سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
پژوهشگران دانشگاه صنعتی امیرکبیر با همکاری آزمایشگاه واقعیت مجازی دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی موفق به ساخت سامانه هشدار زودهنگام خواب آلودگی راننده شدند.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

ساخت سامانه هشدار زودهنگام خواب آلودگی راننده


پژوهشگران دانشگاه صنعتی امیرکبیر با همکاری آزمایشگاه واقعیت مجازی دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی موفق به ساخت سامانه هشدار زودهنگام خواب آلودگی راننده شدند.


رانندگی

رضا نریمانی، دانش آموخته کارشناسی ارشد مهندسی رایانه با اشاره به نقش 37 درصدی خواب آلودگی در بروز سوانح رانندگی گفت: پژوهش های مختلفی در سطح دنیا برای پیش گیری از خواب آلودگی انجام شده است ولی هنوز سامانه ای که به صورت تجاری قابلیت هشدار به راننده در موقع مناسب را داشته باشد به بازار عرضه نشده است.

وی افزود: در این پژوهش با هدف ساخت نمونه بومی سامانه هشدار زودهنگام خواب آلودگی، ابتدا در پژوهشی شبیه ساز رانندگی در آزمایشگاه واقعیت مجازی دانشگاه صنعتی خواجه نصیر الدین طوسی ساخته شد که با کمک آن می‌توان بسیاری از رفتارهای راننده را بررسی کرد.

نریمانی گفت: در این شبیه ساز طی پژوهش های گوناگون، علائم رفتاری راننده شامل مواقع خواب آلودگی و اعتیاد به همراه امواج مغزی استخراج و ثبت شده اند.

وی افزود: پس از جمع‌آوری داده ها و به دست آمدن الگوریتم خواب آلودگی، پژوهش وارد مرحله ساخت شد که طی آن با نصب دوربین های گوناگون ثبت حرکات چهره و چشم های راننده و همچنین حسگرهای سرعت، شتاب، تغییرات زاویه فرمان و دیگر متغیرهای خودرو داده های رانندگی جمع آوری شد.

نریمانی گفت: در این شبیه ساز طی پژوهش های گوناگون، علائم رفتاری راننده شامل مواقع خواب آلودگی و اعتیاد به همراه امواج مغزی استخراج و ثبت شده اند

پژوهشگر طرح افزود: در این سامانه که مراحل نهایی ساخت خود را طی می کند، این اطلاعات با فرکانس های مختلف وارد پردازنده مرکزی شده و با شروع علائم خواب آلودگی، با توجه به سطح هوشیاری راننده، تصمیمات مختلفی گرفته می شود. برای مثال در حدی از هوشیاری امکان فعال کردن هشدار دهنده های مختلف صوتی، تصویری، لرزشی و همچنین ارسال پیام متنی مبتنی بر خواب آلوده بودن راننده به اولین پلیس راه وجود دارد.

در مراحل آینده این طرح که مرحله تحقیقاتی آن در حال انجام است، پس از تشخیص خواب آلوده بودن راننده، دستگاهی به نام دستیار راننده، کنترل خودرو را در اختیار گرفته و آن را به اولین توقف گاه هدایت می کند.

این طرح به راهنمایی دکتر صدیقی، عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر و مشاورت دکتر نحوی از دانشگاه صنعتی خواجه نصیر انجام شده است.

بخش دانش و زندگی تبیان

منبع : ایسنا

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین