تبیان، دستیار زندگی
محققان دانشکده پزشکی دانشگاه بوستون دریافته اند که قرار گرفتن طولانی مدت در معرض آلودگی هوا می تواند به ساختار مغزی آسیب رسانده و در عملکرد شناختی در میانسالی...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

آلودگی هوا باعث سکته مغزی می شود


محققان دانشکده پزشکی دانشگاه بوستون دریافته‌اند که قرار گرفتن طولانی‌مدت در معرض آلودگی هوا می‌تواند به ساختار مغزی آسیب رسانده و در عملکرد شناختی در میانسالی و بزرگسالی اختلال ایجاد کند.
مصنوعی دماغ کی تیاری

محققان در این تحقیق که یکی از نخستین موارد برای بررسی ارتباط آلاینده‌ها با ساختار مغزی محسوب می‌شود، به بررسی بیش از 900 شرکت‌کننده در پژوهش قلب فرامینگهام پرداخته و دریافتند، مواجهه طولانی‌مدت با آلودگی می‌تواند به ساختار مغزی کوچک تر و انفارکت پنهان مغزی منجر شود که نوعی سکته مغزی ایسکمیک خاموش ناشی از انسداد در عروق خونی تأمین‌کننده مغز است.


این پژوهش به ارزیابی مسافت محل زندگی شرکت‌کنندگان از جاده‌های اصلی پرداخته و از تصاویر ماهواره‌ای برای تعیین مواجه طولانی‌مدت با ذرات معلق ریز محیطی استفاده کردند.


این ذرات از منابع متنوعی شامل نیروگاه‌های برق، کارخانه‌ها، کامیون‌ها و خودروها و سوختن چوب بوجود می‌آیند.


آن‌ها می‌توانند تا اعماق ریه انسان بروند و در پژوهش‌های دیگر، با تعداد رو به افزایش بستری شدن در بیمارستان برای بیماری های قلبی- عروقی مانند حمله قلبی مرتبط شناخته شده‌اند.


شرکت‌کنندگان در این پژوهش حداقل 60 سال سن داشته و به زوال عقل و سکته مغزی مبتلا نبودند.

محققان دریافتند که افزایش تنها دو میلی‌گرم در متر مکعب از ذرات معلق که معمولا در مناطق شهری دیده می‌شود، با احتمال بیشتر سکته پنهان مغزی و حجم کوچکتر مغز مرتبط بوده که برابر با تقریبا یک سال پیر شدن مغز است

این بررسی شامل کل حجم مغز، یک نشانگر از آتروفی مغز مرتبط با سن، حجم هیپوکامپ که به بازتاب تغییرات در منطقه مغزی کنترل‌کننده حافظه می‌پردازد، افزایش تراکم حجم ماده سفید که می‌تواند به عنوان معیاری از آسیب‌شناسی و پیری مورد استفاده قرار بگیرد و انفارکت پنهان مغزی است.


محققان دریافتند که افزایش تنها دو میلی‌گرم در متر مکعب از ذرات معلق که معمولا در مناطق شهری دیده می‌شود، با احتمال بیشتر انفارکت پنهان مغزی و حجم کوچکتر مغز مرتبط بوده که برابر با تقریبا یک سال پیر شدن مغز است.

اگر این تحقیق درست باشد باید بگوییم مغز ساکنان شهرهای آلوده کوچک می شود و مثلا پایتخت نشینان مغزهای کوچکی دارند، چراکه شدت آلودگی هوا در تهران زیاد است.

منابع آلودگی هوا
منابع انتشار آلاینده های هوا را به دو گروه ثابت و متحرک تقسیم کرده اند.


گروه ثابت همانطور که از اسم آن‌ها پیداست شامل صنایع، نیروگاه ها و مراکز تجاری و مسکونی می‌شود و منابع متحرک انواع را وسایل نقلیه از موتور سیکلت تا هواپیما و کشتی شامل می‌گردد.


آلودگی هوا در صنایع، هم به علت مصرف سوخت است و هم نوع فرآیند، در حالیکه در منابع متحرک عمدتا حاصل احتراق سوخت بوده و به صورت گاز‌های آلاینده و یا ذرات، وارد هوا می‌شود.


در صنایع، علاوه بر آلاینده های ناشی از سوخت و مواد خام، تولیدات میانی و محصول نهایی هم وارد هوا می‌شود؛ مثلا در صنعت آلومینیوم، فلوراید و ذرات هیدروکربن چند هسته ای عطری تولید می‌شوند.


در صنایع فلزی، سرب وارد هوا می‌شود و از زباله سوز‌ها، فلزات سنگین مثل کادمیوم و ترکیبات خطرناک دی اکسین و فورین منتشر می‌شوند.

فرآوری: محسن جندقی

بخش سلامت تبیان


منابع :

ایسنا

شبکه سلامت ایران


مطالب مرتبط:
9 آلوده کننده مهم هوا
12 آلوده‌کننده هوای داخل خانه
آلودگی هوا و استفاده از ماسك مناسب
تأثیر آلودگی هوا بر کودکان
فصل آلودگی هوا و سلامت انسان
آلودگی هوا دیابت را افزایش می‌دهد
آلودگی هوا سیستم ایمنی بدن را تضعیف می‌کند
آلودگی هوا، رشد جنین را کم می کند
آلودگی هوا و دردهای شكمی به ویژه در زنان
آلودگی‌هوا، کم‌خونی را بدتر می‌کند
فیلترهای هوا علیه آلودگی هوا
تاثیر آلودگی هوا بر سلامت موها
تاثیر آلودگی هوا بر سالمندان
آلودگی‌هوا برای پوست هم مضر است
ارتباط آلودگی هوا با مشکلات خواب
آلودگی‌ هوا به چشم‌ها نیز صدمه می زند

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.