تبیان، دستیار زندگی
بارها به این موضوع فکر کردم که زیبایی یک مرد در چیست؟ خوش هیکلی، خوش قیافه بودن، خوش تیپ بودن، قد بلند، موهای پر، چشم ها و چهره جذاب؟ واقعاً زیبایی های مردانه فقط در ظاهرشان خلاصه می شود؟
عکس نویسنده
عکس نویسنده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

زیباترین مردان


بارها به این موضوع فکر کردم که زیبایی یک مرد در چیست؟ خوش هیکلی، خوش قیافه بودن، خوش تیپ بودن، قد بلند، موهای پر، چشم ها و چهره جذاب؟ واقعاً زیبایی های مردانه فقط در ظاهرشان خلاصه می شود؟ یعنی اگر مردی این خصوصیت های جسمی را نداشته باشد دیگر جذاب نیست؟ دوست داشتنی نیست؟ دیگر نمی شود روی زیبایی اش حساب باز کرد؟ نمی شود به او امید بست؟ نمی شود در کنارش زندگی کرد؟ دیگر یک همسر ایده آل نمی شود؟ یک پدر دوست داشتنی نیست؟ و حتی دیگر یک برادر خوب نیست؟

ایمان

بر فرض مثال اگر این خصوصیت ها را نداشت ولی پولدار باشد، شغل پردرآمدی داشته باشد یا معروف باشد و اسم و رسمی در کرده باشد، یا مقامی، موقعیتی برای خودش داشته باشد، باز کفایت می کند؟ حالا خوش بر و رو هم نباشد، مهم نیست! مهم این که به عنوان یک پدر یا همسر و یا نامزد، با پول و مقامش بشود یک زندگی زیبا فراهم کرد، یک خانه زیبا، یک اتومبیل شیک، یک سر و وضع حسابی و کلی رویاهای زیبای دیگر. یعنی بتوان با مقام و پولش، بد قیافه بودنش، بد هیکلی و  نچسب بودنش را تحمل کرد؟
حالا اگر پدرتان، همسر، برادر و یا نامزد شما، اصلاً نه خوش هیکل باشد و نه زیبارو و نه پولدار و با اسم و رسم ، آن وقت چه؟ دوست داشتنی نیست؟ پدر خوب نمی شود؟ همسر وفادار نمی شود؟ برادر دل سوز نمی شود؟ دوست واقعی نمی شود؟ مسلماً این طور نیست، زیبایی مردانه فقط در این خصلت ها خلاصه نمی شود. خیلی از مردها را می توان پیدا کرد که اصلا ویژگی های ذکر شده را ندارند ولی زیبایی های دیگری دارند. زیبایی هایی که نه در پول و مقام پیدا می شود و نه در اندام زیبا. زیبایی هایی که فقط با چشم دل دیده می شود نه با چشم سر.

زیبایی های مردانگی به ظاهر نیست، چون وقتی ظاهری باشد، از بین می رود، فقط متعلق به دوره ی جوانی است و دیگر کم کم محو می شود، زیبایی مردانگی فقط درونی است، آن وقت فقط متعلق به دوره ی جوانی او نمی شود، از ابتدای خلقتش تا زمان مرگش و حتی بعد از آن می ماند

نمونه مردانگی
از حضرت علی (علیه السلام) گرفته تا امام زمان (علیه السلام)، از ابن سینا گرفته تا ملاصدرا، شهدا، شاعران، فیلسوفان، دانشمندان و پهلوانان که آثار ماندگار اخلاقی، دینی، علمی، فلسفی و ... از خودشان به یادگار گذاشتند، معروفیت و محبوبیت آنها به خاطر زیبایی و خصوصیت های ظاهری نیست، بلکه دستاوردهایشان به بشریت کمک کرده، مردانگیشان زبانزد خاص و عام گشته.
امیرمومنان، حضرت علی که سلام و درود خدا بر ایشان باد، بین شیعه و سنی، مسلمان و مسیحی و... معنای مردانگی است، علی نمونه زیبای واژه ی مرد در روی زمین است، خدا به واسطه ی حضرت علی نشان داد که زیبایی های مردانگی به ظاهر نیست، چون وقتی ظاهری باشد، از بین می رود، فقط متعلق به دوره ی جوانی است و دیگر کم کم محو می شود، زیبایی مردانگی فقط درونی است، آن وقت فقط متعلق به دوره ی جوانی او نمی شود، از ابتدای خلقتش تا زمان مرگش و حتی بعد از آن می ماند، گرد پیری به خود نمی گیرد که محو شود. اتفاقاً هر چه زمانش بیشتر شود، با ارزش تر می شود، محبوب و عزیزتر می شود، نه فقط برای بانوان جوان، بلکه برای کل بشریت.
خدا حضرت علی، امیر مومنان را الگوی همه مردان عالم قرار داد که نشان دهد مردی زیباست که سرتا پای وجودش، غیرت، انصاف، گذشت، عدالت، رشادت و خیلی زیبایی های معنوی دیگر باشد، حتی دشمنانش زبان به تحسین او باز کنند. در حدیثی از حضرت علی (علیه السلام) در کتاب غررالحکم، جلد سوم، صفحه 453 آمده که « نشانه مردانگى انسان، به همه نیكى كردن و احسان نمودن و منت نگذاشتن است».

مرد باش!
زیبایی یک مرد وقتی به اوج خودش می رسد که جلوی دشمنش سینه سپر می کند و نمی گذارد که دشمن به وطنش، خاکش، خانوادش و ناموش تجاوز کند، زیبایی یک مرد یعنی خاک خون آلود و جسم بی جان بر خاک. زیبایی مرد در خوش غیرتی اوست، در سر به زیری، زیبایی مردانه در چشمان پاک است، زیبایی مرد باید از وجودش فوران کند، از مردانگیش!

فریبا نوراله زاده

بخش زیبایی تبیان


مطالب مرتبط:
وقتی ادم برفی ها قهر می کنند 
جراحی زیبایی روی ذهن 
رمز داشتن یک زندگی زیبا 
برای دختر شما خواستگار اومده 
چرا بعضی ها همه چی دارند 
خوشتیپی به نیت خدا 
دستان زیبای تو یک دنیا حرف دارد 

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.