تبیان، دستیار زندگی
بدن انسان به انواع مواد معدنی، پروتئینی، اسیدهای چرب و ویتامین نیاز دارد که اگر هر کدام از آن ها در بدن کم باشد، نتیجه منفی آن در بخشی از بدن نمود پیدا می کند و عوارض ناراحت کننده ای در پیش خواهد داشت.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

ویتامینی که نیاز داریم و نمی‌دانیم!


بدن انسان به انواع مواد معدنی، پروتئینی، اسیدهای چرب و ویتامین نیاز دارد که اگر هر کدام از آن‌ها در بدن کم باشد، نتیجه منفی آن در بخشی از بدن نمود پیدا می‌کند و عوارض ناراحت‌کننده‌ای در پیش خواهد داشت.

k2

بسیاری از خانم‌ها علاوه بر میوه و سبزیجات کافی، از قرص‌های مکمل نیز استفاده می‌کنند. این کار موجب تنظیم هورمون‌ها، افزایش انرژی، برطرف شدن درد مفاصل، مشکلات گوارشی و ... می‌شود.

حالا برگردیم به ویتامین K۲ که تا سال ۱۹۹۷ میلادی کسی از اهمیت آن آگاه نبود و کاملاً ناشناخته زندگی می‌کرد. تقریباً همه ما ویتامین K۱ را می‌شناسیم و می‌دانیم که در موادی همچون کلم، اسفناج یافت می‌شود. اما K۲ ناشناخته است و مثلاً در جذب کلسیم در بدن بسیار مهم است. این ویتامین به خانواده ویتامین‌های A و D بیشتر شباهت دارد.

دلیل اهمیت ویتامین K۲
ویتامین K۲ در بدن انسان نقش بسیار مهمی دارد و به‌ویژه برای خانم‌ها بسیار مهم و موثر است. دکتر «کیت بلوئه» در مورد K۲ می‌گوید: برای جلوگیری از انواع مشکلات از چروک گرفته تا سرطان، K۲ برای سلامت زنان مفید و ضروری است. برخی از خانم‌ها به قرص کلسیم نیاز ندارند اما ویتامین K۲ باعث می‌شود تا کلسیم در جای درست خود قرار بگیرید. یا حتی افرادی که ویتامین D مصرف می‌کنند بدون K۲ نمی‌توانند از همه مزایای ویتامین دی بهره بگیرند و بعید هم نیست حتی به سلامت آن‌ها ضرر هم برساند.

ویتامین K۲ در استحکام استخوان‌ها نقش بسیار مهمی دارد. مشخص شده برای سلامت دندان‌ها نیز بسیار مهم است و افرادی که این ویتامین را به طور مرتب مصرف می‌کنند، دندان سالم و بدون کرم‌خوردگی خواهند داشت. شاید جالب باشد بدانید ویتامین K۲ برای پیشگیری از بسیاری از بیماری‌های قلب و عروق مفید است و حتی برخی از بیماری‌های خونی به دلیل کمبود K۲ در بدن است.

در ادامه نقش بسیار مهم ویتامین K۲ را در برخی مشکلات و بیماری‌ها نام برده‌ایم تا بیشتر با جناب ویتامین K۲ آشنا شوید.

جوانی پوست با ویتامین K2
افرادی که به اندازه کافی ویتامین K۲ مصرف می‌کنند، جوان‌تر و شاداب‌تر هستند و چروک بسیار کمتری در چهره آن‌ها دیده می‌شود. به طور مثال، بد نیست به مردم ژاپن اشاره کنیم که مواد غذاییِ مصرفی آن‌ها مملو از این ویتامین است و به همین دلیل، پوست‌های بسیار صاف و شفاف دارند و کمترین اثر پیری و سالخوردگی را می‌تواند در صورت آن‌ها دید. این ویتامین برای افرادی که تراکم استخوان ضعیفی دارند بسیار لازم است.

ویتامین K٢ در استحکام استخوان‌ها نقش بسیار مهمی دارد. مشخص شده برای سلامت دندان‌ها نیز بسیار مهم است و افرادی که این ویتامین را به طور مرتب مصرف می‌کنند، دندان سالم و بدون کرم‌خوردگی خواهند داشت. شاید جالب باشد بدانید ویتامین K٢ برای پیشگیری از بسیاری از بیماری‌های قلب و عروق مفید است و حتی برخی از بیماری‌های خونی به دلیل کمبود K٢ در بدن است

سلامت قلب و عروق با ویتامین K2
واریس یکی از بیماری‌های شایع سیستم رگ و قلب بدن است. این بیماری می‌تواند در نتیجه رسوب کلسیم در جای نامناسب به وجود بیاید. این باعث می‌شود تا کارکرد اصلی رگ‌ها دچار اشکال شود و نتوانند به راحتی خون و محتویاتش را حرکت دهند. همین باعث می‌شود تا رگ برآمده و قلمبه شود.

از طرف دیگر مریم مختاری گلپایگانی، کارشناس ارشد حوزه پزشکی نیز می‌گوید: مصرف کلسیم بدون ویتامین k2 خطرآفرین است زیرا تحقیقات اخیر علمی نشان می‌دهد که مصرف مکمل کلسیم که برای پیشگیری و درمان پوکی استخوان به صورت موکد توصیه می‌شود بدون ویتامین k2 نه تنها بافت استخوانی را آن‌طور که مورد انتظار است تقویت نمی‌کند بلکه سلامت قلب و عروق را به خطر انداخته و احتمال بروز سکته قلبی را افزایش می‌دهد. زیرا کلسیم موجود در مواد غذایی و مکمل‌های دارویی پس از مصرف وارد خون شده و می‌بایست از طریق خون به اندام‌های هدف که عمدتاً استخوان‌ها هستند منتقل شوند. نوعی پروتئین خاص در دیواره رگ‌ها وجود دارد که مسئول انتقال کلسیم از خون به بافت استخوانی است و این پروتئین باید با ویتامین k2 فعال شود تا بتواند به وظیفه خود عمل کند که در صورت فقدان k2؛ مقادیر بالایی از کلسیم به‌جای بافت استخوان در دیواره رگ‌ها رسوب می‌کند و به مرور زمان باعث تصلب شرایین و گرفتگی عروق شده و ممکن است به سکته قلبی منجر شود.
 این کارشناس ارشد حوزه پزشکی بیان داشت: توصیه می‌شود افرادی که ملزم به استفاده کلسیم اضافی در رژیم غذایی خود هستند از مکمل‌هایی استفاده کنند که محتوی کلسیم و k2 بوده و یا علاوه بر مصرف مکمل‌های کلسیم به صورت جداگانه k2 را دریافت کند.
وی تصریح کرد: از آنجایی که رسوب کلسیم در دیواره عروق از سنین پایین آغاز می‌شود و به‌ویژه برای افرادی که دارای سوابق بیماری‌های قلبی در خانواده هستند مصرف k2 به‌عنوان پیشگیری توصیه می‌شود و قابل ذکر است بیمارانی که داروهایی مانند وارفارین یا هپارین دریافت می‌کنند برای مصرف k2 حتماً باید با پزشک خود مشورت کنند.

منابع ویتامین کا 2

نقش ویتامین K2 در درمان پارکینسون
متخصصان علوم پزشکی در بلژیک در یک مطالعه جدید دریافته‌اند که ویتامین K2 در درمان بیماری پارکینسون نقش دارد.

دکتر پاتریک ورسترکن، عصب‌شناس انستیتوی فلاندرز به همراه همکاران آمریکایی خود در دانشگاه ایلینویز، گزارش دادند که استفاده از ویتامین K2 اثر منفی یکی از نقص‌های ژنتیکی که به پارکینسون منتهی می‌شود را کاهش می‌دهد.

به گزارش سایت اینترنتی نیو تودی، دکتر ورسترکن در این باره می‌گوید: تجویز ویتامین K2 احتمالاً به بیماران پارکینسونی کمک می‌کند، هرچند انجام آزمایشات بیشتر در این زمینه مورد نیاز است.

آزمایشات نشان داد وقتی‌که به پشه‌ها ویتامین K2 داده می‌شود، تولید انرژی در میتوکندری حشره بیشتر می‌شود و توانایی پرواز پشه بهبود می‌یابد. به این ترتیب این ویتامین انتقال الکترون در میتوکندری را تقویت کرده که این امر به نوبه خود به بهبود تولید انرژی منتهی می‌شود.


منابع ویتامین K۲
علاوه بر قرص‌های مکملی که این ویتامین را دارند، می‌توان به مواد غذایی همانند لوبیا سویا، جگر (غاز، گوسفند)، لبنیات همانند شیر، پنیر و کره‌های محلی، پنیر گودا، پنیر بری (Brie) و زرده تخم‌مرغ اشاره کرد.

چرا کمبود این ویتامین شایع است؟

خیلی واضح است. چون مواد غذایی کمی این ویتامین را در خورد دارند و به همین دلیل نمی‌توان آزادانه و به راحتی از مزایای K۲ بهره‌مند شد. اما با مصرف غذا و لبنیات محلی می‌توانید تا اندازه زیادی کمبود آن را جبران کنید.

فرآوری: مریم مرادیان نیری
بخش تغذیه و آشپزی تبیان

منابع:
باشگاه خبرنگاران
ایسنا
فارس

مطالب مرتبط:
کمبود ویتامین K حتی در افراد سالم
مروری بر ویتامین‌های محلول در چربی

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.