سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
امروز سه شنبه هشتم اردیبهشت 1394 هجری خورشیدی، نهم رجب 1436 هجری قمری، بیست و هشتم آوریل 2015 میلادی است. مهمترین رویدادهای تاریخ معاصر ایران به شرح زیر است:
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

هشتم اردیبهشت در آینه تاریخ معاصر ایران

رخداد های تاریخی

امروز سه شنبه هشتم اردیبهشت 1394 هجری خورشیدی، نهم رجب 1436 هجری قمری، بیست و هشتم آوریل 2015 میلادی است. مهمترین رویدادهای تاریخ معاصر ایران به شرح زیر است:

 

8 اردیبهشت 1370

دفتر حفاظت منافع کشورهای مصر و ایران در شهرهای قاهره و تهران بازگشایی شد.

 

8 اردیبهشت 1364

رژیم بعث عراق پادگان حمید در 41 کیلومتری جاده اهواز خرمشهر را بمباران شیمیایی کرد، در این حمله تعدادی از رزمندگان شهید و مجروح شدند.

 

8 اردیبهشت 1360

علی اکبر شیرودی از خلبانان ماهر و متعهد هوانیروز ارتش جمهوری اسلامی ایران، در یکی از عملیات های هشت سال دفاع مقدس در حالی که تانک های عراقی به طرف قره بلاغ دشت ذهاب در حرکت بودند با بالگرد به رویارویی با آنان پرداخت و پس از نابودی چندین تانک، از پشت مورد هدف گلوله تانک قرار گرفت و به شهادت رسید.

 

8 اردیبهشت 1359

سه روز پس از شکست عملیات کماندوهای آمریکایی در صحرای طبس، سایروس ونس وزیر امور خارجه ی آن کشور از سمت خود کناره گیری کرد، او از پیش با این عملیات مخالف بود.

 

8 اردیبهشت 1358

نشریه ی لوموند چاپ پاریس نوشت: جیمی کارتر رییس جمهوری آمریکا معاون سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا( سیا) را به پاناما فرستاده است تا شاه (محمدرضا پهلوی) را از رفتن به آمریکا منصرف کند.

 

8 اردیبهشت 1357

مارگارت تاچر رهبر حزب محافظه کار انگلیس برای اعلام حمایت کشورش از رژیم پهلوی وارد تهران شد.

 

8 اردیبهشت 1352

کلیسای سنت سرکیس در تهران خیابان کریمخان زند با حضور رهبران ارامنه جهان گشایش یافت.

 

8 اردیبهشت 1344

قرارداد خرید یکصد هزار تن گندم از آمریکا به امضای وزیر کشاورزی ایران رسید. این روند در سال های بعد افزایش یافت.

 

8 اردیبهشت 1343

ژنرال مایرآمیت رییس سازمان جاسوسی رژیم صهیونیستی (موساد) وارد تهران شد. وی در این سفر محرمانه که یک هفته به طول انجامید با نخست وزیر، رییس ستاد ارتش، رییس اطلاعات ارتش و چند افسر بلند پایه دیگر در ایران دیدار و گفتگو کرد.

 

8 اردیبهشت 1342

دین راسک وزیر امورخارجه ی آمریکا که روز گذشته برای یک دیدار رسمی به ایران آمده بود، هنگام ترک تهران در فرودگاه مهرآباد برای توفیق محمدرضا پهلوی در تحقق آنچه که انقلاب سفید نامیده شده بود، آرزوی موفقیت کرد.

 

8 اردیبهشت 1324

دولت وقت ایران 2 روز پیش از تصرف برلین به وسیله ی ارتش سرخ و خودکشی هیتلر در یادداشتی از دولت های انگلیس، شوروی و آمریکا خواست برپایه ی وعده ی قبلی خود در اجلاس سران متفقین در تهران، نظامیان خود را از ایران خارج سازند.

 

8 اردیبهشت 1300

روتشتین نخستین سفیر اتحاد جماهیر شوروی در ایران با کالسکه سلطنتی و در حالی که قزاق های مسلح او را همراهی می کردند به منظور تسلیم استوار نامه ی خود به احمدشاه، راهی قصر فرح آباد شد.

 

8 اردیبهشت 1300

حکومت اصفهان از وزارت داخله خواست به دلیل حفظ و حراست عمارت چهل ستون و ضرورت تعمیر آن، به اداره مالیه دستور داده شود، مبلغ 200 تومان برای تعمیرات این عمارت اختصاص دهد.

 

8 اردیبهشت 1300

حکومت نظامی تهران با انتشار اعلامیه ای به کارمندان آن اداره اطلاع داد که ساعت کار کارمندان این سازمان از ساعت هفت صبح تا 12 ظهر و از ساعت 15 تا 18 عصر خواهد بود و چنانچه کارمندی در ساعت های اعلام شده در اداره حضور نداشته باشد، جریمه خواهد شد.

 

8 اردیبهشت 1297

مستوفی الممالک از رییس الوزرایی کناره گیری و احمدشاه، نجفقلی خان صمصام السلطنه را به این سمت انتخاب کرد.

 

8 اردیبهشت 1294

مشیرالدوله رییس الوزای وقت به دلیل فشار روس و انگلیس استعفا کرد و میرزا جواد خان سعدالدوله از وابستگان این 2 کشور با امضای احمدشاه به رییس الوزرایی انتخاب شد. وی در این سمت یک روز بیشتر دوام نیاورد و روز بعد رییس الوزرایی او با تهدید آلمان لغو و عین الدوله به این مقام برگزیده شد.

 

8 اردیبهشت 1289

محمد ولی خان تنکابنی سپهدار اعظم، کابینه ی سوم خود را تشکیل داد.

 

8 اردیبهشت 1288

نظامیان روسیه وارد تبریز شدند و این شهر را مورد تاخت و تاز قرار دادند.

 

8 اردیبهشت 1286

کابینه ی سلطانعلی خان وزیر افخم، دومین کابینه ی عصر مشروطه که در دوم فروردین همان سال شکل گرفته بود، پس از 40روز به کار خود پایان داد.

 

 

تنظیم: هومن بهلولی

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین