سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
مرور ٤٠ سال آثار هنرى عطاالله ذى نورى، نقاش پیشكسوت با فروش همه آثارش در روز افتتاحیه همراه شد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

 محدودیت‏ها و سختی‏های تکنیک آبرنگ

مرور ٤٠ سال آثار هنرى عطاالله ذى نورى، نقاش پیشكسوت با فروش همه آثارش در روز افتتاحیه همراه شد.

بخش هنری تبیان
عطاالله ذى نورى

نقاشى هایى كه مخاطب را با هنر كلاسیك ایرانى روبرو مى كند و ظرافت هاى نقاشانه یك استاد كهنه كار را به رخ مى كشد.عطاالله ذی نوری در مورد آثار تازه اش در این نمایشگاه گفت: سعی کرده ام سوژه آثارم در هر نمایشگاه تازه باشد، اما سبک، تکنیک و اجرا همانند آثار نمایشگاه های قبلی ام است. آثارم در این نمایشگاه تنوع موضوعی بسیاری دارد و شامل بناهای تاریخی، گل، میوه و طبیعت است.
او که در کنار آثار تازه اش ،  پنج اثر خوشنویسی و پنج تابلوی نقاشی آبرنگ از کارهای گذشته اش در ابعاد کوچکی ارائه داده است افزود: در کنار آثارتازه ام آثاری را با هدف مرور به گذشته ارائه داده ام.  این آثار قدیمی شامل نقاشی ها و خوشنویسی هایی است که از سال 1355 به بعد کار شده اند. آثار خوشنویسی بر گرفته  از اشعار شعرای بزرگی چون صائب تبریزی، هاتف اصفهانی، سعدی ، حافظ است که به صورت چلیپا با خط نستعلیق به نمایش گذاشته ام.
با وجود شره های رنگ، محدودیت ها و  سختی هایی که تکنیک آبرنگ به وجود می آورد، ذی نوری در این نمایشگاه آثاری با جزییات فراوان به صورت رئالیسم و فتو رئالیسم ارائه داده است، او  در مورد ثبت جزییات کامل در آثارش گفت: من سعی می کنم فرم دقیق سوژه مورد نظر را نقاشی کنم. شاید بنظر سخت بیاید، اما تجربه در این امر باعث می شود که کار تمیز و با جزییات کامل انجام شود.
این هنرمند پیشکسوت در نقاشی هایش سعی می کند خودش را در دل سوژه قرار دهد برای مثال او در آثاری که بناهای تاریخی چون کاخ گلستان را به تصویر کشیده است در مکان حاضر شده و طراحی اولیه آن را  روی کاغذ نقش کرده است و بعد به کمک عکس هایی که خود ثبت کرده سوژه را بطور کامل به تصویر کشیده است. از نظر وی با یک عکس نمی توان کل بنا را به تصویر درآورد زیرا اگر از لنز دوربین واید استفاده شود اثر دفورمه شده و جزئیات آن به چشم نمی آید. او لنز نورمال را برای عکس گرفتن از این بناها انتخاب کرده به همین منظور از هر مکان چند تصویر ثبت می کند تا کار راحت تر انجام گیرد .
ذی نوری معتقد است برای به تصویر کشیدن گل، صندوق‏ های میوه و ماهی هایی پیچیده شده در روزنامه احتیاجی به چیدمان نیست و حالت طبیعی آن زیباتر وجالب تر است، وی اضافه کرد: در یک پارک همه چیز بر اساس نظم خاصی چینش شده است و زیبایی بسیاری دارد، اما به اندازه جنگل زیبا نیست. نظم جنگل را طبیعت به وجود آورده و در واقع می توان گفت که چیدمان خاص خود را دارد و طبیعت خالق این چیدمان است. بنابراین چیدمان طبیعی هر چیزی زیبا تر است.

این هنرمند پیشکسوت در نقاشی هایش سعی می کند خودش را در دل سوژه قرار دهد برای مثال او در آثاری که بناهای تاریخی چون کاخ گلستان را به تصویر کشیده است در مکان حاضر شده و طراحی اولیه آن را  روی کاغذ نقش کرده است و بعد به کمک عکس هایی که خود ثبت کرده سوژه را بطور کامل به تصویر کشیده است


او که سال هاست نقاشی آبرنگ تدریس می کند با اشاره به شکیبایی و حوصله زیادی که این نوع نقاشی می طلبد گفت: هنرجویانی که علاقه به یادگیری نقاشی آبرنگ دارند باید صبر زیادی داشته باشند. امروزه جوانان توجه زیادی به مقوله طراحی ندارند، اما برای انجام نقاشی آبرنگ ابتدا باید طراحی خوبی داشت زیرا اگر به طراحی کم توجه ای شود هنگامیکه رنگ بر روی کار گذاشته می شود مشکل پیش می آید بنابراین من در کلاس هایم تاکید فراوان بر روی طراحی دارم. 
وی اضافه کرد: با آن که هر تکنیکی سختی های خاص خود را دارد و نیاز به تجربه دارد اما نقاشی کردن با رنگ روغن راحت تر از آبرنگ است زیرا در رنگ روغن به لحاظ این که می توان کار را اصلاح کرد و رنگ را بر روی رنگ آورد کار با آن راحت تر است. همچنین در نقاشی آبرنگ از رنگ سفید مطلقا نمی توان استفاده کرد  و تنها باید از زمینه سفید کاغذ بهره گرفت که این نیز کار را بسیار سخت می کند.
ذی نوری در مورد کتابی که قرار است بزودی از مجموعه آثارش چاپ شود گفت: این کتاب آثار من در 10 سال اخیر را در بر می گیرد و تنوع موضوعی بسیاری دارد و شامل آثارم از ابنیه تاریخی، طبیعت، گل ، میوه و سبزی می شود.
رضا بنفشه خواه، بازیگر پیشكسوت یکی از بازدیدکنندگان نمایشگاه نقاشی های عطاالله ذی نوری بود، او در مورد این آثار گفت: سال هاست که از نزدیک با آثار استاد ذی نوری آشنا هستم و به دیدار نمایشگاه های وی می آیم. از نظرم نقاشی های آبرنگ او شگفت انگیز هستند.
وی افزود: معمولا آخر هفته ها گالری گردی می کنم و به بازدید از نمایشگاه های هنری می روم. وقتی هنرمند و یا گالری برای بازدید از نمایشگاهی مرا دعوت می کنند حتما به دیدار آن می روم.
نمایشگاه آبرنگ های عطاالله ذی نوری تا 29 اردیبهشت ماه در گالری شكوه واقع در چهارراه فرمانیه، بلوار شهید اندرز گو ، خیابان سلیمی شمالی، كوچه امیر نوری، شماره 19 دایر است. علاقه مندان می توانند همه روزه  (به جز پنجشنبه ها و تعطیلات رسمی) از ساعت17 الی 21 از این آثار دیدن کنند.


منبع: بانی فیلم

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین