سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
نزدیک دو سال است که موسسه تبیان در حال فعالیت روی طرح همسان گزینی تا هم سری است تا الگوی مناسبی را برای تسهیل ازدواج جوانان پیشنهاد دهیم. این کار در حال حاضر با همکاری وزارت ورزش و جوانان به مرحله خوبی رسیده است.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

نگرانی از اجرای طرح همسان گزینی؟!

نزدیک دو سال است که موسسه تبیان در حال فعالیت روی طرح "همسان گزینی تا هم‌سری" است تا الگوی مناسبی را برای تسهیل ازدواج جوانان پیشنهاد دهیم. این کار در حال حاضر با همکاری وزارت ورزش و جوانان به مرحله خوبی رسیده است.

فرآوری: رشیدی -بخش اجتماعی تبیان
ازدواج

زهره حسینی مدیر پروژه همسان گزینی با بیان اینکه مرحله آزمایشی طرح همسان گزینی تا هم‌سری تمام شده است، گفت: تعداد واسطه‌های ازدواج در این طرح افزایش یافته است و اکنون 130 تا 150 واسطه ازدواج به طور مستمر فعالیت می‌کنند علاوه بر این افراد جدیدی در نوبت هستند و در حال بررسی صلاحیت آنها هستیم. برخی از این واسطین حقوقی هستند که در دانشگاه‌ها فعالیت می‌کنند.سال گذشته طرح همسان‌گزینی با همکاری معاونت ساماندهی امور جوانان وزارت ورزش و جوانان و موسسه تبیان آغاز شد و قرار است که این طرح از خردادماه سال جاری شروع به فعالیت کند. بر اساس این طرح قرار است که سامانه همسرگزینی در اختیار واسطه‌های ازدواج قرار بگیرد تا اطلاعات مراجعان متقاضی ازدواج را ثبت و از این اطلاعات نگهداری کنند و سپس از طریق بانک اطلاعاتی که در اختیار دارند، افراد مناسب را به یکدیگر معرفی کنند.

محمود گلزاری در گفت‌وگو در پاسخ به اینکه آیا طرح همسان‌گزینی فرآیند ازدواج را به مراحلی اداری و بروکراتیک تبدیل نمی‌کند، گفت: بسیاری افراد اعتقاد دارند که ازدواج حوزه خصوصی مردم است و دولت‌ها نمی‌توانند به آن ورود کنند، اما این نگرش درست نیست و به همین خاطر هم اکنون شاخص‌های ما در ازدواج نگران‌کننده شده است،

در این طرح اطلاعات افراد از طریق ثبت احوال و دیگر مراکز صحت‌سنجی می‌شود و پس از آشنایی دوفرد با یکدیگر از سوی این سامانه برای انجام مشاوره به مراجع مورد تایید معرفی می‌شوند .
این طرح تنها مختص افرادی نیست که دنبال همسان‌گزینی هستند بلکه مشاوران می‌توانند افرادی را که برای مشاوره ازدواج به آنان مراجعه می‌کنند را وارد این طرح کنند. در مراکز مشاوره پیگیری پس از ازدواج صورت نمی‌گیرد؛ اما در این طرح وضعیت زوجین پس از ازدواج پیگیری می‌شود.

لزوم حفظ حرمت اشخاص به ویژه دختران در طرح همسان گزینی

علیرضا طالب‌پور مدیر عامل سایت تبیان نیز در نشست تخصصی از همسان‌گزینی تا هم‌سری با بیان این مطالب که در طرح ملی همسان‌گزینی حرمت اشخاص به‌ویژه دختران حفظ می‌شود و غیرانتفاعی بودن، شرط اصلی حضور واسطه‌های ازدواج در این طرح است، اظهارکرد: ما تلاش می‌کنیم در طرح ملی همسان‌گزینی و هم‌سری دختران و پسران را با حفظ شئون اسلامی به یکدیگر پیوند دهیم. به‌جای اینکه در ابتدا دختران و پسران را به هم معرفی کنیم، واسطه‌های این دو را با یکدیگر مرتبط می‌کنیم.
وی با بیان اینکه در طرح ملی همسان‌گزینی تا هم‌سری ازدواج‌های محکم‌تری صورت می‌گیرد، گفت: برای این طرح جلسات کارشناسی متعددی برگزار شده و یکی از شبکه‌های موجود در آن شبکه هیأت امناست که به افراد معتمد در شهرها و استان‌های مختلف کشور اختصاص پیدا می‌کند.
مدیر عامل سایت تبیان با اشاره به عقد قرارداد با سازمان ثبت احوال اظهار کرد: با این سازمان قرارداد بستیم تا هر کس وارد سایت همسرگزینی می‌شود از طریق ثبت احوال کد ملی و محل زندگی آنها چک می‌شود.
وی افزود: هسته اصلی این طرح حدود 120 نفر هستند که افرادی سرشناس و مورد اعتماد محسوب می‌شوند. علاوه بر آن از طریق مساجد، دانشگاه‌ها، کانون مدارس اسلامی نیز می‌توان به عنوان شبکه‌های موجود در کشور در اجرای این طرح بهره برد.

دکتر طالب‌پور با بیان اینکه امنیت اطلاعات در طرح همسان‌گزینی تضمین شده است، اظهارکرد: با بهره‌گیری از این طرح شانس ازدواج، انتخاب کردن و انتخاب شدن بالا می‌رود و بهترین افراد برای متقاضیان انتخاب می‌شوند، شروع این طرح خردادماه سال 92 بود و نشست‌های مختلفی را بدین منظور برگزار کردیم و شبکه مجازی واسطه‌ها افتتاح شد.
واسطه‌ها به جای اینکه وقت خود را صرف نوشتن اطلاعات متقاضیان بکنند امکانی را فراهم می‌آورند که شخص اطلاعاتش را وارد سایت کند و از این طریق آنها را در اختیار واسطه ازدواج قرار دهداما اجرای طرح همسان گزینی که قرار است؛ از امسال اجرایی شود، برخی کار‌شناسان را نگران کرده که ازدواج را از روال طبیعی خود خارج کند و سبب دخالت دولت در خصوصی‌ترین مراحل زندگی افراد جامعه شود، این در حالی است که معاون ساماندهی امور جوانان معتقد است؛ به دلیل تعداد زیاد جوانان در کشور و آمارهای نگران‌کننده افراد مجرد، ورود دولت به امر ازدواج در این مقطع زمانی لازم و ضروری است.
محمود گلزاری در گفت‌وگو در پاسخ به اینکه آیا طرح همسان‌گزینی فرآیند ازدواج را به مراحلی اداری و بروکراتیک تبدیل نمی‌کند، گفت: بسیاری افراد اعتقاد دارند که ازدواج حوزه خصوصی مردم است و دولت‌ها نمی‌توانند به آن ورود کنند، اما این نگرش درست نیست و به همین خاطر هم اکنون شاخص‌های ما در ازدواج نگران‌کننده شده است، به طوری که در حال حاضر ما با ۱۱ میلیون مجرد در کشور روبرو هستیم.
گلزاری افزود: ما موافق نیستیم که اختلاط و ارتباط دختران و پسران از حدود شرعی خارج شود، اما باید زمینه‌های ارتباط سالم و درست را برای آن‌ها ایجاد کنیم، به همین علت نیز در کنار طرح همسان‌گزینی، دستگاه‌ها را تشویق می‌کنیم تا زمینه این ارتباط را در شرایطی همچون فعالیت‌های اردویی و انجمن‌های علمی برای جوانان ایجاد کنند.


منابع : ایسنا / ایلنا

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین