سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
دبیر علمی سومین همایش ملی ورزش و سلامت روان، گفت: برای راه اندازی فدراسیون روانشناسی ورزشی منتظر پاسخ مثبت وزارت ورزش و جوانان هستیم.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

راه‌اندازی فدراسیون روانشناسی ورزشی


دبیر علمی سومین همایش ملی ورزش و سلامت روان، گفت: برای راه‌اندازی فدراسیون روانشناسی ورزشی منتظر پاسخ مثبت وزارت ورزش و جوانان هستیم.


وزارت

نشست خبری سومین همایش ملی ورزش و سلامت روان با حضور دکتر کاظم واعظ موسوی، دبیر علمی همایش، دکتر بهرامی، رییس دانشکده روانشناسی و علوم تربیتی د‌انشگا‌ه تهران و رییس همایش، دکتر محمد جوادی‌پور دبیر اجرایی همایش در دانشکده روانشناسی و علوم تربیتی دانشگاه تهران برگزار شد.
در این همایش واعظ موسوی با اشاره به مشکلاتی که در زمینه سلامت روانی ورزشکاران در بعد همگانی و حر‌فه‌ای وجود دارد، اظها‌ر کرد: ما شاهد بودیم که در بسیاری از مسابقات به ویژه‌ مسابقاتی که از حساسیت بالایی برخوردار بودند همواره ورزشکاران ما از نظر بعد روانی مورد تهدید قرار گرفته اند. البته این همایش تنها مختص ورزشکاران المپیکی و ورزشکار حر‌فه‌ای نیست. ما تمام تلاشمان بر این است که با برپایی این همایش، تمام ورزشکاران بتوانند به دستاوردهای خوبی در زمینه سلامت روان از طریق ورزش دست پیدا کنند.
به گزارش ایسنا، وی ا‌دا‌مه‌ داد: تاکنون بیش از 105 مقاله به دبیرخانه همایش رسیده است که واقعا باعث تعجب ما بود که از این تعداد تنها 12 مقاله به صورت سخنرانی در همایش ارائه خواهد شد. همچنین پنج سخنران کلیدی از بهترین متخصصان روانشناسی در حیطه سلامت در این همایش خواهیم داشت که تمام تلاشمان بر این است تا بتوانیم از طریق این همایش به تمام مسئولان ورزش این پیام را برسانیم که سلامت روان برای حضور موفقیت آمیز ورزشکاران در صحنه‌های بین‌المللی و جهانی ضروری است و تنها ورزشکار با برخوردار بودن از آمادگی فنی نمی‌تواند موفقیتی را کسب کند.
واعظ موسوی خاطر‌ نشان کرد: طی دو روز همایش که نهم و دهم خرداد ماه در تالار کوثر همین دانشکده برگزار خواهد شد 77 پوستر ارائه می‌شود که از بین این پوسترها کارگاه‌های مهمی از جمله روشهای سنجش و توانبخشی با رویکرد روانشناسی، پایگاه‌های اطلاعات علمی، آموزش و آرام سازی در ورزش، چگونگی توسعه مهارت های ورزشکاران حر‌فه‌ای و تکنیک‌های روانشناختی مورد استفاده در فو‌تبا‌ل و همچنین آشنایی با آسیب‌های روانی رایج در ورزشکاران برگزار می‌شود.
وی با اشاره به جایگاه روانشناسی ورزشی نسبت به 20 سال گذشته ا‌ضافه‌ کرد‌: طی 20 سال گذشته پیشرفت خیلی خوبی را در روانشناسی ورزشی داشتیم و این جایگاه قابل مقایسه نیست. اگر در گذشته کسی نسبت به متخصصان روانشناسی ورزش شناختی نداشت و بعد سلامت روان ورزشکاران برای آنها حائز اهمیت نبود، اما در حال‌ حاضر تمام بزرگان ورزش ما موفقیت ورزشکاران خود را در تضمین سلامت روان ورزشکاران عنوان می‌کنند.

دکتر بهرامی، رییس همایش از تصویب شدن رشته روانشناسی در مقطع دکترا توسط وزارت علوم خبر داد و گفت: با همکاری دانشکده تر‌بیت ‌بدنی دانشگاه تهران و دانشکده روانشناسی و علوم تربیتی به دنبال این هستیم که پس از تصویب نهایی، رشته روانشناسی در مقطع دکترا با همکاری این دو دانشگاه راه‌اندازی شود تا ما بتوانیم سال آینده در مقطع دکترا به جذب دانشجو بپردازیم.

واعظ موسوی ا‌ضافه‌ کرد‌: در حال‌ حاضر ما بیش از 50 فدراسیون ورزشی داریم که به جز چند فدراسیون بقیه به دنبال جذب مشاوران روانشناس در کنار تیم‌های ورزشی خود هستند که یکی از این فدراسیون‌ها ، فدراسیون والیبال است که در چند سال گذشته به خاطر استفاده از روانشناسان ورزشی توانسته سکوهای خیلی خوبی را در تورنمنت های جهانی و بین‌المللی کسب کند ، زیرا به اهمیت حضور روانشناس در کنار تیم پی برده است. باید به جرات بگویم که شرایط روانشناسی ورزشی در حال‌ حاضر خیلی مناسب است و از این نظر واقعا خوشحال هستم.
وی در ادامه از تاسیس فدراسیون روانشناسی ورزشی که متولی آن خود روانشناسان ورزشی هستند خبر داد و تاکید کرد : این طرح را طی نشستی که با وزارت ورزش و جوانان و شخص دکتر گودرزی داشتم ارائه کردم. هر چند که نظر وزیر ورزش و جوانان برای راه‌اندازی این فدراسیون مثبت بود و منتظر هستم که در صورت تایید وی هر‌ چه‌ سریع‌تر این فدراسیون را راه‌اندازی کنیم تا در آینده‌ای دیگر دغدغه‌ ای به نام حضور روانشناس در کنار تیم‌های ورزشی نداشته باشیم.
همچنین در این نشست دکتر بهرامی، رییس همایش از تصویب شدن رشته روانشناسی در مقطع دکترا توسط وزارت علوم خبر داد و گفت: با همکاری دانشکده تر‌بیت ‌بدنی دانشگاه تهران و دانشکده روانشناسی و علوم تربیتی به دنبال این هستیم که پس از تصویب نهایی، رشته روانشناسی در مقطع دکترا با همکاری این دو دانشگاه راه‌اندازی شود تا ما بتوانیم سال آینده در مقطع دکترا به جذب دانشجو بپردازیم.


بخش ورزشی تبیان
تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین