سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
از یک طرف من و نامزدم می خواهیم همیشه باهم باشیم و از طرف دیگر امتحانات و تحقیق های دانشگاه برایم فرصتی نگذاشته!
عکس نویسنده
عکس نویسنده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

دانشجویی در هپروت نامزدی!


از یک طرف من و نامزدم می خواهیم همیشه باهم باشیم و از طرف دیگر امتحانات و تحقیق های دانشگاه برایم فرصتی نگذاشته!

کتاب و قلب

می گویند برای ازدواج منتظر نشوید تا همه شرایط جور شود.اگر دانشجو هستید و هنوز درس می خوانید بله را بگویید و درستان را هم بخوانید اما هر کسی که مانند من دوران نامزدی و دانشجویی را باهم تجربه کرده است،خوب می داند که خیلی کار ساده ای نیست. بهتر است بگویم برداشتن دو هندوانه باهم است اما می توان با تمرکز هر دو را به سلامت به مقصد رساند فقط مانند هر کار دیگری نیاز به برنامه ریزی دارید. در این مقاله من از تجربیاتم در مورد روزهای نامزدی و دانشجویی همزمان، با شما صحبت می کنم.


عزیزم، من درس دارم
مرتضی دوست داشت من تمام جمعه ها با او باشم. باهم به کوه برویم، ناهار را بیرون بخوریم و یا به منزل آنها بروم. خانواده او هم از روی محبت شان همیشه مرا در روزهای تعطیل و اعیاد دعوت می کردند اما مشکل اصلی من زمانی بود که درس داشتم! کارهای عقب مانده و تحقیقاتی که استادها سفارش می دادند و باید روزهای تعطیل آنها را آماده می کردم، باعث می شد نتوانم همیشه با مرتضی باشم و یا اگر هم می رفتم نگران درس و تحقیق عقب مانده ام بودم. این موضوع باعث می شد که او فکر کند من علاقه ای به باهم بودن مان ندارم و دلم می خواهد تنها باشم در حالیکه هر چند دوران نامزدی و دیدن همسرم برایم جذابیت خودش را داشت اما کارهای دانشگاه و حس اینکه از همکلاسی هایم عقب مانده ام هم آرامشم را از بین می برد. یکبار این موضوع باعث اختلاف و دلخوری و قهر بین ما شد تا اینکه در موردش باهم حرف زدیم.

 
**********

اولین چیزی که در هنگام مراسم خواستگاری و جلسات صحبت با همسرآینده تا باید به آن اشاره کنید این است که شما قصد درس خواندن دارید و همسر یک دانشجو بودن انعطاف خاص خود را می طلبد و او باید شرایط زندگی شما را بپذیرد.البته وقتی پسری به خواستگاری یک دختر دانشجو می رود و یا دختری با پسری ازدواج می کند که در حال تحصیل است، می داند که همسر او در کنار زندگی خانوادگی و رفت و آمد های خاص دوران نامزدی باید به فکر درس و دانشگاه هم باشد.ممکن است نتواند تمام وقت خود را در روزهای تعطیل به همسر آینده اش اختصاص دهد اما این موقت بوده و تصمیمی است که هر دو نفر باهم گرفته اند. باید همسرتان را نسبت به شرایط موجود آگاه کنید و با مهربانی و جملاتی که به اون نشان بدهید برای تان مهم است، برایش توضیح دهید که شرایط شما به گونه ایست که باید وقت تان را بین او و درس های تان تقسیم کنید وگرنه دوران تحصیل تان طول خواهد کشید.

اولین چیزی که در هنگام مراسم خواستگاری و جلسات صحبت با همسرآینده تا باید به آن اشاره کنید این است که شما قصد درس خواندن دارید و همسر یک دانشجو بودن انعطاف خاص خود را می طلبد و او باید شرایط زندگی شما را بپذیرد

اضطراب های دوران تحصیل
همیشه درس زبان و کنفرانس هایش مرا نگران و مضطرب می کرد. موضوعات تلمبار شده روی هم و دوران کوتاه فرجه ها هم باعث می شد تا در ایام امتحانات استرس زیادی را تجربه کنم و به همین دلیل در همان روزها با همسرم دچار اختلاف شوم. هر چند خودم آن زمان متوجه نبودم اما نگرانی از پانصد صفحه ای که باید در دو روز می خواندم باعث می شد وقتی همسرم تماس می گیرد با او سرد صحبت کنم و یا ترک دیوار هم باعث شود تا نارضایتی نشان دهم. در ماه های اول نامزدی، وقتی امتحانات من شروع شد، باهم دچار اختلاف شدیم و برای چند روز سر و سنگین بودیم اما مرتضی فهمید که علت بی حوصلگی من اضطراب کارهای سخت دانشگاه و امتحاناتی است که پیش رو دارم و همین باعث شد تا شرایط مرا تحمل کند.

***********

همه ما وقتی دچار اضطراب و دلهره می شویم، بی حوصله تر شده و آستانه تحمل مان پایین می آید و ممکن است با نزدیکانمان دچار اختلاف شویم. اگر خودتان بدانید که چنین چیزی ممکن است اتفاق بیافتد و از قبل برایش آماده باشید و هم به شریک زندگی مان بگویید که گاهی بخاطر استرس امتحان و یا کارهای عقب مانده ممکن است بد خلقی کنید، آنوقت هر دو برای این شرایط آماده اید.البته کنترل هیجانات را برای چنین وقتی ساخته اند! دختر و پسری که در حال آمادگی برای رفتن به زیر سقف مشترک هستند باید تمرین کنند تا ناراحتی و اضطراب شان را به رابطه شان منتقل نکنند و از آن طرف اگر شریک زندگی شان چنین کاری کرد، به او کمک کنند تا از پس شرایط نامناسب روحی اش بر آید.
از دواج یک کار تیمی دو نفره است و شاید همین شرایط درس و نامزدی در کنارهم تمرین خوبی برای روزهای آینده است که هر کدام ممکن است گرفتاری داشته باشید و در عین حال بخواهید زندگی مشترک گرم و آرامی را تجربه کنید. امیدوارم در هر دو کار موفق شوید هم روزهای نامزدی شیرینی را بگذرانید و هم نمرات خوبی کسب کنید.

 

برای اطلاع از طرح همسان گزینی تبیان اینجا کلیک کنید

متین سیفی

بخش کلوب ازدواج تبیان


مطالب مرتبط:
ازدواج کنید و درس بخوانید
موانع ساده ولی مهم ازدواج
اول درس بعد ازدواج


 

مشاوره
مشاوره
اگر در خصوص این موضوع سوالی داشتید، به مشاوره تبیان مراجعه نمایید .
تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین