تبیان، دستیار زندگی

6 تاثیر سلامتی بخش لبخند زدن

لبخند زدن مغز را آماده می‌کند تا افکار و رفتارهای مثبت نشان دهد و فرد را به موفقیت های بیشتری سوق دهد. افرادی که به طور منظم لبخند می‌زنند، به شادی، رضایت، آرامش درونی و موفقیت‌های بیشتری در مقایسه با آدم‌های اخمو می‌رسند.
عکس نویسنده
عکس نویسنده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

 لبخند و سلامتی،   خنده  و سلامتی ،  خندیدن و سلامتی،

لبخند، این عمل فراموش شده در جامعه‌ی اخموی ما، ساده‌ترین و بی‌خرج‌ترین کاری است که می توانید برای سلامتی‌تان انجام دهید.


متاسفانه این روزها آنقدر در افکار و مشغله های ذهنی خود غرق شده ایم که یادمان رفته است باید به روی خود و دیگران لبخند بزنیم.


به همین دلیل لبخند زدن افراد بزرگسال به روزانه حدود بیست مرتبه ختم می‌شود، آن هم اگر به این میزان برسد! در حالی که بچه ها، این فرشته های زمینی، روزانه به طور متوسط 400 مرتبه لبخند می زنند.


امیدواریم مطالعه ی این مطلب تشویق‌تان کند که بیش از این لبخند بزنید و علاوه بر تسخیر قلب ها، گام بزرگی در بهبود و ارتقای سلامتی‌تان بردارید.

 

لبخند زدن باعث آزاد شدن آندورفین می‌شود

همه‌ی ما عادت کرده ایم که صرفا در زمان خوشی و خوشحالی لبخند بزنیم، اما عمل لبخند زدن به خودی خود باعث تولید بیشتر آندورفین، دوپامین و سروتونین می‌شود.


این هورمون ها باعث ایجاد احساس سرخوشی شده و مسکن های طبیعی برای بدن محسوب می شوند.


محققان آمریکایی بر روی بیماران مبتلا به افسردگی بررسی هایی انجام دادند و به این نتیجه رسیدند که آندورفین آزادشده به واسطه ی یک لبخند واقعی باعث ایجاد تغییرات فیزیولوژیکی مثبت روی بدن بیماران می‌شود.


در نتیجه اگر شما هم می خواهید افسردگی و خمودگی از شما دور بماند، بهتر است عادت کنید که هر روز لبخند به لب داشته باشید.


بدون شک این لبخند شما، گرمابخش قلب های پیرامون‌تان نیز خواهد بود.

تحقیقات نشان می‌دهد افرادی که زیاد لبخند می زنند، غالبا به موفقیت‌های بیشتری در زندگی نیز می رسند. در واقع هر چه بیشتر لبخند بزنید، بهتر می‌توانید با منفی بافی‌های مغز مقابله کنید

 

لبخند سرایت می‌کند

حتما می‌دانید که خمیازه کشیدن جزو اعمال مسری است. احتمالا برای شما هم اتفاق افتاده است که با دیدن خمیازه‌ی شخص دیگری خمیازه بکشید.


خوشبختانه لبخند نیز مانند خمیازه کشیدن مسری است. علم ثابت کرده است که لبخند زدن یک عکس العمل طبیعی است که انسان نسبت به اتفاقات خوب نشان می دهد و در عین حال، تحت تاثیر آن قرار می گیرد.


در واقع خوشبختی باعث لبخند زدن شما می‌شود و لبخند زدن به شما احساس خوشبختی می دهد. در نتیجه یک چرخه مثبت شکل می گیرد.


نتایج پژوهشی که در Psychology Today به چاپ رسیده است نشان می دهد یک گرایش ناخودآگاه به سمت افرادی که لبخند می‌زنند وجود دارد. بنابراین شما ناخودآگاه جذب افرادی می شوید که لبخند می‌زنند و بدون شک شما نیز با لبخند زدن، افراد دیگر را به سمت خود جذب می‌کنید.

 

لبخند زدن برای سلامت قلب فوق العاده است

به عقیده‌ی محققان روانشناسی دانشگاه کانزاس، لبخند زدن به درمان هر نوع استرس کمک می‌کند، در واقع همان ضرب‌المثل معروف خودمان است که «خنده بر هر درد بی درمان دواست».


این محققان روی یک گروه 169 نفره بررسی هایی انجام دادند. از این افراد خواسته شد تا سه عمل متفاوت انجام دادند: گروهی احساس خنثی داشتند، گروهی دیگر با قرار دادن باگتی در دهان لبخند زورکی می‌زدند و گروه آخر لبخندی واقعی بر لب داشتند.


محققان هر سه گروه را در شرایط استرس زا مانند سروصدای ناگهانی، قرار دادن دست ها در آب سرد و غیره قرار داده و ضربان قلب شرکت‌کننده‌ها را بررسی کردند.


نتایج این بررسی ها نشان داد لبخند (لبخند از روی اجبار و یا واقعی) باعث کاهش واکنش بدن به استرس شده و ضربان قلب و فشار خون را به طور چشم‌گیری کاهش داده است.


محققان همچنین مشاهده کردند افرادی که لبخند واقعی زدند، با سرعت بیشتری بر شرایط استرس زا مسلط شدند.


بدون شک می دانید که کنترل استرس، داشتن فشار خون و ضربان قلب پایین به سلامت قلب کمک زیادی می‌کند.

لبخند زدن و داشتن افکار مثبت باعث کاهش خطر بیماری‌های قلبی، سکته‌ی مغزی، دیابت و فشار خون بالا شده و باعث افزایش طول عمر همراه با سلامتی و خوشبختی می‌شود

 

لبخند، سیستم ایمنی بدن تان را تقویت می‌کند

خندیدن و یا همیشه لبخند بر لب داشتن، بهترین درمان برای کاهش خطر ابتلا به برخی از سرطان‌ها و بیماری‌های مزمن مانند دیابت، آرتروز و بیماری های خودایمنی است.


نتایج پژوهش هایی که توسط انستیتو ملی سلامت فرانسه منتشر شده است نشان می دهد که احساسات مثبت مانند احساس شادی، خوشبختی و همچنین خندیدن و لبخند زدن باعث کاهش تولید کورتیزون بزاقی می‌شود و سیستم ایمنی بدن را تقویت می‌کند.


نتایج بررسی های متعدد نشان می دهد که احساسات مثبت مغز باعث افزایش ترشح پادتن ایمونوگلوبولین می‌شود.


سیستم ایمنی بدن ما از این پادتن برای شناسایی و نابودی باکتری ها و ویروس ها استفاده می‌کند.


باید بدانید که مغز تاثیر زیادی روی سیستم ایمنی بدن دارد و شبکه ای بین این دو نهاد وجود دارد که سلامتی کل بدن را کنترل می‌کند.

 

لبخند زدن باعث موفقیت در کارها می‌شود

نتایج پژوهشی که در دانشگاه ایالتی پنسیلوانیا انجام شده است نشان می دهد افرادی که زیاد لبخند می زنند، غالبا به موفقیت های بیشتری در زندگی نیز می رسند. در واقع هر چه بیشتر لبخند بزنید، بهتر می توانید با منفی بافی های طبیعی مغز مقابله کنید.


به طور خلاصه می توان گفت که لبخند زدن مغز را آماده می‌کند تا افکار و رفتارهای مثبت نشان دهد و شما را به موفقیت‌های بیشتری سوق دهد.


افرادی که به طور منظم لبخند می‌زنند، به شادی، رضایت، آرامش درونی و موفقیت‌های بیشتری در مقایسه با آدم‌های اخمو می‌رسند.

 

لبخند زدن عمر را طولانی می‌کند

محققان دانشگاه هاروارد بر این عقیده هستند که افراد خوشبخت عمر طولانی تری دارند.


نتایج پژوهش هایی که این محققان در سال 2007 انجام داده اند نشان می دهد که داشتن نگاهی مثبت به زندگی، تاثیر زیادی روی سلامتی افراد دارد.


این محققان به مدت بیست سال، حدود شش هزار زن و مرد بین 25 تا 74 سال را تحت نظر گرفتند و مشاهده کردند احساساتی مانند خوشبختی، اشتیاق، روابط اجتماعی خوب، مثبت اندیشی و احساس مسئولیت باعث افزایش طول عمر می شوند.


به عقیده این محققان داشتن نگاه مثبت به زندگی باعث می‌شود که افراد کمتر در دام رفتارهای ناسالم، اعتیاد و بولیمی (یک نوع اختلال تغذیه ای) بیافتند.


لبخند زدن و داشتن افکار مثبت باعث کاهش خطر بیماری های قلبی، سکته ی مغزی، دیابت و فشار خون بالا شده و باعث افزایش طول عمر همراه با سلامتی و خوشبختی می‌شود. 


مطالب مرتبط:
حداقل روزی 15 دقیقه بخندید
10 فایده لبخند زدن برای سلامتی
صد بار در روز بخندید!
گاهی خندیدن هم بیماری می‌شود
اثرات مفید خنده بر سلامت
سلامت روان، خنده می‌ خواهد
گاهی خندیدن هم بیماری می‌شود


صوت مرتبط:

سخنان دکتر محسن ایمانی ، روانشناس درباره "اثرات مفید خنده در سلامت انسان" 

 

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.