تبیان، دستیار زندگی

چطور از لق شدن دندان جلوگیری کنیم؟

اگر لثه هایتان حین مسواک زدن دچار خونریزی می شود، بهتر است حواستان را بیشتر جمع کنید. اگر به موقع اقدام به رفع مشکل نکنید، احتمال اینکه دندان هایتان لق شده و خدای نکرده بیافتند، بیشتر می شود. در این مطلب چند راه حل ساده برای مراقبت هر چه بیشتر از دندان ها و پیشگیری از احتمال لق شدن آنها ارائه می دهیم.
عکس نویسنده
عکس نویسنده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
لق شدن دندان ،  افتادن دندان ،  بیماری دهان و دندان ،  خونریزی لثه ،  جرم گیری دندان ،  مسواک زدن

اولین علامت خطر: خونریزی لثه‌ها

خونریزی، درد و یا ورم لثه‌ها زنگ خطری برای شماست که نسبت به سلامت دندان‌هایتان هوشیارتر باشید. زمانی که جرم‌های دندانی که حاوی باکتری هستند زیاد می‌شوند، لثه‌ها ملتهب می‌شوند.


با وجود اینکه این مشکل دردناک نیست، اما به خودی خود نیز درمان نمی شود. در نتیجه لازم است که به دندانپزشک مراجعه کرده و جرم‌گیری انجام دهید.


اگر به موقع اقدام نکنید، امکان دارد مشکل شما از بیماری محدود به لثه یعنی ژنژیویت گذشته و تبدیل به بیماری پریودنتال شود که این مشکل با تخریب استخوان فک باعث لق شدن و افتادن دندان‌ها می‌شود.

 

چرا دندان‌ها لق می‌شوند؟

در 80 درصد موارد، لق شدن دندان‌ها ناشی از یک بیماری مزمن التهابی به نام «پریودنتیت» است. این التهاب لثه از باکتری‌های موجود در دهان، بویژه بزاق ناشی می‌شود.


زمانی که باکتری‌ها زیر لثه‌ها تجمع می کنند، امکان ایجاد عفونت در لثه ایجاد شده و کم‌کم استخوان دور دندان تحلیل می‌رود. در نتیجه لثه‌ها عقب رفته و ریشه ی دندان‌ها نمایان می‌شود.


در این صورت نیز دندان‌ها بافت حفاظت کننده ی خود را از دست داده و امکان افتادن آنها بیشتر می‌شود.


در 20 درصد دیگر، ریشه ی دندان درگیر می‌شود اما پای مشکل التهابی و عفونی در میان نیست. در این موارد مسواک زدن محکم یا درمان هایی مانند ارتودنسی، مشکل ساز می‌شوند.


در نهایت باید بدانید که عوامل ژنتیکی نیز در لق شدن دندان‌ها موثر است. اگر شما سابقه ی فامیلی لق شدن و افتادن دندان دارید، بهتر است هر سال یک تا دو مرتبه به دندانپزشک مراجعه کنید.

بعد از مسواک زدن، نخ دندان بکشید تا بقایای موادغذایی که بین دندان‌ها گیر کرده‌اند از دهان خارج شوند. همین بقایا باعث ایجاد و تکثیر باکتری‌ها می‌شوند

 

خیلی زود جرم‌گیری کنید

اگر لثه‌هایتان خونریزی می کنند و دندان‌هایتان در حال لق شدن هستند، بدون فوت وقت به دندانپزشک مراجعه کرده و جرم گیری کنید.


با از بین بردن جرم‌ها (همان جرم های سختی که به دندان‌ها می چسبند) دندانپزشک باکتری‌هایی که باعث بروز بیماری های لثه می‌شوند را از بین می برد.


در واقع اولین مرحله جلوگیری از لق شدن دندان‌ها، جرم‌گیری دندان‌ها به منظور رفع عفونت از سطح ریشه‌ی دندان‌هاست که تحت سلطه‌ی باکتری‌ها قرار گرفته‌اند.


در برخی موارد درمان و رفع جرم در دو جلسه با فاصله‌ی زمانی 24 تا 48 ساعت یا در چهار جلسه انجام می‌شود.


بعد از جرم‌گیری باید به طور مرتب و روزانه دندان‌ها را مسواک بزنید. همچنین لازم است که از دهانشویه‌های ضدعفونی کننده (با تجویز دندانپزشک) استفاده شود.


توصیه می کنیم برای پیشگیری از مشکل التهاب لثه، هر سال دو مرتبه جرم‌گیری دندان‌ها انجام دهید.

 

چه زمان نیاز به جراحی ایجاد می‌شود؟

بعد از مرحله اول یعنی جرم‌گیری و اقدامات اولیه، اگر در فاصله زمانی شش تا هشت هفته پاکت پریودنتال (فاصله‌ی ایجاد شده بین دندان و لثه به دلیل تجمع باکتری‌ها و تخریب بافت حافظت کننده ی دندان) همچنان وجود داشته باشد، نیاز به عمل جراحی خواهد بود.


توجه داشته باشید که تخریب بافت های لثه باعث نفوذ باکتری‌ها به بافت های عمیق تر می‌شود. این شرایط نیز باعث ایجاد حفره ای غیرعادی در استخوان و بافت نرم اطراف دندان می‌شود که همان پاکت پریودنتال است.


پزشک جراح مقداری از لثه را جدا می کند تا راه را برای درمان باز کرده و بافت ها را ضدعفونی کند. لازم است اقدامات خاصی برای ترمیم بافت استخوانی و تسریع روند اتصال لثه به ریشه دندان انجام شود.

اگر لثه‌هایتان خونریزی می‌کنند و دندان‌هایتان در حال لق شدن هستند، بدون فوت وقت به دندانپزشک مراجعه کرده و جرم گیری کنید. در واقع اولین مرحله جلوگیری از لق شدن دندان‌ها، جرم‌گیری دندان‌ها به منظور رفع عفونت از سطح ریشه‌ی دندان‌هاست که تحت سلطه‌ی باکتری‌ها قرار گرفته‌اند

 

آیا روش های مسواک زدن را بلدید؟

بدون شک مسواک زدن یک کار بهداشتی لازم هست که باید روزانه انجام شود، اما برای اینکه از این اقدام بهداشتی، نهایت استفاده را ببرید و از بروز مشکلات دندانی و بخصوص مشکلات مربوط به لثه و لق شدگی دندان‌ها پیشگیری کنید لازم هست که روش مسواک زدن صحیح را بلد باشید. برای مشاهده تصاویر مسواک زدن صحیح اینجا را کلیک کنید.


لازم است که از سمت صورتی (لثه) به سمت سفید (دندان) با حرکات ملایم دورانی مسواک بزنید.


حتما از مسواک‌های دستی نرم و یا مسواک‌های برقی که حرکات دورانی آرام دارند استفاده کنید.


بعد از مسواک زدن، نخ دندان بکشید تا بقایای موادغذایی که بین دندان‌ها گیر کرده اند از دهان خارج شوند. حواستان باشد همین بقایا باعث ایجاد و تکثیر باکتری‌ها می‌شوند.

 

فراموش نکنید که لازم هست روزانه دو تا سه مرتبه و هر بار، به مدت سه دقیقه مسواک بزنید.


در نهایت اینکه اگر در انتخاب مسواک و یا در شیوه ی مسواک زدن دچار مشکل هستید، حتما با دندانپزشک مشورت کنید.


همچنین ترس از دندانپزشک و آمپول بی حسی را کنار بگذارید و حتما هر سال یک تا دو مرتبه به دندانپزشک مراجعه کنید.


مطالب مرتبط:
22 عادتی که دندان‌ها را خراب می‌کنند
چرا دندان‌های شیری نمی‌افتند؟
چگونه بفهمیم لثه مان بیمار شده؟
ژنژیویت؛ ورم و خونریزی لثه
هر چند یک بار وقت دندانتان را جرم‌گیری کنید؟

 

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.