تبیان، دستیار زندگی
معرفی مجموعه کتابهای سبک زندگی در عصر رسانه.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

سبک زندگی در عصر رسانه

معرفی مجموعه کتابهای سبک زندگی در عصر رسانه. 

فرآوری: زهره سمیعی- بخش کتاب و کتابخوانی تبیان
کتابهای سبک زندگی در عصر رسانه


«مدیریت تلویزیون و ماهواره در خانواده» 
 
کتاب «مدیریت تلویزیون و ماهواره در خانواده» نخستین کتاب از مجموعه کتاب «سبک زندگی در عصر رسانه» و با هدف توسعه ارتقا سطح سواد رسانه‌ای خانواده ایرانی به همت انتشارات یاد‌آفرین در دسترس علاقه‌مندان قرار گرفته است.
امروزه تلویزیون و شبکه‌های ماهواره‌ای، موبایل، اینترنت و بازی‌های رایانه‌ای در کنار دیگر مولفه‌های فرهنگ به اجزاء  جدایی ناپذیر زندگی ما تبدیل شده ‌است و به نوعی هادی سبک زندگی ماست. مجموعه کتاب سبک زندگی در عصر رسانه با توجه به دغدغه والدین در نحوه تعامل فرزند خود با رسانه‌های جدید و با هدف آموزش سوادرسانه‌ای به خانواده‌‌های ایرانی تدوین شده ‌است.
نخستین کتاب مجموعه «سبک زندگی در عصر رسانه» با عنوان «مدیریت تلویزیون و ماهواره در خانواده» به قلم آزاده شمس کارشناس ارشد ارتباطات به رشته تحریر درآمده است. در بخش‎های مختلف کتاب‌ ابتدا خود خانواده‎ها اطلاعات آموزشی دریافت می‎کنند و در گام بعد سواد رسانه‎ای را به فرزندان خود آموزش می‎دهند. رویکرد نویسنده در این کتاب‌ها تنها سلبی و کنترل‌کننده نیست و سعی شده تا با رویکردی مثبت ویژگی‏‌های سودمند رسانه‌ها توسط خانواده‎ها به فرزندان آموزش داده شود.
«مدیریت تلویزیون و ماهواره در خانواده» شامل چهار فصل است. در فصل نخست کتاب؛ «دریچه‌ای به تلویزیون» مخاطب با واقعیت‌هایی درباره تلویزیون به عنوان قصه‌‌گوی بزرگ این روزها در محیط خانواده آشنا می‌شود و در ادامه در فصل دوم «راهکارهای عملی برای شناخت تلویزیون» با تلویزیون و تاثیرات احتمالی آن در حوزه‌های مختلفی چون خشونت، مسائل بهداشتی، آگهی بازرگانی و... آشنا می‌شود.
فصل سوم کتاب با عنوان «ماهواره قارچ سمی یا راهی به جهان آزاد» با موضوعاتی چون آیا برای خرید ماهواره باید تصمیم گرفت؟، چرا باید نگران ماهواره بود؟، ماهواره چه ویژگی‌هایی دارد؟ به تبیین نگرانی‌ها و راه‌حل‌های مشکلات ورود ماهواره به خانواده می‌پردازد. نهایتاً در فصل چهارم کتاب با عنوان «چگونه تلویزیون را شکست دهیم»، نویسنده  با مطرح کردن این موضوع که چگونه می‌‌توان عادت تلویزیون دیدن در فرزندان را به یک انتخاب تبدیل کرد و داشتن نگاه انتقادی به برنامه‌‌های تلویزیون را به فرزندان آموزش داد، به ارائه راهکارهای عملی برای تماشای تلویزیون و ماهواره در محیط خانواده و آموزش تماشای انتقادی تلویزیون به فرزندان می‎پردازد.
 
«مدیریت اینترنت و شبکه ‌های اجتماعی در خانواده»
امروزه تلویزیون و شبکه‌های ماهواره‌ای، موبایل، اینترنت و بازی‌های رایانه‌ای در کنار دیگر مولفه‌های فرهنگ به اجزاء جدایی ناپذیر زندگی ما تبدیل شده ¬است و به نوعی هادی سبک زندگی ماست. در بخش‎های مختلف کتاب‌ها ابتدا خود خانواده‎ها اطلاعات آموزشی دریافت می‎کنند و در گام بعد سواد رسانه‎ای را به فرزندان خود آموزش می‎دهند رویکرد نویسنده در این کتاب‌ها تنها سلبی و کنترل‌کننده نیست و سعی شده تا با رویکردی مثبت ویژگی‏‌های سودمند رسانه‌ها توسط خانواده‎ها به فرزندان آموزش داده شود.
دومین کتاب این مجموعه با عنوان «مدیریت اینترنت و شبکه‌های اجتماعی در خانواده» توسط فاطمه قدیانی کارشناس ارشد مدیریت رسانه نگاشته شده است.
کتاب حاضر در پنج فصل سامان یافته است. درباره اینترنت چه می‏‌دانیم؟، طرح جدید خانواده نسل اینترنت، دانش قدرت است، خطرات اینترنت و شبکه‌های اجتماعی کدام است؟ و مقررات‎گذاری و نحوه برخورد پدر و مادرها عناوین فصول اصلی این کتاب هستند.
در فصل نخست کتاب به تفکرات قالبی درباره اینترنت و ویژگی‎های نسل اینترنت اشاره شده است. مولف در فصل دوم به تفصیل درباره مدل‎های والدین‎گری در عصر اینترنت پرداخته و نهایتاً درباره شیوه‌¬های سه¬‌گانه مواجهه والدین با فرزندان توضیحاتی ارائه شده ¬است. نویسنده در فصل سوم کتاب به اثرات مثبت استفاده از اینترنت و مدل‌های مختلف یادگیری در دو مقطع سنی کودکان زیر 7 سال و کودکان بالای 7 سال از این رسانه اشاره کرده است. در فصل چهارم نیز به انواع خطرات اینترنتی مثل پورنوگرافی، قلدری مجازی، اعتیاد اینترنتی و بازی¬‌های آن چگونگی آموزش فرزندان برای دوری از این خطرات پرداخته است. در فصل پنجم کتاب نیز راهکارهای عملی تفکیک سنی کودک و نوجوان برای گذاشتن مقررات استفاده از اینترنت در دوره‌¬های مختلف سنی چون کودکی اول، کودکی دوم و دوره نوجوانی ارائه شده است.

فاطمه قدیانی پیش از این تالیف کتاب «آموزش سواد رسانه‌¬ای به فرزندان» را که در سال 91 منتشر شده است، در کارنامه کاری خود دارد. «مدیریت اینترنت و شبکه¬‌های اجتماعی در خانواده» دومین کتاب وی، با شمارگان سه هزار نسخه در 94 صفحه به بهای 10 هزار تومان از سوی انتشارات یادآفرین منتشر شده¬ است.
مولف کتاب «مدیریت موبایل در خانواده» کوشیده در چهار فصل به تبیین مشکلات استفاده کودکان و نوجوانان از موبایل و ارائه راه حل به خانواده¬‌ها بپردازد.
 
 «مدیریت موبایل در خانواده»
کتاب «مدیریت موبایل در خانواده» عنوان سومین کتاب از مجموعه سبک زندگی در عصر رسانه است. نویسنده این کتاب، طاهره خیرخواه کارشناس ارشد ارتباطات است که در چهار فصل به تبیین مشکلات استفاده کودکان و نوجوانان از موبایل و ارائه راه حل به خانواده‌¬ها پرداخته است.
عنوان فصل نخست کتاب «تلفن همراه و ارتباطات میان‌فردی» است که در آن به مباحثی چون موبایل و کنترل فرزندان، انتخاب گوشی مناسب برای فرزندان و این‌که از چه سنی به فرزندان باید گوشی موبایل داد، پرداخته شده است. علاوه بر این مولف در این فصل به بررسی مقوله ارتباطات بین فردی با موبایل در دو بخش کودک و نوجوان پرداخته و اقتضائات این دو گروه سنی را در استفاده از گوشی موبایل در نظر گرفته ¬است.
در فصل دوم کتاب نیز به تلفن همراه به مثابه سرگرمی نگاه شده و در آن آسیب‌هایی مثل اعتیاد به بازی موبایلی و فرصت‌هایی که گوشی موبایل با امکاناتی مثل بازی، عکس¬برداری، فیلم¬برداری و... برای فرزند دارد بررسی شده است. در فصل سوم این کتاب با عنوان «تلفن همراه و امکانات» مسئله بهبود ارتباط خانه و مدرسه با موبایل و نرم افزارهای کاربردی موبایلی بررسی شده است.
نویسنده کتاب در فصل چهارم به تفصیل درباره آسیب‌های موبایلی از نظر فیزیکی و روانی مثل افت عملکرد تحصیلی و مشکلات خواب، کاهش خلاقیت و ... صحبت کرده¬ است. در فصل پاپانی هم با عنوان «بایدها و نبایدهای استفاده از موبایل» راه‎کارهای عملی برای آموزش استفاده فرزندان از موبایل مانند آموزش جلوگیری از هک شدن و مراقبت از اطلاعات به خانواده‎ها ارائه شده است.


مدیریت رایانه و بازی‎های رایانه‎ای در خانواده
آخرین کتاب مجموعه سبک زندگی در عصر رسانه «مدیریت رایانه و بازی‌های رایانه‌ای در خانواده» است که به قلم مریم احمدی کارشناس ارشد مدیریت رسانه به رشته تحریر درآمده است.
این کتاب در دو بخش مجزا به موضوع رایانه و بازی‎های رایانه‎ای می‌پردازد و در هر بخش آسیب‌ها و فرصت‌های استفاده از این رسانه‎ها بررسی شده است. در فصل اول کتاب به اهمیت رایانه در زندگی امروز خانواده‎ها و سن مناسب استفاده از رایانه پرداخته شده است و در فصل دوم با عنوان «آموزش استفاده صحیح از رایانه» برخی نرم‎افزارهای مفید شناختی معرفی شده است. در فصل سوم کتاب به آسیب‎های رایانه‌ای پرداخته شده است. فصل چهارم تا ششم این کتاب به بررسی چگونگی مدیریت بازی‎های رایانه‌ای در خانواده اختصاص دارد. نویسنده در فصل «آشنایی با ماهیت بازی» درباره چیستی بازی و تجربیات حین بازی سخن می‌گوید و در بخش‎های بعدی درباره چگونگی انتخاب بازی مناسب برای فرزندان و نظام رده‌بندی سنی بازی رایانه‌ای در ایران نکاتی را ارائه می‌کند. در سه فصل آخر کتاب هم ضمن معرفی پلتفرم‌های مختلف بازی و آسیب‌ها و فرصت‌های هر کدام، به ارائه راه‌کارهایی برای کاهش آثار منفی بازی‌ها و قانون‌مند کردن بازی در خانه پرداخته شده است.

این مجموعه کتاب‌ها زیر نظر و با مشاوره محمدرضا رستمی توسط انتشارات یادآفرین و هر جلد به قیمت 10هزار تومان منتشر شده است.


منابع:
ایبنا
ایسنا