که در صورت کسب بهترین عملکرد، بهترین پاداش را خواهند گرفت.

۹- داشتن توقعات معقول:

انتظار یک نتیجه خوب مهم است اما توقعات بیش از حد از فرزندان استرس بیشتری را به آن ها تحمیل می‌کند و با توجه به ترس‌های به وجود آمده، عملکرد نامطلوب‌تری را همراه خواهد داشت. از فرزندتان انتظار موفقیت داشته باشید اما به او بگویید که در صورت عدم دستیابی به نتایج متناسب با توقعاتش، دنیا به پایان نخواهد رسید و می‌تواند بازهم تلاش کند.

۱۰- کمک گرفتن از برادر و خواهر بزرگتر:

خواهر و برادر بزرگتر در نقش راهنما می‌توانند به فرزند کوچکتر کمک کنند. در واقع این کمک به دلیل تجارب مشترک مفیدتر خواهد بود.


مرکز یادگیری سایت تبیان - منبع:‌  ایسنا

تهیه و تنظیم: مریم فروزان کیا