سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
با بالاگرفتن مشکلات وایبر کاربران بسیاری به تلگرام کوچ کردند، برنامه ای که به اعتقاد بسیاری از کاربران بسیار بهتر از وایبر و دیگر اپلیکیشن های موبایلی است؛ اما ظاهرا این اختلالات در چند روز گذشته به تلگرام هم رسیده.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

اختلال در شبکه های موبایلی به تلگرام رسید!

 


با بالاگرفتن مشکلات وایبر کاربران بسیاری به تلگرام کوچ کردند، برنامه‌ای که به اعتقاد بسیاری از کاربران بسیار بهتر از وایبر و دیگر اپلیکیشن‌های موبایلی است؛ اما ظاهرا این اختلالات در چند روز گذشته به تلگرام هم رسیده.

 تلگرام

« به‌طور مشخص ما در وزارت ارتباطات فعلا برنامه ‌ای برای محدودیت فعالیت شبکه‌های اجتماعی موبایلی نداریم و قطعا زمانی این موضوع را اعلام خواهیم کرد که جایگزین ‌های مناسبی برای این شبکه‌ها در داخل کشور ایجاد شده باشد. به همین منظور اکنون هیچ تصمیمی برای محدود کردن شبکه‌های اجتماعی نداریم» این سخنان وزیر ارتباطات در نخستین نشست خبری سال 94 با اصحاب رسانه است. وزیر ارتباطات در این نشست صراحتا از فیلتر نشدن شبکه‌های اجتماعی و موبایلی خبر می‌دهد، حال اینکه چند صباحی است که وایبر به‌عنوان یکی از پرطرفدار‌ترین اپلیکیشن موبایلی در دنیا و ایران با اختلال و کندی همراه شده است؛ در دو سه روز اخیر این اختلال در تلگرام هم دیده می شود.
کندی و اختلال در وایبر از اسفندماه سال 93 شروع شد و رفته‌رفته افزایش پیدا کرد و در حال حاضر بسیاری از کاربران از اپلیکیشن پرطرفدار کوچ کرده‌اند. برخی معتقدند که کندی و اختلال در وایبر بی‌ ارتباط با کارت زرد نمایندگان به وزیر ارتباطات به دلیل توسعه پهنای باند اینترنت نیست؛ مساله‌ای که هنوز تایید یا تکذیب نشده است. از سوی دیگر آمارهای رسمی گویای آن است که حداقل 20 میلیون مشترک موبایل کشور از گوشی‌های هوشمند استفاده می‌کنند که بخش قابل توجهی از این افراد نیز کاربر شبکه‌های ارتباطی موبایل محسوب می‌شوند اگرچه تاکنون در آمارهای رسمی هیچ‌گاه به تفکیک به تعداد کاربران نرم‌افزارهای ارتباطی اشاره نشده اما به هر حال آنچه واضح و مبرهن است استفاده جمع کثیری از کاربران از وایبر است. اپلیکیشنی به دلیل اختلال زیاد کم کم طرفدارانش را از دست داده. اما کاربران وایبر که تلگرام را به عنوان جایگزینی مناسب انتخاب کرده بودند چند روزی است که این اختلال را در تلگرام هم تجربه می کنند.

 تلگرام، یكی از شبكه های اجتماعی موبایلی است كه در چند ماه اخیر، مخصوصا بعد از اختلالات وایبر، محبوبیت زیادی بین كاربران ایرانی یافته است. مخصوصا خبرنگاران و افراد فعال در حوزه رسانه در گروه های متعدد تلگرام عضو هستند و اخبار و اطلاعات خود را در این گروه ها به اشتراك می گذارند


تلگرام فیلتر مسدود شد
شرکت مخابرات در خدمات اینترنتی خود سرویس پیام رسان تلگرام را در برخی از نقاط استان تهران و برخی استانها بدون اطلاع قبلی مسدود و از دسترس کاربران خود خارج کرد. کاربران این شرکت در موبایل و کامپیوترهای خود با صفحات غیر فعال برنامه تلگرام رو به رو شده و موفق به استفاده از این برنامه نشدند.
انسداد و حذف برنامه تلگرام توسط شرکت مخابرات درحالی است که سایر شرکت های خدمات دهنده اینترنت این سرویس را همچنان و بدون اختلال به کاربران خود ارائه می دهند.
انسداد و غیر فعال کردن برنامه تلگرام از سوی شرکت مخابرات بلافاصله با واکنش و انتقاد انبوهی از کاربران اینترنت این شرکت قرار گرفت و آن ها در شبکه های مجازی و سایرکانال های ارتباطی مراتب اعتراض خود را اعلام کردند.
تلگرام از جمله اپلیکیشن های پیام رسان در فضای مجازی است که به دلیل ویژگی و قابلیت های برتر از جمله سرعت، امنیت، فضای ذخیره سازی و تنوع درپلت فرم ها و باز بودن متن با استقبال زیادی کاربران شبکه های اجتماعی قرار گرفته به گونه ای که به ویژه درماه های اخیر خیل عظیمی از کاربران از سایر پیام رسانها از جمله وایبر به سوی این برنامه کوچ کردند.

 تلگرام

تلگرام که یک پروژه‌ی متن‌ باز است خیلی زود توانست به یکی از اپلیکیشن‌های محبوب کاربران تبدیل شود و این محبوبیت تا حدی رسیده که تلگرام در وبلاگش اعلام کرد که بیش از ۵۰ میلیون کاربر فعال دارد و روزانه بیش از یک میلیارد پیام در سرورهایش رد‌ و‌ بدل می‌شود.
با توجه به اینكه سایر شبكه های اجتماعی موبایلی مانند وی چت كه در گذشته در لیست سیاه فیلتر قرار می گرفتند، قبل از آن توسط مقامات مسول اطلاع رسانی می شد، این سوال برای خیلی از كاربران ایجاد شده است كه آیا تلگرام در سكوت مقامات مسول فیلتر شده و یا اختلالات مربوط به شركت ارائه دهنده آن است؟
براساس تست های انجام شده توسط نود فناوری در حال حاضر نرم افزار تلگرام با فیلتر شکن باز می شود و این موضوع نشان از فیلتر شدن این شبکه اجتماعی موبایلی دارد.
گفتنی است، آخرین اخبار حاکی از این است که برخی از کاربران همچنان در دسترسی به نرم افزار تلگرام مشکلی ندارند و گویا هنوز تمام شرکت های ارایه دهنده اینترنت این شبکه اجتماعی را فیلتر نکرده اند.
با توجه به اختلالی که در وایبر ایجاد شده بود و حالا هم تلگرام، همچنان دلیل روشنی برای این اختلالات از طرف مسئولین وجود ندارد. 

فرآوری: علی احمدی

بخش ارتباطات تبیان


منابع: انتخاب/ نود فناوری
مطالب مرتبط:
از وایبر به تلگرام 
وایبر تکذیب کرد!

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین