سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
85 سینمای ایران با حضور در جشنواره‌ی‌ تاجیكستان، جشنواره‌ی فیلم‌های كودك و نوجوان هلند موسوم به "سینه كید"، "وایادولید" اسپانیا ، "لایتزیك" آلمان ، فیلم "اكراین" ، "داكوسور" اسپانیا، "ماه و خورشید" ایتالیا و كسب جایزه...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

حضور جهانی سینمای ایران در آبان ماه 85

سینمای ایران با حضور در جشنواره‌ی‌ تاجیكستان، جشنواره‌ی فیلم‌های كودك و نوجوان هلند موسوم به "سینه كید"، "وایادولید" اسپانیا ، "لایتزیك" آلمان ، فیلم "اكراین" ، "داكوسور" اسپانیا، "ماه و خورشید" ایتالیا و كسب جایزه بهترین بازیگر توسط پارسا پیروزفر از چین، داوری فاطمه معتمد ‌آریا در جشنواره "تاجیكستان ، داوری نیكی كریمی در "ازمیر" در آبان ماه 85 در عرصه‌های بین‌المللی، حضوری قابل توجه داشت.

به گزارش ایسنا ، حضور سینمای ایران در آبان ماه گذشته به قرار ذیل است:

جایزه‌ی اول جشنواره فیلم تاجیكستان به فیلم "شاعر زباله‌ها" به كارگردانی محمد احمدی اهدا شد.

فیلم “شاعر زباله‌ها” اولین ساخته محمد احمدی،‌ در چهاردهمین حضور بین‌المللی‌اش در بخش مسابقه دومین جشنواره بین‌المللی فیلم تاجیكستان به نمایش در آمد.

جشنواره "تاجیكستان" از تاریخ 4 تا 8 آبان ماه سال جاری در شهر دوشنبه برگزار شد. در این جشنواره فاطمه معتمد ‌آریا بازیگر سینمای ایران به عنوان داور حضور داشت.

فیلم سینمایی “اشك سرما” به كارگردانی عزیز‌الله حمید‌نژاد جایزه بهترین فیلم سینمایی را از جشنواره‌ی فیلم "كوهستان" آلمان دریافت كرد.

این فیلم در ادامه‌ی حضورهای بین‌المللی‌اش در چهارمین دوره جشنواره فیلم "كوهستان" كه از 26 الی 30 مهر در شهر تگرنسی آلمان برگزار شد، حضور داشت و موفق به كسب جایزه بزرگ شهر "تگرنسی" به عنوان بهترین فیلم سینمایی شد.

فیلم مستند “عروس ایل” ساخته “كیومرث درم بخش” جایزه ویژه هیات داوران جشنواره “اسپیلت” كرواسی را دریافت كرد.

در نهمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم‌های مستند گردشگری و محیط زیستی “اسپیلت” كه طی روزهای 19 لغایت 27 مهرماه 1385، در كشور “كرواسی” برگزار گردید، فیلم مستند “عروس ایل” ساخته “كیومرث درم بخش” به واسطه معرفی دقیق فرهنگ و سنت ایرانی، جایزه ویژه هیات داوران بخش مسابقه بین‌الملل جشنواره اسپیلت را دریافت كرد.

“عروس ایل” از میان 117 فیلم مستند از 44 كشور جهان، موفق به دریافت جایزه مذكور شده است.

فیلم مستند “میلكان” به كارگردانی “مینو كیانی” نیز در بخش مسابقه بین‌المللی جشنواره “اسپیلت” كرواسی، روی پرده رفته بود

فیلم بلند سینمایی "چوپان دروغگو" به كارگردانی سیروس حسن‌پور نیز در جشنواره فیلم‌های كودك ونوجوان هلند موسوم به "سینه كید" به نمایش در ‌آمد.

بنا به اعلام "‌سانته نایه" مدیر هنری جشنواره فیلم سینه كید بخش چشم‌انداز، مروری بر آثار برتر سینمای كودك و نوجوان و بزرگداشت اساتید سینمای كودك از جمله بخش‌های فعال این فستیوال است.

به همت محسن مخملباف همزمان با برگزاری دومین جشنواره‌ی فیلم “دیدار" در تاجیكستان فیلم‌های “دونده” ، “كلوزآپ”، “نرگس”، “اجاره‌نشین‌ها” ، "دت یعنی دختر"، "دندان مار"، "مارمولك"، "آن سوی آتش"، "كلید" و "دایره" به نمایش درآمدند.

دومین جشنواره فیلم “دیدار،” ازچهارم تا هشتم آبان ماه سال جاری در شهر دوشنبه تاجیكستان برپا شد و در بخش ویژه‌ی برای سینمای ایران فیلم‌های “دونده” به كارگردانی امیر نادری، “كلوزآپ” به كارگردانی عباس كیارستمی، “نرگس” به كارگردانی رخشان بنی‌اعتماد، “اجاره‌نشین‌ها” به كارگردانی داریوش مهرجویی، “دت یعنی دختر” به كارگردانی ابوالفضل جلیلی، “دندان مار” به كارگردانی مسعود كیمیایی،‌ “مارمولك” به كارگردانی كمال تبریزی، “آن سوی اتش” به كارگردانی كیانوش عیاری، “كلید" به كارگردانی ابراهیم فروزش و “دایره” به كارگردانی جعفر پناهی حضور داشتند.

به گزارش ایسنا، همچنین در بخش مسابقه‌ی این جشنواره، فیلم “شاعر زباله‌ها” به كارگردانی محمد احمدی و در بخش كوتاه فیلم “كمی بالاتر”مهدی جعفری ‌به نمایش درآمد و فاطمه معتمدآریا به عنوان داور حضور داشت.

جایزه خوشه نقره‌ای پنجاه و یكمین دوره‌ی جشنواره‌ی "وایادولید" اسپانیا به فیلم "زمستان است" به كارگردانی "رفیع پیتز" اهدا شد.

این جشنواره كه از تاریخ 28 مهر ماه تا 6 آبان ماه در اسپانیا در حال برگزاری بود، محمد داودی فیلمبردار نیز به خاطره فیلمبرداری این فیلم جایزه بهترین فیلمبردار را از این جشنواره دریافت كرد.

از سینمای ایران در بخش جنبی و غیررقابتی فیلم "كارگران مشغول كارند" مانی حقیقی نیز به نمایش درآمد.

به گزارش ایسنا، "رئیس جمهورمیرقنبر" در بخش رسمی چهل و نهمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم "لایتزیك" آلمان به نمایش درآمد. این جشنواره كه به فیلم‌های مستند وانیمیشن اختصاص دارد بعد از جشنواره برلین مهمترین جشنواره فیلم در آلمان محسوب می‌شود كه از 30 اكتبر تا 5 نوامبر برگزار می‌شود.

جایزه‌ی بهترین بازیگر پانزدهمین جشنواره‌ی "خروس طلایی و صد گل" كشور چین به پارسا پیروزفر برای بازی در فیلم "اشك سرما" اهدا شد. فیلم “اشك سرما” به كارگردانی عزیزالله حمیدنژاد كه در پانزدهمین دوره جشنواره فیلم “خروس طلایی و صد گل” (2 تا 6 آبان) در شهر هانگ ژو كشور چین حضور داشت، موفق شد جایزه بهترین بازیگر این جشنواره از نگاه تماشاگران را به خاطر بازی پارسا پیروزفر بخود اختصاص دهد.

فیلم “شاعر زباله‌ها” ساخته محمد احمدی در سیزدهمین حضور بین‌المللی‌اش جایزه بزرگ كلیساهای جهانی را در سی و ششمین جشنواره بین‌المللی فیلم اكراین دریافت كرد. این سومین جایزه بین‌المللی است كه فیلم “شاعر زباله‌ها” به خود اختصاص داده است. پیش از این نیز جوایز خود را از جشنواره “ریل ورد”‌در كشور كانادا به عنوان بهترین فیلم بین‌المللی و جشنواره “میلان” در كشور ایتالیا به عنوان بهترین فیلم تماشاگران دریافت نمود.

جشنواره اكراین از تاریخ بیست و نهم مهر ماه تا هفتم آبان ماه در شهر كیف برگزار شد.

در ادامه‌ی حضورهای بین‌المللی سینمای ایران در آبان ماه، فیلم مستند “دف”‌ از آخرین ساخته‌های مستند بهمن قبادی، جایزه نقدی ویژه هیات داوران جشنواره بین‌المللی مستند جزایر قناری اسپانیا، موسوم به “داكوسور” (DOCUSUR) را دریافت كرد.

جشنواره فیلم‌های مستند كشورهای مدیترانه‌ای و اسلامی "ماه و خورشید" ایتالیا در بخش رقابتی خود به نمایش پنج فیلم از سینمای مستند ایران پرداخت.

فیلم‌های "درویش فلزات (محمود یار محمدلو) خراسان (پژمان فخاریان) اینترنت (رضا حائری)، "چرخ زنان" ساخته كمال بهار و "نام او شفاست" (محمد رضاثانی) در این فستیوال كه از 26 اكتبر تا اول نوامبر (10 آبان ماه) در پالرمو برپا بود به روی پرده رفتند.

این رویداد سینمایی بازتاب فرهنگ و آداب و رسوم و سنن ملل جهان را در قالب فیلم‌های مستند به نمایش می‌گذارد و توجه ویژه برگزار كنندگان به گوشه‌های فرهنگی در خاورمیانه و كشورهای مدیترانه است.

هفتمین جشنواره فیلم‌های كوتاه "ازمیر" كه از 3 لغایت 12 نوامبر( 21 آبان ماه) در كشور تركیه برگزار شد، میزبان یك فیلم كوتاه ایرانی بود. جشنواره فیلم "ازمیر" در سه رشته انیمیشن، مستند و تجربی به نمایش آثار منتخب خود می‌پردازد. فیلم كوتاه "طبیعت در دو نگاه" ساخته پیمان حقانی برای كسب جایزه "گربه طلایی" با آثاری از كشورهای مختلف به رقابت می‌پردازد.

فیلم سینمایی "شب بخیر فرمانده" در بخش مسابقه‌ی جشنواره سینمایی توت ژنو از تاریخ 30 اكتبر تا 5 نوامبر (برابر با 8 تا 14 آبان ماه) و در سوئیس با حضور كارگردان در روزهای یكم و 4 نوامبر برابر با 10 تا 13 آبان ماه به نمایش درآمد.

"به آهستگی" ساخته مازیار میری در بخش مسابقه جشنواره "لوبیانا" در اسلوونی به نمایش در‌آمد.

به گزارش خبرنگار هنری ایسنا، این فیلم در پانزدهمین حضور بین‌المللی‌اش با شركت محمدرضا فروتن در این جشنواره- از تاریخ 19 آبان ماه تا 3 آذر - به نمایش در آمد.

جشنواره بین‌المللی فیلم "تایوان" به مدت 10 روز تا 5 نوامبر (14 آبان ماه) پذیرای بیش از 30 فیلم از سراسر جهان بود. فیلم مستند “میلكان” (مینو كیانی) به نمایندگی از سینمای مستند كشورمان در بخش نسل آینده در این جشنواره به روی پرده رفت.

در سینما "تك" موزه فیلم سوئد مستند "خانه سیاه است" به كارگردانی فروغ فرخزاد و "سرد سبز"، "جام جان" و "اوج وموج" ساخته‌ی ناصر صفاریان در بزرگداشت این شاعر معاصر ایرانی از تاریخ 13 تا 22 آبان ماه سال جاری به نمایش در آمد.

بیستمین دوره جشنواره بلغارستان كه از سوم تا بیست و سوم نوامبر " 12 تا 22 آبان" در دو شهر صوفیه و پلودیو برگزار شد، 75 فیلم در بخشهای مختلف به نمایش در خواهد آمد. باران" به كارگردانی مجید مجیدی در این دوره از جشنواره به نمایش در آمد.

نیكی كریمی كارگردان و بازیگر سینمای ایران داور جشنواره فیلم "ازمیر" شد. هفتمین جشنواره فیلم‌های كوتاه "ازمیر" از 3 لغایت 12 نوامبر (21 آبان ماه) در كشور تركیه برگزار شد.

فیلم سینمایی "شب بخیر فرمانده" به كارگردانی انیسه شاه حسینی موفق به دریافت دو جایزه‌ی ویژه از جشنواره "سینما توت اكران" در ژنو سوئیس شد.

"دلتنگی" انیمیشن "مریم ایمانی" فیلمساز ایرانی مقیم انگلیس در جشنواره فیلم "گردونه" (WHEELS) شهر آنكارا به روی پرده رفت. این جشنواره از 3 نوامبر تا پایان این ماه میلادی در كشور تركیه در جریان بود. این فستیوال از سال 1993 مختص فیلم‌های اروپایی تاسیس و راه‌اندازی شده است.

پنج فیلم كوتاه ایرانی در جشنواره فیلم‌های كوتاه "سانتیاگو" به روی پرده رفتند. این فستیوال از 9 نوامبر (18 آبان ماه) تا 6 روز دیگر در كشور شیلی برگزار شد.

فیلم‌های "مرز" (ستار چمنی گل)، تمام زندگی من (سالم صلواتی)، آب و آینه (بیژن زمان پیرا)، تب آخر (ناهید قبادی) و جانی پر از زخم (سلیم غفوری) آثار ایرانی حاضر در جشنواره فیلم "سانتیاگو" بودند.

هفته فیلم ایران در بلگراد و موزه سینمای یوگسلاوی با بررسی آثار رضا میركریمی برگزار شد.این هفته فیلم تحت عنوان "بررسی آثار رضا میركریمی" توسط رایزنی فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران برگزار گردید. "زلنكوویچ" رییس بنیاد سینمایی یوگسلاوی لوح یادبودی را به رضا میركریمی اهدا كرد. در این نشان سینمایی ذكر شده است كه این لوح سپاس برای تداوم همكاریها تقدیم شما می‌گردد.

همچنین سه فیلم ایرانی "به آهستگی" (مازیار میری)،‌ "آفساید (جعفر پناهی) و "كارگران مشغول كارند" (مانی حقیقی) در جشنواره بین‌المللی فیلم "لوبیانا" كشور اسلونی به روی پرده رفتند.

فیلم سینمایی "شب بخیر فرمانده" به كارگردانی انسیه شاه‌حسینی در ادامه‌ی حضور بین‌المللی‌اش در بخش مسابقه جشنواره "دنور" آمریكا كه از اواسط آبان ماه آغاز شده و تا 28 آبان ادامه دارد، به نمایش در آمد.

جشنواره فیلمكس توكیو كه از جمعه 17 نوامبر مصادف با (26 آبان ماه) آغاز شد، میزبان فیلمهای سینمایی "نیوه مانگ" (بهمن قبادی)، "كارگران مشغول كارند" (مانی حقیقی) و "باز هم سیب داری" (بایرام فضلی) در بخش مسابقه بین‌الملل و فیلم "آفساید" (جعفر پناهی) در بخش نمایشهای ویژه جشنواره فیلمكس بود و آفساید پناهی جایزه بهترین فیلم از نگاه تماشاگران را گرفت.

نیوه مانگ" (نیمه ماه ) به كارگردانی بهمن قبادی پس از حضور در اسپانیا و نمایش در چند جشنواره معتبر بین‌المللی، در جشن بزرگداشت "ولفگانگ آمادئوس موتزارت" در وین به نمایش در آمد.

جشنواره "نیو كراند هوب" كه به مناسبت دویست و پنجاهمین سالروز تولد نابغه موسیقی جهان، موتزارت از 14 نوامبر (23 آبان) آغاز شده و تا 13 دسامبر (22 آذر) ادامه خواهد داشت، به شش فیلمساز از كشورهای مختلف آسیایی، آفریقایی و اروپایی سفارش تولید فیلم‌هایی را داده بود كه به نوعی با موسیقی مرتبط باشند. فیلم "نیوه مانگ" از جمله این آثار است كه در كنار پنج فیلم دیگر از فیلمسازان دنیا در این جشنواره نمایش داده خواهد شد.

"نیوه مانگ" روز 18 نوامبر (شنبه 27‌آبان) به نمایش در آمد و "آوازهای سرزمین مادری‌ام" نیز روز 19 نوامبر (یكشنبه 28 آبان) نیز با موضوعی مرتبط با موسیقی به نمایش درآمد.

عصر جمعه" به كارگردانی مونا زندی حقیقی و "چهارشنبه سوری" به كارگردانی اصغر فرهادی به ترتیب در بخش مسابقه بین‌المللی و “روزهای مستقل” ، چهل و هفتمین دوره جشنواره فیلم “تسالونیكی” یونان به روی پرده رفتند و عصر جمعه جایزه ویژه هیات داوران را گرفت.

دو مستند ایران "دانه شكر" و "میلكان"‌در جشنواره بین‌المللی فیلم "نشانه‌های زندگی" فرانسه به نمایش در می‌آیند. این رویداد هنری از 20 نوامبر (29 آبان) تا 5 آذرماه در كشور فرانسه برگزار شد.

فیلم مستند "فاز، ایران 1384" از مجموعه مستند‌های "پزشكی - اجتماعی" به كارگردان "كمال بهار" در جشنواره فیلم‌های مستند تلویزیونی "زندگی شهری و بوم شناسی" (URBAN LIFE AND ECOLOGY) به نمایش در آمد. این رویداد سینمایی از 20 نوامبر (29 آبان) تا پنج روز دیگر در شهر مادرید اسپانیا میزبان آثار مستند سازان جهانی بود.

به گزارش ایسنا، فیلم مستند "قانا" كه به كارگردانی "محمدرضا عباسیان" به نمایش مظلومیت مردم لبنان و فلسطین پرداخته است در جشنواره فیلم "مینسك" به نمایش در آمد. در این فستیوال كه از 18 لغایت 25 نوامبر (4 آذرماه) در كشور بلاروس برپاست همچنین فیلم "ماه جبین" روح‌الله حجازی نیز به نمایش درمی‌آید.

فیلم‌های "چهارشنبه سوری" (اصغر هادی)،‌ "چند كیلو خرما برای مراسم تدفین" (سامان سالور)، مستند "صحنه‌های خارجی" (علیرضا رسولی‌نژاد) و "زیر درختان زیتون" (عباس كیارستمی) در بخش خارج از مسابقه در بخش ویژه بیست و هشتمین دوره جشنواره فیلم سه قاره "نانت" از 21 نوامبر(30 آبان) دركشور فرانسه آغاز به كاركرده است، به نمایش درآمد.

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین