وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
اویس خمینی در یمن زندگی می کرد فردی که کوران مبارزه امروز جایش خالی است تا انشالله یمن جدید را با چشم خود می دید
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

 اویس خمینی را بشناسید


اویس خمینی در یمن زندگی می کرد فردی که کوران مبارزه امروز جایش خالی است تا انشالله یمن جدید را با چشم خود می دید

اویس خمینی

شهید حسین بدرالدین الحوثی رهبر جنبش الحق یمن بود که در سال ۲۰۰۴ سال‌ها پس از تلاش برای ایجاد اصلاح در رژیم علی عبدالله صالح و انتقادها به دخالت آمریکا و عربستان و تلاش برای احقاق حق شیعیان یمن در نخستین جنگ شمال یمن به شهادت رسید.

جنبش حوثی‌ها، توسط «حسین الحوثی» آغاز و اکنون توسط «عبدالملک الحوثی» برادرش رهبری می‌شود. آن دو از فرزندان «بدرالدین الحوثی» اند که عالم نامدار زیدی یمن است.

شهید حسین الحوثی: امام خمینی (ره) کلمه «شیطان بزرگ» را بر مسمای درستی نهاد

شهید حسین الحوثی معتقد بود: «امام خمینی (ره) آمریکا را «شیطان بزرگ» نامید چراکه او [آمریکا] ورای همه شرور است چون آنکه بر آمریکا حکم می‌راند و بر آمریکا مسلط است یهود است و یهود همانی است که خدا در قرآن کریم از آن در آیات بسیاری حکایت کرده است. همین است که امام خمینی (ره) می‌گوید «افتخار می‌کنیم که دشمنی چون آمریکا داریم چراکه این بر بصیرت ما می‌افزاید» چه اینکه می‌گوید: «اگر ببینم آمریکا به من به چشم دوست می‌نگرد در خودم شک می‌کنم.»

شهید حسین الحوثی: امام خمینی (ره) امامی عادل و متقی بود

وی دریکی از مهم‌ترین سخنرانی‌هایش درباره امام خمینی می‌گوید: «همه‌کسانی که علیه انقلاب اسلامی ایران در زمان امام خمینی (ره) ایستادند را می‌بینیم که حکومتی پس از حکومتی دیگر چشیدند… آنان که همراه با عراق و علیه جمهوری اسلامی که همچنان دشمن‌ترین دشمن آمریکا و اسرائیل است چون امام خمینی (ره) به‌واقع می‌خواست اعراب را از هیمنه آمریکا و کشورهای غرب آزاد کند و بر اسرائیل غلبه کند اما همه در برابر او ایستادند و می‌بینیم که همه آن‌ها که ایستادند چگونه توسط کسانی که حمایتشان کردند ضربه خوردند…

کویت ضربه خورد؛ عراق ضربه خورد؛ آیا این‌گونه نیست؟ و عربستان از سوی عراق ضربه خورد و ضربه اقتصادی سنگینی از سوی آمریکا دید؛ یمن نیز با تعداد زیادی از ارتشیان خود به جنگ ایران رفت تا با انقلاب اسلامی مبارزه کند. امام خمینی (ره) امامی عادل و متقی بود و همان‌گونه که در حدیث آمده دعوتش رد کردنی نیست و توقع می‌رود رئیس‌جمهور یمن (علی عبدالله صالح) و ارتش آن عقوبت این عمل خود (جنگ با انقلاب اسلامی) را ببینند.»

درباره اویس خمینی و جنبش انصارالله در این کتاب بیشتر بخوانید:

کتاب «اویس خمینی؛ جنبش الحوثی یمن و دیدگاههای شهید حسین الحوثی» به کوشش حجت‏ الاسلام حمیدرضا غریب رضا از سوی دفتر مطالعات جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی‌و دفتر نشر معارف منتشر شده است.

حجت‏ الاسلام غریب رضا، مدیر موسسه گفت‌وگوی دینی و از فعالان عرصه جهان اسلام در مقدمه این کتاب می‌نویسد: «مبالغه نیست اگر جنبش پُرتکاپو و دامنه ‏دار شیعیان یمن را «حزب ‏الله دوم» منطقه بنامیم و سلسله‌ جُنبان این حرکت، یعنی شهید سید حسین بدرالدین الحوثی را «اویس خمینی» بدانیم. اویس قرنی مردی از سرزمین «ایمان و حکمت»، یعنی یمن بود که سید تابعان شد و یار با وفای امیرمومنان(ع). اویس به عشق دیدار پیامبر(ص) به مدینه رفت، اما موفق به دیدار یار نشد و به وطن بازگشت. وقتی پیامبر(ص) قضیه را شنید، او را «نفَسُ ‏الرحمان» خواند. هر از گاهی هم با اشاره به مسیر یمن می‏‌فرمود: «از سوی یمن بوی خدا به مشامم می‌‏رسد.» همچنان که درباره ایشان فرمود: «در یمن شخصی است به نام اویس قرنی که در روز قیامت محشور می‏‌شود و جمعیت بسیاری را به تعداد افراد و قبیله پُرجمعیتِ ربیعه و مُضرّ شفاعت می‏‌کند.»

جنبش حوثی‌ها، توسط «حسین الحوثی» آغاز و اکنون توسط «عبدالملک الحوثی» برادرش رهبری می‌شود. آن دو از فرزندان «بدرالدین الحوثی» اند که عالم نامدار زیدی یمن است

امروز نیز به برکت مجاهدت‌‏های «اویس خمینی» بوی خوش اندیشه‏‌های اسلام ناب از یمن به مشام می‏‌رسد. حسین الحوثی  (انصارالله) بعد از رحلت امام خمینی(ره) مدت کوتاهی را در ایران به سر برد. او چنان شیفته و متأثر از اندیشه و آثار امام بود که در تمامی‌ سخنرانی‏‌هایش، نام و یاد ایشان را احیا کرد.

این کتاب نتیجه تلاشی متواضعانه است برای نشان دادن گوشه‏‌ای از ریشه‏‌های پیدایش جنبش شیعیان یمن و تبیین برخی دیدگاه‏‌ها و مواضع این شهید بزرگوار.»

این کتاب  در دو بخش «آشنایی با جنبش الحوثی (انصارالله) و تحولات یمن» و «دیدگاه‌های شهید حسین الحوثی» تنظیم و تدوین شده است. جنبش شیعیان یمن و جنگ ششم صعده (گفتاری از حجت الاسلام غریب رضا)، تاریخ و اندیشه گروه الحوثی (گفتگو با حجت الاسلام غریب رضا)، جنبش شیعیان یمن و جنگ ششم صعده (گفت‌وگو با دکتر عصام العماد، محقق یمنی)، همراه با رهبر تأسیس کننده جنبش الحوثی (نوشتاری از قاسم ابوعواضه) و آشنایی با مواضع جنبش شیعیان یمن (نوشتاری از محمد بدرالدین الحوثی) بخش اول کتاب را تشکیل می‌دهند و در بخش دوم، چهار سخنرانی شهید حسین الحوثی که تبیین کننده دیدگاه‌های این متفکر انقلابی و دلباخته یمنی امام خمینی(ره) می‌آید. عبرت های عاشورا، ولایت اسلام یا ولایت یهود و آمریکا؟!، هیچ کس در برابر خدا عذری ندارد و ولایت اسلام و اهل بیت(ع)، نه ولایت یهود عناوین گفتارهای این شهید است.

چاپ دوم کتاب «اویس خمینی» در 136 صفحه، قطع رقعی و تیراژ 2000 نسخه از سوی دفتر نشر معارف منتشر می‌شود.

فرآوری: امین شفیق

بخش سیاست تبیان


منابع:  فارس/ خط امام

 

مطالب مرتبط:

گام شوم عربستان در یمن

جنگ با حوثی‌ها و چشم انداز قدرت در یمن

 جنبش حوثی ها چگونه جهانی شد؟

 

مرتبط های تصویری:

 100 ثانیه برای یمن

 مردان مستحکم انصارالله

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین