تبیان، دستیار زندگی
بسیاری از اولیاء برای کمک به دانش آموز خود در آموختن ریاضیات، سعی می کنند به روش های گوناگون متوصل شوند تا مفاهیم پیچیده ی ریاضی را به او بیاموزند. ...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

چطور در یادگیری ریاضی به بچه‌ها کمک کنیم؟

 ریاضی

بسیاری از اولیاء برای کمک به دانش آموز خود در آموختن ریاضیات، سعی می کنند به روش های گوناگون متوصل شوند تا مفاهیم پیچیده ی ریاضی را به او بیاموزند. برای اینکه دانش آموز بهترین کمک را دریافت کند، باید هدف را ایجاد اشتیاق هرچه بیشتر در نظر گرفت و سعی کرد تا آنجا که ممکن است فشار را کاهش داد.

انگیزه ی یادگیری را با نشان دادن کاربرد گسترده ریاضی در زندگی روزمره و اینکه خود اولیاء احساس منفی خود را از ریاضی به کودک القا نکنند، می توان قوی تر ساخت.

سعی کنید احساس شخصی شما نسبت به ریاضی، شناخت فرزندتان را از دنیای اعداد و محاسبات تحت تاثیر قرار ندهد. زمان روش های آزار دهنده ای برای آموزش مفاهیم ریاضی سپری شده و نگاه جدید سعی در هر چه بیشتر کاربردی تر ساختن این آموزش دارد تا آموخته های دانش آموزان با جهان واقعیت سازگارتر باشد.

با کاربرد روزمره ریاضی در زندگی، دانش آموز به اهمیت این مهارت پی خواهد برد. مثلا به هنگام پرداخت صورت حساب خرید یا اندازه گیری متراژ منزل یا محاسبه وزن مواد غذایی در آشپزی، می توان او را به کمک طلبید. با توضیح شغل های مختلف مثل مهندسان، دارو سازان و ستاره شناسان، دید گاه او به کاربرد ریاضی گسترده تر خواهد شد.

فروشگاه

با صدای بلند حساب کردن در منزل یا فروشگاه، که روند محاسبه را به کودک نشان می دهد نیز روش موثری است . مثلا، وقتی او از شما تقاضای شیرینی می کند با گفتن اینکه "خوب، اگر از این پنج شیرینی یکی را تو بخوری و یکی هم خواهرت بخورد برای من و پدرت چند تا باقی می ماند؟ " از او بخواهید که او هم با صدای بلند حسابش را به شما بگوید. مهمتر از جواب درست یا نادرست او، روالی است که او برای رسیدن به جواب استفاده می کند.

بسته به علاقه فرزندتان و البته نظر معلم او، گاهی و نه همیشه، ماشین حساب و نرم افزار های رایانه ای برای ایجاد هیجان نسبت به مفاهیم ریاضی و محاسبات مفید خواهد بود.

یک ساعت عقربه ای برایش تهیه کنید . گاهی از او سئوالاتی در مورد زمان بپرسید. مثلا : " اگر برادرت ساعت ۴ بیاید، چند دقیقه ی دیگر باید منتظر باشیم ؟"

از او بخواهید وزن اشیا، لوازم منزل، کتاب و ... را حدس بزند. خود شما هم حدس بزنید و بعد با ترازو تعیین کنید که کدام یک نزدیکتر حدس زده است. یک روش دیگر جمع زدن اندازه ی قد یا وزن اعضای خانواده است تا معلوم شود در مجموع قد یا وزن خانواده شما چقدر است .این روش برای تمرین جمع اعداد سه یا دو رقمی مناسب است.

بازی های خرید و فروش با مقدار های مختلف پول، فرزندتان را با مفهو م پول و محاسبه آن آشنا می کند. بازی هایی مثل چرتکه، هنوز برای بسیاری از اولیاء و فرزندانشان جالب است.

یک بازی دیگر هم پیشنهاد می شود: با کمک یک تاس اعداد اعضای خانواده عددی را بین یک وشش به دست می آورند و برابر آن سکه معینی مثلا یک تومانی دریافت می کنند، وقتی مجموع سکه ها به رقمی قابل تعویض رسید، آن را با اسکناس یا سکه ی پر ارزش تر، معاوضه می کنند.

وقتی بودجه فرضی تمام شد، کسی که بیشترین میزان پول را به دست آورده است، برنده می شود. در مثالی دیگر، می توان دانش آموز را با بودجه ای معین برای خرید لوازم یک وعده غذا به حساب دعوت کرد و دید که چطور بودجه بندی را می آموزد و آیا حدس های او قابل انجام است؟ و اگر چنین بود بر همان اساس خرید انجام بشود.

یک روش برای آشنایی وی با مفهوم حجم، وزن و نسبت این است که با کمک ظروف اندازه گیری از او بخواهید مقادیر برنج، حبوبات یا مایعات را برای تهیه ی غذا پیمانه کند.

گاهی اولیاء نگران توان یادگیری فرزندشان هستند. در این شرایط، معلمان بهترین داوری را عرضه می کنند زیرا امکان مقایسه او را در کنار همکلاسان دیگر و شرایط مختلف مدرسه دارند.

 ریاضی

علائمی مانند مشکل در یاد آوری ارقام، اشتباه نوشتن اعداد مثلا ۷ با ۸ یا ۳ با ۲، کلافه شدن و بیقراری هنگام کار با ارقام، ناتوانی در دنبال کردن دستور العمل های ساده ریاضی، ناتوانی در درک مفاهیم ذهنی مثل بزرگتر و کوچکتر یا قبل و بعد یا کم سن تر و مسن تر و اضطراب بالا در مورد تکالیف ریاضی که اگر همه یا اغلبشان در دانش آموزان دیده شود باید با معلم او صحبت نمود.

چون قبل از آنکه تشخیص اختلال یادگیری مطرح شود باید این احتمال این که شاید دانش آموز تحت فشار زیاد تر از حد توان است یا نیازمند تمرین هایی مانند آنچه در بالا ذکر شد است، رد شود. سرانجام ممکن است اولیا و معلم، به این نتیجه برسند که کمک روانپزشکی برای دانش آموز لازم است.


مرکز یادگیری سایت تبیان - منبع: سازمان آموزش و پرورش استان خراسان

تهیه و تنظیم: مریم فروزان کیا