سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
نمایشگاهی از آثار نقاشی خط امین شرفیان با عنوان «سیمرغ بسمل» برپا می شود.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

بسم‌الله‌هایی به شکل سیمرغ

نمایشگاهی از آثار نقاشی‌خط امین شرفیان با عنوان «سیمرغ بسمل» برپا می‌شود.

بخش هنری تبیان
سیمرغ بسمل

 در این آثار «بسم‌الله الرحمن الرحیم» به‌صورت سیمرغ‌هایی همراه با تزیینات و نقوش، به سبکی جدید طراحی شده است. تعداد آثاری که در این نمایشگاه روی دیوار خواهد رفت، 12 تابلو است.

در بخشی از متن این نمایشگاه آمده است :«مرغ بسم‌الله از فرم‌های عجیب هنر ایرانی است.عجیب از این منظر که گرچه خاستگاه آن از فرهنگ بومی آمیخته به فرهنگ دینی برآمده، اما خلاقیت ایرانی تجسم یک موجود حیوانی را در قالبی از مقدس‌ترین جملات فرهنگ دینی به کار گرفته که در این میان بی‌نهایت غریب به نظر می‌آید، اما در ژرف‌نگری بیشتر می‌توان نگاه استعاری، نمادین و تشبیهی دین و عرفان ایرانی به پرنده و موجود بالدار به‌عنوان روح انسان پاک‌نهاد یا قدیس یا موجودی از سوی خدا را از ادیان باستانی این سرزمین تا دین اسلام کشف کرد که خود به هنرمند اجازه داده با نگاهی کنایی به فرم تنها حیوانی که اجازه‌ی نقش شدن بر جلد قرآن‌ها را یافته، به تصویر آن در نقاشی سنتی ایرانی بپردازد.

نمایشگاه «سیمرغ بسمل» از 8 تا 13 خردادماه از ساعت 17 تا 20 در گالری «ایده پارسی» به نشانی خیابان شریعتی، خیابان کلاهدوز، نرسیده به سه‌راه نشاط، کوچه الله‌وردی آذر، شماره 28 میزبان علاقه‌مندان به هنر نقاشی‌خط است.

از سوی دیگر مرغ بسم‌الله کارکردی شبیه به حرزها - در یک نگاه - و تعویذها - در نگاهی دیگر- داشته است. مرغ بسم‌الله در تاریخ کتابت ایرانی از اولین تایپوگرافی‌های قدیمی است که عموما بی‌رنگ یا بر صفحات تخت طلایی رنگ کار می‌شد. در نگاه این نمایشگاه تزیین پررنگ و درخشان کاشی‌های اسلامی و هنرهای وابسته به نگارگری ایرانی در نگاه به این موتیف جالب هنر ایرانی مورد توجه بوده است و سعی در بیان به زبانی نو در ارائه‌ی یک فرم قدیمی و البته تغییراتی اساسی در فرم تصویری این موتیف تابلوهایی با رنگ‌هایی برآمده از نگارگری ایرانی را پدید آورده است.»

نمایشگاه «سیمرغ بسمل» از 8 تا 13 خردادماه از ساعت 17 تا 20 در گالری «ایده پارسی» به نشانی خیابان شریعتی، خیابان کلاهدوز، نرسیده به سه‌راه نشاط، کوچه الله‌وردی آذر، شماره 28 میزبان علاقه‌مندان به هنر نقاشی‌خط است.


منبع: ایسنا

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین