سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
لاک پشت پرنده فهرستی از کتاب های ادبیات کودک و نوجوان است که با همکاری مشترک موسسه شهر کتاب و فصلنامه تخصصی پژوهشنامه ادبیات کودک و نوجوان تهیه می شود. در این گزارش کتاب های برگزیده ٣ سال جایزه لاک پشت پرنده را معرفی می کنیم.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

کتابهای برگزیده لاک پشت پرنده

لاک‌پشت پرنده فهرستی از کتاب‌های ادبیات کودک و نوجوان است که با همکاری مشترک موسسه شهر کتاب و فصلنامه تخصصی پژوهشنامه ادبیات کودک و نوجوان تهیه می‌شود. در این گزارش کتاب‌های برگزیده ٣‌سال جایزه لاک‌پشت پرنده را معرفی می کنیم.

بخش کتاب و کتابخوانی تبیان
 لاک پشت پرنده

لاک‌پشت طلایی
اختراع هوگو کابره نوشته برایان سلزنیک و ترجمه رضی هیرمندی. این کتاب که در نشر افق منتشر شده یک سینما رمان است. کتابی تصویری درباره پدید آمدن سینما با شخصیتی نوجوان که در تلاش‌هایش برای پیدا کردن راز پدر، درواقع به دنبال خانواده است.

رمان «عاشقانه‌های یونس در شکم‌ماهی» نوشته جمشید خانیان در کانون پرورش فکری منتشر شده است و روایتی متفاوت از جنگ دارد. زندگی یک خانواده متوسط که با شروع جنگ عوض می‌شود. نویسنده در این کتاب به جنگ و تأثیر آن بر هنر نگاه کرده است.

«آواورزی با سی‌بی‌لک» و «الفباورزی با کاکاکلاغه» دو کتاب آموزشی برای خواندن کودکان‌اند که محمدهادی محمدی آن را نوشته و از داستان‌هایی ساده برای آموزش الفبا به کودکان کمک گرفته‌ است.

«پدر اسلاگ» نوشته نویسنده مطرح نوجوانان دیوید آلموند است. این کتاب تصویری نیز ماجرای پسری است که پدر از دست‌رفته‌اش را در پارکی کنار خانه‌شان می‌بیند.

لاک‌پشت نقره‌ای
ما همه آزاد آفریده شده‌ایم در نشر دیبایه منتشر شده و به مناسبت شصتمین‌ سال امضای اعلامیه جهانی حقوق بشر، بچه‌ها را با هر ٣٠ماده این اعلامیه آشنا می‌کند. هرکدام از این ٣٠‌ماده را تصویری از یک تصویر بزرگ جهانی آراسته است.

«هستی» نوشته فرهاد حسن‌زاده داستان دختر متفاوتی است که از سوی پدرش پذیرفته نمی‌شود. او که شخصیتی جسور و شجاع دارد ناگهان با بحرانی به نام جنگ روبه‌رو می‌شود.

ناگهان چراغ‌ها روشن شد‌ند نوشته شاعر نام‌آشنا، احمدرضا احمدی برای کودکان است. او در این کتاب مانند آثار دیگرش فضایی متفاوت و شاعرانه را برای این گروه سنی به تصویر می‌کشد.

کتاب کوچک برای داستان‌نویسی نوشته «فریدون عموزاده خلیلی» در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان منتشر شده است. خلیلی در این کتاب با زبانی طنز و نوجوانانه، اصول داستان‌نویسی را به شیوه‌ای متفاوت به نوجوانان آموزش می‌دهد.

«بابای من با سس خوشمزه است» نوشته «سیدنوید سیدعلی اکبر» است. این نویسنده با ارایه سوژه‌ای متفاوت داستانی پر از تخیل برای کودکان نوشته است.

مجموعه «ورت و پم» نیز داستانی از خانواده جادوگران است. نوجوان‌های این کتاب می‌خواهند خودشان آینده‌شان را مشخص کنند و از شغل خانوادگی یعنی جادوگری دست بکشند. آن ماری دپلوشن این کتاب را نوشته و الهه‌ هاشمی در نشر آفرینگان آن را ترجمه کرده است.

نان ابری داستانی تصویری برای کودکان از نویسنده‌ای کره‌ای است. فضای پر از خیال‌پردازی این کتاب و احساسات انسانی آن را شایسته دریافت نشان کرده است. «هی نه بک» نویسنده و «کیانگ این لی» مترجم این کتاب هستند که در نشر او منتشر شده است.

مجموعه طنز «شب‌هزار و دوم» نوشته حامد حبیبی و مهدی فاتحی در بازآفرینی قصه‌های‌ هزار و یک‌شب و به شکلی خلاقانه نوشته شده و در نشر چکه منتشر شده‌اند.

مجموعه کتاب‌های فلیکس، داستانی کودکانه از «آنت لنگن» است که محبوبه نجف‌خانی آنها را ترجمه کرده و در نشر زعفران منتشر شده است. فلیکس عروسکی است که به نقاط مختلف دنیا سفر می‌کند و هربار با نامه‌هایش بچه‌ها را با تاریخ و جغرافیای یک منطقه آشنا می‌کند.منبع: روزنامه ی شهروند

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین