تبیان، دستیار زندگی
رئیس سازمان انرژی اتمی گفت: آقای ظریف تمام جزییات را گفتند و خودش معادل ۱۰ فکت شیت است و چیزی نبود که مطرح نشده باشد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

حرف‌های ظریف معادل فکت‌شیت است


رئیس سازمان انرژی اتمی گفت: آقای ظریف تمام جزییات را گفتند و خودش معادل ۱۰ فکت شیت است و چیزی نبود که مطرح نشده باشد.

علی‌اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی امشب در برنامه نگاه یک شبکه اول سیما گفت:‌ ما در لوزان به مفاهیم مشترکی درباره مباحث اصلی رسیده بودیم.

صالحی

وی عنوان کرد: در دو سه روز اخیر در وین روی بحث تحریم بیشتر تمرکز داشتند. مسائل فنی تا حدودی روشن است، مسائل حقوقی تا حدودی روشن است، بحث تحریم باید مشخص شود. آمریکایی‌ها با انتشار فکت شیت تشویش فکری ایجاد کردند.

صالحی افزود: یک‌سری از ابهاماتی که ایجاد شده بود در نشست اخیر در وین برطرف شد.

رئیس سازمان انرژی اتمی مذاکره را یک فن خواند و گفت: طرف‌های مذاکره کننده از هر ابزاری استفاده می‌کنند تا شرایط خود را در مذاکره قوی‌تر کنند. ابزار رسانه و افکار عمومی از جمله ابزارهایی است که از آن استفاده می‌کنند.

معاون رئیس جمهور گفت: ما نمی‌توانیم خیلی از موارد مذاکراتی را علنی کنیم چون مورد سوء استفاده قرار می‌گیرد.

وی عنوان کرد: امروز متوجه شدم قبل از گزاره برگی که آمریکایی‌ها منتشر کردند، رسانه‌های ما چیزی شبیه فکت شیت را منتشر کرده بودند.

صالحی گفت: وقتی آمریکایی‌ها فکت شیت خود را ارائه کردند درست و نادرست را با هم قاطی کردند و هر کسی آن را با تعبیری توجیه می‌کند. انتظار داشتم که آمریکایی‌ها موارد نادرست را آن‌قدر در فکت شیت خودشان نمی‌آوردند.

رئیس سازمان انرژی اتمی درباره فکت شیت ایرانی نیز گفت: ما درباره بخش فنی فکت شیت را آماده و به آقای ظریف ارائه کردیم و در وزارت خارجه نیز مباحث سیاسی را به آن اضافه کردند. آقای ظریف تمام جزییات را گفتند و خودش معادل 10 فکت شیت است و چیزی نبود که مطرح نشده باشد.

وی ادامه داد: حتماً دلیل موجهی داشته که مسئولان کشور فکر کردند انتشار فکت شیت ایرانی ضرورتی ندارد. ما در شرایط حساسی هستیم و هرکس می‌تواند سوء استفاده کند. رژیم صهیونیستی و دیگرانی هستند که می‌خواهند به روند مذاکرات خدشه‌ای وارد کنند.

معاون رئیس جمهور افزود: الآن مذاکرات شروع شده و وارد جزییات شدیم و صدور فکت شیت دیگر لزومی ندارد.

صالحی همچنین در ادامه اظهاراتش گفت: ما تولید کننده سالانه حدود 20 تن آب سنگین در کشور هستیم. ما غنی سازی را انجام می‌دهیم و در مذاکرات پذیرفته شد که آب سنگین و همچنین اورانیوم غنی شده اضافه بر نیازمان را بفروشیم.

رئیس سازمان انرژی اتمی همچنین عنوان کرد: ایران وارد کلوب هسته‌ای جهانی شده است.

صالحی همچنین درباره سایت نطنز گفت: الآن کل ظرفیت نطنز 48هزار ماشین IR1 هست که برای داشتن 190هزار سو نیاز به دو تا سه نطنز داریم.

وقتی آمریکایی‌ها فکت شیت خود را ارائه کردند درست و نادرست را با هم قاطی کردند و هر کسی آن را با تعبیری توجیه می‌کند. انتظار داشتم که آمریکایی‌ها موارد نادرست را آن‌قدر در فکت شیت خودشان نمی‌آوردند

وی درباره استفاده از ماشین‌های سانتریفیوژ پیشرفته‌تر افزود: ما قطعات ماشین‌های سانتریفیوژ را سال 1369 از پاکستان وارد کردیم و 69 تا 76 طول کشید که 2 تا از این ماشین‌ها را مونتاژ کنیم. از 76 تا 85 طول کشید تا آبشار 164تایی داشته باشیم.

رئیس سازمان انرژی اتمی درباره سوخت نیروگاه بوشهر خاطرنشان کرد: قراردادی با روس‌ها داریم که 10 سال سوخت بوشهر را تأمین کنند که 2 سال آن گذشته و این قرارداد قابل تمدید است.

صالحی درباره غنی سازی گفت: ما یک آبشار ده‌تایی از IR6 داریم که کار می‌کرد و پس از آنکه با مشکل روبه‌رو شد مجبور شدیم متوقف کنیم، الآن روی آن کار می‌شود.

وی درباره مذاکره با آمریکایی‌ها گفت: این پیشنهاد را بنده خدمت مقام معظم رهبری عنوان کردم. ایشان گفتند قابل اطمینان نیستند و ما با پیش‌شرطهایی که ایشان عنوان کردند راجع به موضوع هسته‌ای و در عمان 2 بار گفت‌وگو کردیم که منجر به این شد که نامه‌ای را سلطان عمان برای احمدی‌نژاد فرستاد که آمریکایی‌ها اعلام کردند اصل غنی سازی را به رسمیت می‌شناسند. قرار بود بعد از آن جلسه سوم برگزار شود و چارچوب اصلی ادامه مذاکرات هم مشخص شد که با دولت یازدهم همزمان شد که دولت یازدهم هم به‌خوبی این موضوع را پیگیری می‌کند.

رئیس سازمان انرژی اتمی درباره دسترسی‌ها و بازرسی‌ها از تأسیسات هسته‌ای و اظهارات اخیر مونیز وزیر انرژی آمریکا گفت: این موارد با آقای مونیز مطرح نشد، از قبل این موارد مطرح شده بود. من با آقای مونیز اصلاً راجع به مسائل بازرسی یک کلمه صحبت نکردیم. راجع به نطنز، فردو، اراک، ذخایر و تحقیق و توسعه صحبت کردیم.

صالحی درباره پروتکل الحاقی گفت: 120 کشور این پروتکل را امضا کرده‌اند از جمله ایران.

معاون رئیس جمهور افزود: در دوران جلیلی پرونده ما با آژانس بسته شد ولی بحث مطالعات ادعایی را مطرح کردند که ایران کلاهک هسته‌ای تولید می‌کند و انفجارهای قوی در ایران رخ داده است. هر انفجاری که با مواد هسته‌ای نیست. می‌تواند انفجار قوی در کشوری باشد که از نوع مواد هسته‌ای نیست. آنها پس از طرح مطالعات ادعایی 2 بار از سایت پارچین بازدید کردند.

رئیس سازمان انرژی اتمی گفت: برای بار سوم بحث بازدید از پارچین را مطرح می‌کنند. ما مشکل بازدید نداریم. مشکل حاکمیتی است. نمی‌شود که هروقت دلشان خواست بخواهند بازدید کنند. ما به آژانس گفتیم 2 بار بازدید کردید و هر بار گفتید آخرین بار است، چه ضمانتی است که بار سوم بازدید کردید باز هم خواستار بازدید نشوید؟

صالحی درباره تحقیق و توسعه گفت: مرکز تحقیق و توسعه ما در نطنز بالای زمین است و مرکز متوسطی است که به نام S8 نامگذاری شده است که ماشین‌های IR4 ،IR6 و IR8 و همچنین IR2M در اینجا هست. از بعد از توافق ما روی IR4, IR6, IR8 کار می‌کنیم.

وی درباره ساخت سانتریفیوژهای جدید عنوان کرد: برخی تصور می‌کنند سانتریفیوژ فقط برای غنی سازی استفاده می‌شود ولی یک ماشین آبمیوه گیری هم یک نوع سانتریفیوژ است. در داروسازی و سرم سازی از سانتریفیوژ استفاده می‌شود. سانتریفیوژ ماشینی است که بچرخد و جداسازی انجام دهد.

معاون رئیس جمهور گفت: ما روی سانتریفیوژ می‌توانیم کار کنیم، روی غنی سازی اورانیوم نمی‌توانیم در مدت 10 سال کار کنیم. ما روی سانتریفیوژهای 80 دور در دقیقه برای وزارت بهداشت کار می‌کنیم که بتوانند پروتئین‌ها را جدا کنند.

صالحی درباره فردو نیز عنوان کرد: در خصوص فردو یکی از مواردی که در نظر گرفتیم تولید ایزوتوپ‌های پایدار است و 1+5 پذیرفته که با کمک هریک از آنها که علاقه‌مند هستند و روس‌ها آمادگی خود را نیز در این زمینه اعلام کرده‌اند، ایزوتوپ‌ پایدار تولید کنیم.

ایران با مقاومت و مذاکره کنندگان ما با تدبیرشان توانستند اصل صنعت هسته‌ای ما را حفظ کنند

رئیس سازمان انرژی اتمی گفت: در سال 88 تصمیم گرفته شد جایی برای تضمین استمرار اصل غنی سازی ایجاد شود. حداکثر ماشین‌هایی که از نوع IR1 در آنجا بگیرد 3هزار ماشین است. ما برای 190هزار سو نیاز به 190هزار ماشین سانتریفیوژ IR1 داریم. الآن فردو 17 کیلو در 4 زنجیره‌اش تولید می‌شود. فردو به‌عنوان مرکز تولید صنعتی غنی سازی نیست، بلکه به‌عنوان ضامن اصل فعالیت غنی سازی است.

معاون رئیس جمهور اضافه کرد: ایران با مقاومت و مذاکره کنندگان ما با تدبیرشان توانستند اصل صنعت هسته‌ای ما را حفظ کنند.

وی درباره از سرگیری غنی سازی در فردو در صورت نقض عهد آمریکایی‌ها گفت: ماشین‌ها در فردو می‌چرخد، ما فقط اورانیوم تزریق می‌کنیم.

صالحی درباره راکتور آب سنگین اراک نیز ادامه داد: راکتور آب سنگین اراک، آب سنگین می‌ماند. چنانچه دولت اراده کند راکتور تحقیقاتی آب سنگین بسازد ما مشکلی نداریم.

رئیس سازمان انرژی اتمی درباره بازطراحی راکتور آب سنگین اراک گفت: در صورت بدعهدی آنها ما مشکلی برای راه‌اندازی راکتور اراک نداریم. ما می‌خواهیم در همکاری با آنها از مشاوره‌های آنها استفاده کنیم و کمک کنند ساخت راکتور تسریع شود.

وی گفت: قراردادها باید به‌گونه‌ای تنظیم شود که الزام‌آور باشد.

صالحی ادامه داد: اگر تجهیزات اراک تأمین و کار به‌درستی جلو برود 6 سال یا کمتر طول می‌کشد که راکتور اراک عملیاتی شود. اگر راه قبلی را ادامه می‌دادیم اینکه بگویم چقدر طول می‌کشید که عملیاتی شود نمی‌توانم پاسخ بدهم.

معاون رئیس جمهور درباره راکتور اراک گفت: این نیروگاه تحقیقاتی است.

رئیس سازمان انرژی اتمی همچنین به بازدید اخیر تعدادی از دانشمندان از تأسیسات اصفهان اشاره کرد.

وی عنوان کرد: در بحث رادیودارو وضعیت خوبی داریم و بعد از سه تا چهار سال یکی از کشورهای فعال در صدور رادیو دارو خواهیم بود.

بخش سیاست تبیان


منبع: فارس