سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
در سال های اخیر مجری های زیادی وارد تلویزیون شدند که بعضی مثل جواد یحیوی ماندگار نبودند، تعدادی مانند فرزاد حسنی و ژیلا صادقی و... چند دوره رفت و برگشت داشتند و کم بودند مجریانی که مثل عادل فردوسی پور در یک تایم طولانی ماندگار شدند.
عکس نویسنده
عکس نویسنده
نویسنده : زهرا فرآورده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

حسنی ، علیخانی،نامداری و دیگران

نگاهی به ویژگی های مجریان چند سال اخیر تلویزیون


در سال های اخیر مجری های زیادی وارد تلویزیون شدند که بعضی مثل جواد یحیوی ماندگار نبودند، تعدادی مانند فرزاد حسنی و ژیلا صادقی و... چند دوره رفت و برگشت داشتند و کم بودند مجریانی که مثل عادل فردوسی پور در یک تایم طولانی ماندگار شدند.

قبل تر مجری به کسی گفته می شد که اصلی ترین کارش اعلام برنامه بود. اما به مرور تعریف مجری به عنوان گرداننده یک برنامه تغییر کرد؛ در سال های اخیر برنامه های زیادی بودند که وزن اصلی در آن ها مجری بوده.
تقریبا از اوایل دهه هشتاد برنامه هایی که گرداننده اصلی شان مجری بود شکل گرفت و به مرور تعداد این برنامه ها زیاد شد. برنامه هایی که بسته به موضوعشان با عنوان تاک شو و یا برنامه های گفتگو محور و ترکیبی یاد می شوند.
اگر قرار باشد برنامه ای با هدایت یک مجری جلو رود، تقریبا باید نیمی از ویژگی ها در مجری دنبال شود تا به موفقیت برسد. تسلط بر اجرا، احترام و رعایت ادب نسبت به طرف مقابل، اطلاعات عمومی بالا، ظاهر آراسته، بیان قوی، احاطه کافی به موضوع برنامه و ... عواملی است که یک برنامه گفت گو محور را دیدنی می کند.
در ادامه فعالیت مجریان مطرحی که در چند سال اخیر در تلویزیون حاضر بودند را مرور می کنیم:

مجریان تلویزیون

فرزاد حسنی
فعالیت خود را از رادیو شروع کرد. شروع کارش در تلویزیون با شبکه جام جم بود. از اولین مجری هایی بود که با سبک خاص وارد تلویزیون شد و از همان ابتدا مورد توجه خیلی ها قرار گرفت. ورود حسنی به تلویزیون زمانی بود که تقریبا نوع اجراها به یک شکل بود و نبود رقیبی جدی در زمینه اجرا بیشتر او را مورد توجه قرار می داد.
حسنی از مجریانی است که به دلیل اطلاعات عمومی بالا و اطمینانی که به کارش دارد از تسلط خوبی در اجرا برخوردار است. کوله پشتی از اولین تجربه های موفق حسنی در تلویزیون است که با شیوه ای نو شکل گرفت و هنوز هم از آن یاد می شود.
بی محابا حرف زدن و در نظر نگرفتن جایگاه طرف مقابل از نقدهایی است که همیشه به کارهای حسنی وارد بوده و مهمترین آن ها هم گفتگوی او با سردار رادان است که مدتی منجر به ممنوع التصویری او شد.

مجریان تلویزیون

محمد سلوکی
با برنامه نیمرخ وارد تلویزیون شد و بعد آن چند سالی را در شبکه پنج سیما اجرا داشت. در اجرا های مختلفی که دارد سعی می کند نسبت به قبل متفاوت باشد و به گفته خودش اگر احساس کند حرف جدیدی ندارد ترجیح می دهد مدتی استراحت کند تا کارهای گذشته از ذهنش پاک شود. سلوکی معمولا سعی می کند از حواشی دور باشد. متانت و احترام به مهمان از ویژگی های او در اجرا است.
از ایرادات برنامه های سلوکی ریتم کند و یکنواختی در اجرا را می شود نام برد.

مجریان تلویزیون

ژیلا صادقی
کار خود را با گویندگی شروع کرد. قبل از اینکه به شکل حرفه ای وارد عرصه اجرا شود کار بازیگری انجام می داد. سریال هزاران چشم از سریال هایی است که صادقی در آن ایفای نقش کرده.
اولین حضور جدی اش در عرصه اجرا برنامه سیاسی کاپیتولاسیون و جهان در مطبوعات در سال 77 بود. صادقی هم با وجود محدودیت هایی که برای خانوم ها در عرصه اجرا وجود دارد توانست خودش را اثبات کند؛ و در برنامه با تو و خانه مهر جایزه بهترین مجری سال را دریافت کرد. به دلایلی که برای خودش هم نامعلوم است مدتی ممنوع التصویر بود تا سال تحویل امسال که با ویژه برنامه تحویل سال شبکه پنج به تلویزیون برگشت .
صادقی از مجریانی است که تسلط در اجرا از مهمترین نقاط قوت او محسوب می شود.

مجریان تلویزیون

علی ضیاء
مانند خیلی از مجری ها فعالیت خود را از رادیو شروع کرد. آمدنش به تلویزیون با اجرای برنامه نیمروز همراه بود که بیننده زیادی داشت. بعد از نیمروز برنامه صبحگاهی ویتامین 3 دومین برنامه روتین علی ضیاء در تلویزیون بود که آن هم مخاطبان زیادی جذب کرد.
اجرای برنامه های مناسبتی در ایام مختلف سال از دیگر برنامه هایی است که ضیاء اجرای آن را برعهده داشته.
چند سالی است که به عنوان مجری تحویل سال هم برنامه دارد. اما در کنار رقبا هنوز چندان مورد توجه قرار نگرفته. یک سال در غیاب احسان علیخانی اجرای برنامه پر طرفدار ماه عسل را برعهده داشت که مورد انتقاد خیلی ها قرار گرفت و نتوانست نبود علیخانی را جبران کند.

اگر قرار باشد برنامه ای با هدایت یک مجری جلو رود، تقریبا باید نیمی از ویژگی ها در مجری دنبال شود تا به موفقیت برسد


سرحال و بودن نشاط در اجرا از ویژگی های مثبت برنامه های ضیاء است.از نقدهایی که همیشه نسبت به او وجود داشته تلفیقی است که او در اجراهایش از سایر مجری ها دارد. در برنامه هایی که تهیه کنندگی هم خودش بر عهده داشته مانند جنت آباد و بعضیا چندان موفق عمل نکرده. این مجری بزودی با برنامه ای جدید روی آنتن شبکه یک می آید.

مجریان تلویزیون

احسان علیخانی
کار خود را با فعالیت در پشت صحنه و گویندگی شروع کرد. به گفته خودش خیلی میلیمتری وارد عرصه اجرا شده. صبح آمد، از اولین برنامه هایی بود که علیخانی برای اجرا جلو صحنه حاضر شد و با برنامه جذر و مد مورد توجه قرار گرفت؛ شاید بشود گفت علیخانی بعد از آن با اجرای ماه عسل وارد یک سبک در عرصه اجرا شد و تا به الان در برنامه هایی که داشته به نوعی ادامه دهنده همان سبک اجرا است که به مرور پخته تر و استانداردتر شده.
تقریبا از سال 87 هر سال اجرای برنامه تحویل سال را در یکی از شبکه های سیما برعهده داشته و در همه آنها توانسته نسبت به رقبایش موفقیت خوبی را کسب کند.تسلط در اجرا، داشتن ایده های نو و همراه کردن تعداد بالایی از مخاطب تقریبا از ویژگی های تمام برنامه های علیخانی است. 
با وجود اینکه ماه عسل بزرگ ترین شانس موفقیت، برای علیخانی محسوب می شود بیشترین نقدها هم نسبت به او برای ماه عسل است؛ پر حرفی در مقابل مهمان برنامه، متهم به اشک گرفتن از مخاطب و پرداختن به سوژه های تلخ از نقدهایی است که نسبت به علیخانی وجود دارد.

مجریان تلویزیون

عادل فردوسی پور
از مجریانی است که کار خود را با روزنامه نگاری شروع کرد. تقریبا از سال 78 تهیه و اجرای برنامه نود را برعهده داشته. نود همیشه از برنامه های جنجالی بوده؛ با وجود اینکه فردوسی پور و برنامه اش در طول این سال ها همیشه با حاشیه همراه بوده اما تقریبا تنها برنامه ای است که این مدت ادامه داشته. فردوسی پور در طول این سال ها مخاطب را به خوبی می شناسد و با وجود اینکه زمان زیادی از برنامه اش می گذرد اما همچنان بیننده خود را دارد. برگ برنده فردوسی پور صراحت لهجه و صداقت با مخاطبانش است.

مجریان تلویزیون

محمد گبرلو
قبل از اینکه به عنوان مجری برنامه هفت انتخاب شود  در کنار روزنامه نگاری به عنوان منتقد در محافل سینمایی حضور داشت. زمانی که فریدون جیرانی اجرای هفت را برعهده داشت از منتقدین برنامه بود و آن را بلاتکلیف می دانست.  گبرلو در هفت  به  خاطر عدم تسلط بر قواعد اجرا موفق نبوده و برغم انتقاداتی که نسبت به برنامه و اجرای او وجود دارد  همچنان مسیرش خودش را دنبال می کند و ظاهرا فکری برای بهتر شدن برنامه ندارد.
با این حال نکته مثبت گبرلو این است که اصولا علاقه ای به حواشی ندارد و سعی می کند تا جایی که امکان دارد برنامه و خودش را از حواشی دور نگه دارد.

مجریان تلویزیون

امیرحسین مدرس
از اولین مجریان برنامه نیمرخ بود که حضورش در این برنامه، هم به دلیل متفاوت بودن ساختار برنامه و هم شیوه اجرای مدرس مورد مورد توجه قرار گرفت. بعد از نیمرخ در برنامه های مناسبتی زیادی حضور داشته. مدرس علاوه بر اجرا در زمینه بازیگری، شعر، موسیقی، خوانندگی و .... هم فعالیت دارد و شاید همین یکی از دلایل کمرنگ شدن حضورش در اجرا باشد اما به تازگی دوباره به تلویزیون برگشته. آخرین اجرای او برنامه  مهر مادری است که با شروع سال جدید از شبکه اول پخش شد.
مدرس هم معمولا برنامه را با یک ریتم یکنواخت جلو می برد. اجراهای سال های اول او یکنواختی کمتری داشت اما به تازگی این ریتم کند بیشتر دیده می شود.


مجریان تلویزیون

آزاده نامداری
کار جدی خود را با بخش تازه ها در سیمای خانواده شروع کرد. از آنجایی که معمولا مجری های خانوم محدودیت های بیشتری دارند اما نامداری بخاطر نوع اجرا و پوششی که داشت مورد توجه قرار گرفت. همان موقع خیلی ها بخاطر نوع بیان و تند صحبت کردن او را با عادل فردوسی پور مقایسه کردند با این تفاوت که نامداری یک خانوم بود.
خانومی که شما باشی دومین برنامه جدی نامداری بود که تهیه کنندگی آن هم خودش بر عهده داشت. اجرای برنامه تحویل سال در کنار سایر مجری ها از دیگر اجراهای مورد توجه نامداری است.
بزرگترین ضعف برای نامداری حواشی است که از زمان حضورش در تلویزیون معمولا با خود همراه داشته که در رقم خوردن این حواشی به خصوص در جریان جدایی اش از فرزاد حسنی خودش نقش زیادی داشته.


 

 

زهرا فرآورده
بخش ارتباطات تبیانمطالب مرتبط:
مجریانی که برگ برنده هستند 

راز موفقیت علیخانی و حسنی        

   
مرتبط تصویری :

گلچین ماه عسل 93

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین