سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
دو میلیون نفر از مردم لبنان با شركت در رفراندوم سیاسی حزب الله خواستارسرنگونی دولت غیرقانونی «فواد سینیوره» شدند. به گزارش خبرگزاری ها، در پی فراخوان «سیدحسن نصرالله» دبیر كل حزب الله لبنان برای برپایی تظاهرات مسالم...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

تحصن 2میلیون لبنانی ؛ بزرگترین تحصن تاریخ


دو میلیون نفر از مردم لبنان با شركت در رفراندوم سیاسی حزب الله خواستار سرنگونی دولت غیرقانونی «فواد سینیوره» شدند.

به گزارش خبرگزاری ها، در پی فراخوان «سیدحسن نصرالله» دبیر كل حزب الله لبنان برای برپایی تظاهرات مسالمت آمیز علیه دولت لبنان، دو میلیون نفر از مردم مناطق مختلف لبنان لبیك گویان در میدان «ریاض الصلح» بیروت تجمع كرده و خواستار تشكیل دولت وحدت ملی شدند.

تظاهر كنندگان شعار می دادند: «ما دولت سالم می خواهیم»، «ما دولت طرفدار غرب را نمی خواهیم».

تظاهر كنندگان همچنین با فریادهای «مرگ بر آمریكا» مداخله آمریكا در امور داخلی لبنان را محكوم كردند.بیش از 20 هزار پرچم لبنان و هزاران دست نوشته توسط تظاهر كنندگان حمل می شد كه در میان آنها كلمه «نحن» بیش از هر شعار دیگری به چشم می خورد كه به معنای «ما» و مخفف «نرید حكومت نظیفه» یعنی ما دولت سالم می خواهیم.تعداد افرادی كه پرچم های احزاب متبوع خود را در دست داشتندانگشت شمار بود، چرا كه نمایندگان نیروها و احزاب شركت كننده از مردم خواسته بودند برای حفظ وحدت و یكپارچگی از حمل دست نوشته ها و شعارهای نامناسب جلوگیری كنند.

مردم حاضر در این تجمع گسترده با تكان دادن هزاران پرچم كشورشان شور و هیجان خاصی به آیین دادند.


دولت با ملت همراه شود

«میشل عون» رهبر جریان ملی آزاد لبنان در این مراسم طی سخنانی از دولت خواست با ملت همراه شود.

وی اظهار داشت، دولت سینیوره اشتباهات زیادی مرتكب شده كه باید عوض شود و دولت دیگری جایگزین وی شود.

عون گفت، فساد سراسر كشور را فراگرفته است و باید این فساد را ریشه كن كرد.

رهبر جریان ملی آزاد لبنان از همه مردم خواست تا استعفای دولت كنونی به تظاهرات و اعتصاب اعتراض آمیز خود ادامه دهند.

همچنین «حسن الخلیل» نماینده جنبش امل از دیگر سخنرانان مراسم دیروز بود وی خطاب به سینیوره گفت، بهتر است به این جمعیت انبوه نگاه كند و قبل از اینكه مردم وارد عمل شوند استعفا دهد. وی از مردم خواست به اعتصاب و اعتراض خود تا سرنگونی كامل دولت كنونی ادامه دهند.

حدود 20 هزار تن از نیروهای ارتش مجهز به سلاح و نیز 5000 نفر از نیروهای حزب الله برای جلوگیری از هر گونه برخورد میان مخالفان و طرفداران دولت سینیوره در بیروت مستقر شده بودند.

این تظاهرات مسالمت آمیز قرار است تا تحقق اهداف آن یعنی تشكیل كابینه وحدت ملی ادامه یابد. به همین دلیل چادرهای مواد غذایی و رفاهی در نقاط مختلف برای مردم تهیه شده است. حزب الله، جنبش امل و جریان ملی آزاد لبنان تحت عنوان جریان مخالف دولت فؤاد سینیوره در بیانیه ای از مردم خواستند تا با برپایی تظاهرات و اعتصاب گسترده زمینه تغییر دولت را فراهم آورند.

شبكه المنار این تظاهرات را بزرگترین اجتماع بشری در تاریخ لبنان توصیف كرده است.


واكنش مطبوعات

روزنامه های لبنان با دیدگاه های متفاوتی به بررسی تظاهرات جناح مخالف دولت لبنان پرداختند.

روزنامه «الدیار» طرفدار سوریه در شماره دیروز خود ضمن انتقاد از سیاست های فؤاد سینیوره و متهم كردن وی به تلاش برای ایجاد تفرقه و نفاق نوشت، لحظه آشنایی با حقیقت فرا رسیده است.روزنامه الاخبار وابسته به جناح مخالف دولت لبنان نیز نوشت مردم لبنان خواستار دولت وحدت ملی واقعی هستند.روزنامه «المستقبل» وابسته به جناح اكثریت نوشت توطئه برای سرنگونی دولت سینیوره آغاز شده است و متحدان رژیم سوریه تلاش های خود را برای اجرای كودتا بر ضد لبنان آغاز كرده اند.

روزنامه پرخواننده «النهار» نیز تأكید كرد كه تفرقه و جدایی لبنان را تحت الشعاع قرار داده است و تنها با گفت وگو و انعطاف در مواضع است كه گروه های سیاسی قادر خواهند بود بحران سیاسی را پایان دهند.

همچنین روزنامه «السفیر» نوشت: با وجود اینكه مقام ها و شخصیت های سیاسی لبنان وقوع جنگ داخلی در این كشور را منتفی دانسته اند اما آمریكا و رژیم اسرائیل همواره رؤیای ایجاد جنگ داخلی در لبنان را در سر دارند.


در حاشیه تظاهرات

¤ بسیاری از مردم ازشهرها، شهرك ها و روستاهای مناطق مختلف لبنان در راهپیمایی بیروت شركت كردند.

¤ بلندگوهای متحرك در زاویه های مختلف محل تجمع نصب شده بود تا همه شركت كنندگان در این راهپیمایی شعارهای واحد سر دهند.

¤ بیش از 20 هزار پرچم لبنان و هزاران دست نوشته كه شعارهای یكپارچه ای روی آن ها نوشته شده بود توسط تظاهركنندگان حمل می شد.

¤ در میان دست نوشته ها، كلمه «نحن» بیش از هر شعار دیگری نمایان بود كه به معنای «ما» و مخفف «نرید حكومت نظیفه» یعنی ما دولت سالم می خواهیم.

¤ شركت كنندگان در این راهپیمایی از حمل تصاویر رهبران حزبی خود منع شده بودند تا همه شركت كنندگان به عنوان یك پیكر واحد به شمار آیند.

¤ گروه های تنظیم كننده مشترك میان طیف 8 مارس، صدها چادر با امكانات رفاهی برپا كردند.

¤ گفته شده كه این اعتصاب و تظاهرات ممكن است روزها، هفته ها تا زمان براندازی دولت كنونی لبنان ادامه داشته باشد.

¤ یگان های ارتش لبنان و نیروهای انتظامی تدابیر امنیتی شدیدی را اتخاذ كردند و در ورودی های پایتخت و مسیرهایی كه به محل اعتصاب منتهی می شود مستقر شدند.


¤ تعداد 20 هزار شاخه گل در مراسم به نشانه صلح و دوستی به نظامیان داده شد.

¤ سرودهای مختلفی كه به مناسبت برپایی این تظاهرات آماده شده بود از گوشه و كنار میدا ن های «ریاض الصلح» و «شهدا» پخش می شد.

¤ پیروان شماری از جریان های سیاسی طرفدار دولت لبنان با پخش اعلامیه هایی تلاش می كردند بر صاحبان وسائط نقلیه فشار آورند تا از انتقال شركت كنندگان به محل تجمع خودداری كنند.


¤ مخالفان دولت سینیوره بزرگترین اجتماع مردمی در تاریخ لبنان را تشكیل دادند. به طوری كه بیش از یك میلیون نفر در آن شركت داشتند.

¤ مردم لبنان: «دولت سینیوره سرنگون باد»، «زنده باد دولت وحدت ملی»، «سینیوره با دولت خداحافظی كن».


¤ تظاهرات میلیونی مردم لبنان درحالی برگزار شد كه این شهر در امنیت كامل بود.

¤ حضور روحانیون شیعه در این اجتماع قابل ملاحظه بود.

¤ مسیحیان از شمال بیروت و اهل تسنن نیز در این تظاهرات حضور داشتند.

¤ تعدادی از تظاهركنندگان در میدان شهدا چادر برپا كردند تا به اعتصاب خود تا سرنگونی دولت سینیوره ادامه دهند.


¤ شبكه های ماهواره ای الجزیره، العربیه، العالم، خبر این مراسم را به طور مستقیم پخش كردند. اما شبكه های خبری غربی این مراسم را تحت پوشش خبری خود قرار ندادند.

¤ پیش از سخنرانی میشل عون سرود ملی لبنان پخش شد.

¤ تظاهركنندگان در كمال آرامش به خانه های خود بازگشتند، تنها عده ای ماندند تا به اعتصاب علیه دولت سینیوره ادامه دهند.

منبع: کیهان

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین