تبیان، دستیار زندگی

8 راه ساده برای افزایش سوخت و ساز بدن

بدون شک برای فعال کردن و بالا نگه داشتن متابولیسم یا همان سوخت و ساز بدن، باید روزانه ورزش کرد. اما با مشغله های زندگی مدرن، رفتن روزانه به باشگاه ورزشی عملا غیرممکن است. اگر شما وقت کافی برای ورزش ندارید و یا پشت میز نشین هستید و ساعات طولانی یعنی هشت ساعت یا بیشتر را پشت میزتان سپری می کنید، بهتر است بدانید که به مرور زمان خدای نکرده در معرض چاقی یا  و بیماری های متعدد قرار می گیرید. در این مطلب هشت توصیه برای افرادی داریم که در برنامه ی روزانه شان ورزش جایی ندارد، اما در عین حال می خواهند تمام طول روز سوخت و ساز بدن شان را در سطح قابل قبولی نگه دارند.
عکس نویسنده
عکس نویسنده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

سوخت و ساز بدن، متابولیسم بدن، لاغر شدن،

یک بطری کوچک آب دم دستتان باشد

نتایج پژوهش ها نشان می دهد عدم مصرف آب کافی (حدود سه لیتر برای آقایان و دو لیتر برای خانم ها) خطر بروز دهیدراته شدن (کم آبی) بدن را بالا می برد.


زمانی که بدن تان به میزان کافی آب نداشته باشد، نمی تواند به درستی از عهده ی عملکردهای حیاتی خود، دفع سموم، انتقال مواد مغذی به سلول ها و سوخت و ساز کالری های دریافتی برآید.


به همین منظور بهتر است همیشه یک بطری کوچک آب در کوچه و خیابان همراهتان باشد و به طور مرتب، جرعه جرعه آب بنوشید.


علاوه بر این همیشه یک لیوان آب روی میز کارتان باشد و هر نیم تا یک ساعت آن را پر کرده و بنوشید.


این کار به فعال نگه داشتن متابولیسم بدن‌تان کمک می‌کند.

نتایج پژوهش محققان نشان می‌دهد کارمندانی که در طول روز به بهانه‌هایی از جای خود بلند می‌شوند و کارهای یدی نیز انجام می‌دهند، کالری بیشتری می‌سوزانند

 

روی زمین بنشینید

اگر پشت میزنشین هستید، زمانی که به منزل برمی گردید، روی مبل لم ندهید. این کار کمکی به کالری سوزی و سوخت و ساز بدن نمی کند.


بهتر است اگر می خواهید تلویزیون تماشا کنید، یا روزنامه بخوانید، روی زمین بنشینید.


درست است که این کار به کالری سوزی کمکی نمی کند، اما باعث می‌شود که عضلات تنه‌تان قوی‌تر شود. می‌پرسید چرا؟


بدون شک بلند شدن از زمین سخت تر از برخاستن از روی مبل است.


اگر شما هنگام بلند شدن از روی زمین از دست هایتان کمک بگیرید، کمک زیادی به تقویت عضلات و افزایش سوخت و ساز بدن می‌کنید. البته در صورتی که برایتان مقدور است، این کار را انجام دهید.

 

به کارهای یدی نه نگویید

این روزها همه‌ی ما عادت کرده‌ایم، با فشار دادن چند دکمه کارهایمان را به وسیله‌ی لوازم برقی انجام دهیم.


شغل اکثر ما نیز به گونه‌ای است که در طول روز، ساعت ها پشت میز می نشینیم. در واقع از کار و فعالیت بدنی خبری نیست.


اما باید بدانید افرادی که کارهای یدی انجام می‌دهند، روزانه حدود 100 کالری بیشتر از افراد پشت میزنشین می سوزانند.

 

نتایج پژوهشی که محققان دانشگاه ایالتی لویزیانا انجام داده‌اند نشان می دهد کارمندانی که در طول روز به بهانه هایی از جای خود بلند می‌شوند و کارهای یدی نیز انجام می‌دهند، کالری بیشتری می سوزانند.


محققان توصیه می‌کنند برای اینکه بتوانید در طول روز، سوخت و سازتان را به کار بیندازید، به جای آسانسور از پله ها استفاده کنید، به جای تلفن زدن و سفارش چای، خودتان به آبدارخانه بروید، برای خودتان چای یا قهوه درست کنید، پرونده ها را خودتان جابجا کنید، زمانی که با تلفن صحبت می‌کنید بایستید و بدن تان را بکشید، داخل اتاق کارتان گلدان بگذارید و در طول روز به آنها آب بدهید.


خلاصه هر کاری که به ذهنتان می رسد را انجام دهید تا از پشت میزتان بلند شده و فعالیت بدنی کنید.

 

فقط 15 دقیقه وقت بگذارید

سر و کله زدن با بچه ها، کم خوابی، ترافیک و مسافت طولانی تا رسیدن به سر کار، معمولا اجازه ی ورزش قبل از رفتن به سر کار را نمی دهد.


به عقیده ی مربی های ورزشی و متخصصان حوزه ی سلامت، حتی داشتن یک جلسه ی کوتاه 15 دقیقه ای باعث تعریق شده و سوخت و ساز بدن تان را تحریک می‌کند تا کالری بیشتری در طول روز بسوزانید.


ساعتتان را برای 15 دقیقه کوک کنید و طناب بزنید، دراز و نشست بروید، حرکات کششی و غیره انجام دهید تا موتور سوخت و ساز بدن تان به کار بیافتد.


این مدت زمان 15 دقیقه ای کوتاه روزانه قبل از رفتن به سر کار باعث می‌شود که در طول روز سوخت و ساز بدن تان فعال بماند.

از هر فرصتی برای بلند شدن و انجام حرکات کششی و حتی دوی نرم داخل منزلتان استفاده کنید

 

آدامس بجویید

نتایج پژوهشی که در دانشگاه Rhode Island انجام شده است نشان می دهد که جویدن آدامس بدون قند نه تنها جلوی ریزه خواری روزانه را می گیرد، بلکه به کالری سوزی بدن نیز کمک می‌کند.


محققان مشاهده کرده اند افرادی که آدامس می جوند، حدود 8 درصد کالری بیشتری در طول روز می سوزانند.


این محققان توصیه می‌کنند که در طول روز و بین وعده های غذایی، در حین آشپزی، تماشای تلویزیون و بعد از غذا، برای جلوگیری از پرخوری و ریزه خواری، آدامس بدون قند بجویید. فقط یادتان باشد در جویدن این نوع آدامس ها زیاده روی نکنید، زیرا باعث اسهال می‌شوند.

 

با آهنگ ورزش کنید

گوش دادن به موسیقی در حین ورزش کردن و دویدن باعث می‌شود که مدت زمان بیشتری ورزش کنید و بیشتر عرق بریزید. در نتیجه کالری بیشتری نیز می سوزاند.


نتایج پژوهشی که در دانشگاه برونل لندن انجام شده است نشان می دهد دوندگانی که به موسیقی گوش می‌دهند بیشتر می دوند و کالری بیشتری می سوزانند.

 

اتاق تان را خنک نگه دارید

احتمالا از سرما فراری هستید و در روزهای سرد سال رادیاتور را تا آخر باز می‌کنید. اما این کار به نفع تحریک متابولیسم بدن و کالری سوزی نیست.


قرار داشتن در محیط سرد به افزایش متابولیسم بدن کمک می‌کنید.


نتایج پژوهشی که در روزنامه Diabetes  به چاپ رسیده است نشان می دهد دمای خنک باعث افزایش قدرت سوزاندن چربی های قهوه ای بدن می‌شود.


بنابراین اکنون که هوا گرم است بهتر است کولر را روشن کرده و منزل یا محل کارتان را خنک نگه دارید تا در طول روز سوخت وساز بدنتان، فعال بماند.

 

از هیچ فرصتی برای تحرک بدنی غافل نشوید

بدون شک بعد از ساعت کاری، رفتن به باشگاه و ورزش کردن بسیار دشوار است. در نتیجه اکثر افراد ترجیح می‌دهند خود را به منزل رسانده و برنامه‌های تلویزیون را دنبال کنند. اما این کار به نفع سلامتی تان نیست.


بهتر است همانطور که تلویزیون تماشا می‌کنید، در فواصل آگهی های بازرگانی از جایتان بلند شده و طناب بزنید.


دو عدد دمبل یا بطری آب معدنی کوچک دم دستتان باشد و همانطور که تلویزیون می بینید، با آنها حرکات ساده بدنی انجام دهید.


از هر فرصتی برای بلند شدن و انجام حرکات کششی و حتی دوی نرم داخل منزلتان استفاده کنید (البته به شرطی که آرام بدوید و مزاحمتی برای همسایه ی طبقه ی پایین ایجاد نکنید).


توجه داشته باشید که هر یک دقیقه طناب زدن باعث می‌شود که حدود 10 کالری بسوزانید. با یک حساب سر انگشتی متوجه می شوید اگر در طول تماشای تلویزیون، ده مرتبه طناب بزنید، می توانید صد کیلوکالری بسوزانید، بدون اینکه هزینه و زمانی را برای رفتن به باشگاه ورزشی اختصاص داده باشید.


مطالب مرتبط:
علایم کم‌کاری و پرکاری تیروئید
با 10 غده داخلی بدن آشنا شوید

 

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.