تبیان، دستیار زندگی

10 راه مقابله با بی‌اختیاری ادرار در خانم‌ها

بی‌اختیاری ادرار، میلیون‌ها خانم 45 تا 65 سال را درگیر کرده است و متخصصان دلیل اصلی آن را ضعف عملکرد عضلات پرینه در دوران یائسگی می دانند. متاسفانه در سرتاسر جهان زن‌های زیادی از ترس نشت غیرارادی ادرار دچار ترس و حتی خانه‌نشینی شده‌اند، اما این مشکل نیز راه‌حل‌هایی دارد. می توان با در پیش گرفتن روش‌های ساده، از بروز بی‌اختیاری ادرار پیشگیری نمود و یا آن را درمان کرد.
عکس نویسنده
عکس نویسنده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
بیماری دستگاه ادراری ،  بی اختیاری ادرار  ، عدم کنترل ادرار،

از مصرف قهوه، الکل و غذاهای تند بپرهیزید 

کافئین موجود ددر قهوه، تئین موجود در چای، اتانول موجود در الکل، ادویه‌های موجود در غذاهای تند و غیره باعث تحریک مثانه می‌شوند. در نتیجه مصرف آنها باعث ایجاد احساس نیاز به دفع ادرار ایجاد می‌شود.


البته در این حالات، از نظر فیزیولوژیکی هنوز مثانه پر نشده و این احساس نیاز یک حس واقعی نیست. همین حس کاذب نیز باعث ضعیف شدن عضلات مثانه شده و باعث بی‌اختیاری و نشت ادرار می‌شود.


در نتیجه اگر از این مشکل رنج می برید، بهتر است از مصرف موادغذایی تحریک کننده مثانه بپرهیزید.

 

بار سنگین بلند نکنید

حمل بار سنگین امکان کمردرد را بالا می برد. اما مشکل به همین جا ختم نمی‌شود.


باسن که در تماس مستقیم با کمر قرار دارد به نوبه‌ی خود بار زیادی را تحمل می‌کند و این مسئله نیز به ضعیف شدن عضلات لگن ختم شده و بی‌اختیاری ادراری ایجاد می‌کند.

 

حواستان به پاشنه کفش‌هایتان باشد

پوشیدن کفش‌های پاشنه بلند روی کمر و ستون فقرات فشار وارد می‌کند. در نتیجه عضلات شکمی برای حفظ تعادل باسن، دچار زحمت شده و روی مثانه فشار وارد می‌کند. این کار نیز باعث نشت بی‌اختیاری ادرار می‌شود.


توصیه می‌شود از پوشیدن هر روزه‌ی کفش‌های پاشنه بلند بپرهیزید.

 

امان از اضافه وزن

اضافه وزن باعث بی‌اختیاری ادرار می‌شود. البته باید بدانید که علاوه بر چاقی کلی بدن، اندازه شکم نیز در بروز این مشکل تاثیر بسزایی دارد.


چاقی بیش از اندازه شکم باعث محدودشدن حرکت و محافظت از عضلات شکمی می‌شود. در نتیجه در ناحیه‌ی ستون فقرات عدم تعادل ایجاد شده و فشار زیادی به کمر و مثانه وارد می‌شود که در نهایت به بی‌اختیاری ادرار منجر می‌شود.


اگر دچار اضافه وزن هستید، حتما با شیوه های صحیح وزنتان را کم کنید و حواستان به چربی‌های دور شکم‌تان باشد.

زمانی که مشکل بی‌اختیاری ادراری با روش‌های طبیعی و مصرف دارو رفع نشود، نیاز به جراحی احساس می‌شود

 

نوشیدن آب را فراموش نکنید

تامین آب بدن یعنی نوشیدن روزانه یک و نیم لیتر مایعات (آب، آبمیوه، سوپ و غیره)، به مقابله با بی‌اختیاری ادراری کمک می‌کند.


می‌پرسید چرا؟ به خاطر اینکه نوشیدن مایعات کافی باعث می‌شود سمومی که از طریق مواد غذایی وارد بدن شده‌اند دفع شوند. علاوه بر این، به حفظ و تقویت عضلات لگن و مثانه کمک کند.


بنابراین نیازی نیست که از ترس نشت ادرار، از نوشیدن آب کافی خودداری کنید.

 

یبوست را درمان کنید

یبوست خطر بروز بی‌اختیاری ادرار را افزایش داده و باعث تشدید آن می‌شود.


یبوست در اثر مصرف مواد غذایی فقیر از فیبر، عوامل ژنتیکی، ناهنجاری های مورفولوژیکی در ناحیه ی کولون و یا بیماری‌های مزمن گوارشی بروز می‌کند و روی عضلات شکمی و کف لگن فشار می آورد.


اگر با افزایش مصرف میوه و سبزیجات و نوشیدن مایعات کافی، مشکل یبوستتان حل نشد، حتما به پزشک مراجعه کنید.

 

مصرف دخانیات را ترک کنید

مصرف دخانیات باعث بروز سرفه های مزمن و افزایش فشار روی عضلات شکمی شده و به ضعیف شدن فیبرهای عضلانی مثانه منجر می‌شود.


البته مشکل به همینجا ختم نمی شود. نیکوتین موجود در سیگار خاصیت آنتی استروژنیک دارد که این مسئله به طور مستقیم کلاژن بافت های حمایت کننده ی عضلات را به خطر انداخته و باعث تضعیف ارگان ها می‌شود.


در نهایت اینکه سیگار باعث تحریک مثانه شده و احساس کاذب دفع ادرار ایجاد می‌کند.


بدون شک نمی شود تاثیر این استوانه ی مرگبار در ابتلا به انواع سرطان ها را نادیده گرفت. بنابراین توصیه می‌شود همین امروز سیگار را ترک کنید.

 

حفظ و توانبخشی پرینه

حفظ و توانبخشی پرینه (محل بین مهبل و مقعد) برای مقابله و یا حتی درمان نشت ادرار ناشی از حرکات فیزیکی یا خنده‌ی شدید موثر است.


اما برای رسیدن به نتیجه‌ی دلخواه لازم است که جلسات منظم تقویت عضلات لگن خاصره و عضلانی شدن پرینه انجام شود.

 

داروهای آنتی کولینرژیک

داروهای آنتی کولینرژیک برای درمان بی‌اختیاری ادراری مفیدند. این داروها احساس نیاز مداوم به دستشویی و همچنین میزان نشت ادرار، بخصوص بی‌اختیاری شبانه را کاهش می دهند. البته این داروها باید توسط پزشک تجویز شده و طبق دستور او مصرف شوند.


تاثیر این داروها بعد از مصرف کمابیش طولانی مدت خود را نشان می دهد. البته باید بدانید که مصرف طولانی مدت این داروها عوارض جانبی مانند یبوست و خشکی دهان نیز در پی دارد.


در صورت عدم نتیجه‌گیری از داروهای آنتی کولینرژیک، پزشک داروهای دیگری که به طور مستقیم روی عضلات مثانه و انقباض آنها تاثیر می‌گذارند را تجویز می‌کند.

چاقی بیش از اندازه شکم باعث محدودشدن حرکت و محافظت از عضلات شکمی می‌شود. در نتیجه در ناحیه‌ی ستون فقرات عدم تعادل ایجاد شده و فشار زیادی به کمر و مثانه وارد می‌شود که در نهایت به بی‌اختیاری ادرار منجر می‌شود

 

روش‌های جراحی

زمانی که مشکل بی‌اختیاری ادراری با روش‌های طبیعی و مصرف دارو رفع نشود، نیاز به جراحی احساس می‌شود. پزشک متخصص بر حسب نوع بی‌اختیاری، اقدام به درمان آن می‌کند.


برای جراحی بی‌اختیاری هایی که در صورت خنده ی شدید، فعالیت‌های بدنی یا یبوست بروز می‌کند، پزشک می تواند با اصلاح بافت هایی که کانال هدایت کننده‌ی مثانه به سمت خارج هستند نسبت به رفع بی‌اختیاری ادراری اقدام کند. این شیوه‌ی جراحی حدود نیم ساعت طول می کشد و مدت زمان بستری شدن نیز 48 ساعت است.


در برخی موارد نیز نیاز به استفاده از اسفنکتر مصنوعی خواهد بود. این شیوه نیز برای خانم‌هایی است که از بی‌اختیاری ادراری شدید رنج می برند.
در 85 درصد موارد استفاده از اسفنکتر مصنوعی رضایت بخش است، اما لازم است که هر ده سال یکبار تعویض شود.
در این شیوه، بی‌هوشی کلی لازم است. مدت زمان بستری شدن نیز بین 4 تا 5 روز طول می کشد.

 

بی‌اختیاری اداراری آقایان را نیز درگیر می‌کند

بی‌اختیاری ادراری علاوه بر خانم‌ها، آقایان بالای 50 سال را نیز درگیر می‌کند. دلیل اصلی این مشکل نیز در اکثر موارد، بزرگی خوش خیم پروستات است.


اگر شما (آقا) نیز از این مشکل رنج می برید، لازم هست که به متخصص اورولوژی مراجعه کنید تا آزمایش‌ها و اقدامات لازم جهت رفع مشکل انجام شود.


استفاده از عصاره های گیاهی ضدالتهاب که عوارض جانبی ندارد، برای مقابله با این مشکل کارساز است.


داروهای آلفابلوکان نیز برای مقابله با این مشکل تجویز می‌شود که تاثیر زیادی در رفع مشکل دارند. البته باید بدانید که این داروها باعث افت فشار خون، سردرد و سرگیجه نیز می‌شوند. 


مطالب مرتبط:
بی‌اختیاری ادرار در زنان
درمان بی‌اختیاری ادرار
بی‌اختیاری؛ زنگ خطر بیماری ‌ها
عدم کنترل ادرار، چرا؟
چرا به خاطر بی‌اختیاری ادرار، احساس شرم می‌کنید؟
مشکلات ادراری
تاثیر افزایش سن بر دستگاه‌های بدن
افتادگی مثانه چه مشکلاتی در پی دارد؟
وقتی مثانه بیش از حد فعال می‌شود
مثانه نوروژنیک به چه معنا است؟
هر آنچه ادرار از سلامتی فاش می‌کند

 

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.