سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
دو هفته به پایان لیگ مانده و همه تیم ها مدعی هستند. تعدادی به دنبال قهرمانی و کسب سهمیه آسیایی و چند تیم هم در تلاش برای ماندن در لیگ. جنس ادعاها البته متفاوت است.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

بررسی بهترین و بدترین رتبه تیم‌ها در لیگ برتر


دو هفته به پایان لیگ مانده و همه تیم‌ها مدعی هستند. تعدادی به دنبال قهرمانی و کسب سهمیه آسیایی و چند تیم هم در تلاش برای ماندن در لیگ. جنس ادعاها البته متفاوت است.
لیگ برتر


از همین الان می‌توان بالاترین و پایین‌ترین رتبه را برای آنها پیش‌بینی کرد. بعضی تیم‌ها تکلیف دست خودشان است اما تیم‌هایی هم هستند که نتایج‌شان بستگی به نتایج تیم‌های دیگر دارد.
تراکتورسازی، نفت تهران اول یا چهارم
دو تیم تراکتورسازی و نفت تهران از آن جهت که در هفته پایانی لیگ رودرروی هم قرار می‌گیرند شرایط خاصی دارند. تیم تبریزی اگر هر دو بازی‌اش را با پیروزی پشت سر بگذارد قهرمانی‌اش مسجل می‌شود، دقیقا مثل نفت تهران اما اگر این دو تیم در بدترین حالت هر دو بازی‌شان را ببازند آن وقت احتمال سقوط‌شان تا رده چهارم جدول وجود دارد و در آن صورت باید منتظر فینال جام حذفی باشند که یا مثل نفت تهران قهرمان شوند و سهمیه بگیرند یا در صورت قهرمانی نفت تهران در جام حذفی، تراکتورسازی یا شاید هم ذوب‌آهن کسب سهمیه کنند اما اگر ذوب‌آهن قهرمان حذفی شود ‌آن وقت دو تیم تراکتورسازی و نفت تهران باید در جمع سه تیم اول باشند تا سهمیه بگیرند مگر اینکه یکی از آنها چهارم شود.
سپاهان، اول یا ششم
سپاهان تا پایان فصل دو بازی با نفت در مسجدسلیمان و سایپا در اصفهان دارد. شاگردان حسین فرکی در صورتی قهرمان می‌شوند که هر دو بازی را ببرند و آن وقت تیم‌های نفت تهران و تراکتورسازی شش امتیاز نگیرند در واقع اگر اصفهانی‌ها در پایان فصل 59 امتیازی شوند و تراکتورسازی و نفت تهران در هفته آخر بازی‌شان مساوی تمام شود باز قهرمان خواهند شد اما در بدترین حالت ممکن اگر تیم حسین فرکی در هر دو بازی شکست بخورد و تیم‌های ذوب‌آهن، فولاد و استقلال از دو بازی آخرشان شش امتیاز بگیرند تا رتبه ششم جدول سقوط کرده و مثل فصل گذشته سهمیه آسیایی را هم از دست می‌دهند.
ذوب‌آهن و فولاد، دوم یا ششم
دو تیم ذوب‌آهن اصفهان و فولاد خوزستان حتی اگر هر دو بازی‌شان را هم با پیروزی پشت سر بگذارند باز قهرمان نمی‌شوند چون 54 امتیازی می‌شوند و دو تیم صدر جدولی همین الان 54 امتیازی هستند و در هفته آخر با هم بازی دارند. اگر بازی آنها مساوی شود دو تیم ذوب‌آهن و فولاد حداکثر سوم می‌شوند اما اگر آن بازی برنده داشته باشد احتمال دوم شدن آنها هست. یک احتمال دیگر اینکه، دو تیم فولاد و ذوب‌آهن در صورت دو باخت متوالی در هفته پایانی و کسب سه امتیاز از سوی استقلال تا رده ششم سقوط می‌کنند.

استقلال نه تنها قهرمان نمی‌شود بلکه به رده دوم هم نمی‌رسد. امیر قلعه‌نویی دو بازی فوق‌العاده حساس و سرنوشت‌ساز با تراکتورسازی و نفت تهران را پیش رو دارد. تیم او در بهترین حالت با دو پیروزی و شکست سه تیم ذوب‌آهن، فولاد و سپاهان در هر دو بازی باقیمانده به مکان سوم و کسب سهمیه می‌رسد اما اگر یکی از دو تیم ذوب‌آهن یا فولاد از دو بازی آخر سه امتیاز بگیرند آن وقت استقلال شاید چهارم شود

استقلال سوم یا ششم
استقلال نه تنها قهرمان نمی‌شود بلکه به رده دوم هم نمی‌رسد. امیر قلعه‌نویی دو بازی فوق‌العاده حساس و سرنوشت‌ساز با تراکتورسازی و نفت تهران را پیش رو دارد. تیم او در بهترین حالت با دو پیروزی و شکست سه تیم ذوب‌آهن، فولاد و سپاهان در هر دو بازی باقیمانده به مکان سوم و کسب سهمیه می‌رسد اما اگر یکی از دو تیم ذوب‌آهن یا فولاد از دو بازی آخر سه امتیاز بگیرند آن وقت استقلال شاید چهارم شود. به هرحال آبی‌های پایتخت خیالشان راحت باشد که از رده ششم پایین‌تر نمی‌روند.
پرسپولیس هفتم یا یازدهم
پیروزی مقابل پیکان جای هیچ اما و اگر را باقی نگذاشت و حالا دیگر هیچ کس با پرسپولیسی‌ها از سقوط حرف نمی‌زند. شاگردان برانکو در صورت کسب شش امتیاز و در بهترین حالت به مکان هفتم می‌رسند آن هم در شرایطی که صبای قم و سایپا هر دو بازی‌شان را ببازند اما اگر فصل با دو شکست متوالی برای قرمزهای پایتخت تمام شود آن وقت در صورت کسب سهمیه شش امتیاز از سوی پدیده و گسترش فولاد تبریز، تا رده یازدهم سقوط کنند. هر چند برای هواداران پرسپولیس مثل استقلال پیروزی در دربی خیلی بیشتر از صعود یکی دو پله‌ای در جدول اهمیت دارد.

خیال راحت صبا، سایپا و پدیده
در کنار پرسپولیس، سه تیم صبای قم، سایپا و پدیده مشهد خیالشان از ادامه مسابقات راحت است. آنها نه سقوط می‌کنند و نه شانس کسب سهمیه دارند. سایپا و صبا در بهترین حالت به رده هفتم جدول می‌رسند اما در بدترین شرایط ممکن سایپا نهم و صبا دهم می‌شود اما پدیده قضیه‌اش کمی فرق می‌کند. شاگردان علیرضا مرزبان با کسب شش امتیاز احتمالی یا هشتم می‌شوند یا سیزدهم.
شش تیم در معرض سقوط
تیم‌های در حال سقوط تا زمانی که روی کاغذ شانس بقا داشته باشند امیدشان را از دست نمی‌دهند. با اینکه بیشتر نگاه‌ها در انتهای جدول روی 3، 4 تیم آخر است اما روی کاغذ، خطر سقوط شش تیم را تهدید می‌کند. جدول زیر وضعیت نهایی تیم‌های گسترش فولاد، ملوان انزلی، استقلال خوزستان، پیکان، راه‌آهن و نفت مسجدسلیمان را در بهترین و بدترین وضعیت ممکن نشان می‌دهد. تیم انتهای جدولی نفت مسجدسلیمان حتی شانس رسیدن به رتبه دوازدهم جدول را هم دارد.

بخش ورزشی تبیان


منبع: ایران


 

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین