تبیان، دستیار زندگی
در حالی که از مدت ها پیش بحث حضور رونی کلمن، قهرمان 8 دوره مسابقات مسترالمپیا و قهرمان پرورش اندام حرفه ای جهان در ایران، سرتیتر اخبار بسیاری از رسانه ها بود اما او چهارشنبه در حالی وارد کشورمان شد که سمینار 2 روزه اش لغو شده بود. این که دقیقا کدام نهاد م
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

هیـاهو برای هیـچ!


در حالی که از مدت‌ها پیش بحث حضور رونی کلمن، قهرمان 8 دوره مسابقات مسترالمپیا و قهرمان پرورش اندام حرفه‌ای جهان در ایران، سرتیتر اخبار بسیاری از رسانه‌ها بود اما او چهارشنبه در حالی وارد کشورمان شد که سمینار 2 روزه‌اش لغو شده بود. این‌که دقیقا کدام نهاد مانع از برگزاری سمینار کلمن شده سوالی است که تاکنون پاسخ روشنی به آن داده نشد. اما قطعا لغو این سمینار بی‌ارتباط با حاشیه‌های حضور او در ایران نیست.
رونی کلمن

دقیقا 2 روز قبل از رسیدن کلمن به ایران بود که محمد تقی‌خانی، سرپرست فدراسیون پزشکی ورزشی در مصاحبه با تسنیم با تاکید بر این‌که ورود چنین افرادی به کشور تبدیل به الگوهای ورزشی و رواج مصرف مکمل‌های غیرمجاز می‌شود، عنوان کرد فدراسیون پزشکی ورزشی به رونی کلمن مجوز حضور و فعالیت آموزشی در ایران را نداده‌ است.
 متعاقب آن یزدان‌ راد، قهرمان پرورش اندام ایران وآسیا هم نسبت به نقش مافیای فساد و شرکت‌های مکمل دارویی جهان از سفر ماشین عضله با دارو به ایران هشدار داد.

اما آنچه بیش از همه در جریان حضور کلمن در ایران جنجال به پا کرد هزینه‌های دلاری این میزبانی بود. در شرایطی که مسئولان برگزاری سمینار مدعی شده بودند برای حضور کلمن چیزی حدود 100 تا 150هزار دلار هزینه کرده‌اند فروش بلیت این سمینار به مبالغ یک میلیون و 800 هزار تومان VIP)، 850) و 550 هزار تومان صدای خیلی‌ها را درآورد. هرچند که متعاقبا اعلام شد قیمت بلیت این سمینار برای دانشجویان تربیت بدنی 250 هزار تومان است اما صحبت‌های علی تبریزی، قهرمان سنگین‌وزن و قهرمان قهرمانان مسابقات آماتور جهان و کارشناس خبره درخصوص هزینه حضور کلمن در ایران ابهامات زیادی درباره ادعای مسئولان برگزارکننده سمینار از هزینه 150 هزار دلاری ایجاد کرد.
چراکه تبریزی در مصاحبه با خراسان عنوان کرد قرار بوده او عامل حضور کلمن در ایران باشد اما با وقوع برخی شیطنت‌ها این اتفاق نیفتاده تا حالا هزینه‌های این حضور سر به فلک بکشد. او به خراسان گفته بود: «افرادی مانند کلمن و حتی افرادی بهتر از او با هزینه‌ای حدود 10 هزار دلار در همه جای دنیا سمینار برگزار می‌کنند.»

کلمن که بعد از ورود به ایران متوجه شد سمینار آموزشی‌اش برای بانوان که قرار بود پنج‌شنبه صبح برگزار شود لغو شده پس از لغو کلاس آموزشی آقایان در همین روز به منظور ادای احترام به مزار شهدای گمنام در بهشت زهرا(س) رفت. اما سمینار روز گذشته کلمن هم متعاقبا لغو شد تا ناصر پورعلی‌فرد، رئیس فدراسیون بدنسازی و پرورش‌اندام ایران درخصوص دلایل لغو این سمینار به ایسنا بگوید: «این سمینار به دلایل خاصی برگزار نشد که حتما مصلحت بوده است.»

مصلحت نبود سمینار برگزار شود
کلمن که بعد از ورود به ایران متوجه شد سمینار آموزشی‌اش برای بانوان که قرار بود پنج‌شنبه صبح برگزار شود لغو شده پس از لغو کلاس آموزشی آقایان در همین روز به منظور ادای احترام به مزار شهدای گمنام در بهشت زهرا(س) رفت. اما سمینار روز گذشته کلمن هم متعاقبا لغو شد تا ناصر پورعلی‌فرد، رئیس فدراسیون بدنسازی و پرورش‌اندام ایران درخصوص دلایل لغو این سمینار به ایسنا بگوید: «این سمینار به دلایل خاصی برگزار نشد که حتما مصلحت بوده است.»
این درحالی است که تلاش ما برای مصاحبه با مسئول برگزار کننده مسابقات بی‌نتیجه ماند. چرا که گفته شد او فعلا مصاحبه ای انجام نمی‌دهد. اما یک منبع آگاه در فدراسیون با دفاع از حضور کلمن در ایران به خراسان گفت: «اولا لقب ماشین عضله با دارو لقبی است که در ایران به کلمن داده‌اند. ضمن این‌که هزینه هر روز حضور کلمن در ایران روزی 10 هزار دلار است و اصلا رقم 150 هزار دلاری مطرح نبوده. این‌ها اخبار کذبی است که به نقل از مسئول برگزار‌کننده مسابقات در رسانه‌ها منتشر شده! این را هم بگویم که پول ثبت‌نام‌کننده‌ها بدون کم و کاست به آن‌ها برگردانده می‌شود» او با تاکید بر این‌که همه نهادهای امنیتی کشور مجوز کتبی حضور کلمن در ایران را صادر کرده‌ بودند درخصوص علت لغو این سمینار ابراز بی‌اطلاعی کرد.

رونی کلمن

رزومه بدی برای ایران ثبت شد
علی تبریزی اما روایت تاسف‌بار و قابل تاملی از حضور کلمن در ایران مطرح می‌کند. وقتی از او می‌پرسیم که باوجود لغو سمینار حتما کلمن هزینه 150 هزار دلاری‌اش را از مسئولان ایرانی گفته می‌گوید: «نخیر. اتفاق تاسف‌انگیزی در این باره افتاده. پنج‌شنبه شب رئیس فدراسیون کویت که همراه با کلمن و بیگ ‌رامی به ایران آمده با من تماس گرفت و گفت مسئولان برگزار‌کننده سمینار نه پول کلمن را داده‌اند و نه پول بیگ رامی را.

او گفت که آن‌ها را از هتل اخراج کرده‌اند و مسئولان ایرانی نه پول هتل آن‌ها را داده‌اند و نه از آن‌ها پذیرایی کرده‌اند. حتی مدعی شد که غذا هم به آن‌ها داده نشده و با هزینه‌های خودشان به ایران آمده‌اند. رئیس فدراسیون کویت گفت مسئول برگزارکننده سمینار موبایلش را خاموش کرده و دیگر جواب آن‌ها را نمی‌دهد!»
تبریزی با انتقاد از این اتفاق و تاکید بر این‌که از این بابت رزومه بدی برای ایران درج شده می‌گوید: «بعد از این تماس من ساعت 11 شب به دیدار این افراد رفتم و آن‌ها را به شام دعوت و از آن‌ها عذرخواهی کردم.» تبریزی ادامه می‌دهد: «مسئول برگزارکننده این سمینار عکس‌های مرا به کلمن و رامی نشان داده و به دروغ مدعی شده که شریک من است و این دعوت هم با شراکت من از آن‌ها صورت گرفته؛ در صورتی که اصلا هماهنگی با من نشده بود.»
او درباره علت لغو سمینار هم می‌گوید: «لغو سمینار به 3 دلیل اتفاق افتاد؛ اعتراض افراد پیشکسوت و صاحب‌نام بدنسازی به هزینه‌های نامتعارف این سمینار، پایین بودن بار علمی سمینار و عدم ضرورت برگزاری آن برای خانم‌ها، عدم هماهنگی با برخی ارگان‌ها و نهاد‌های ذی‌ربط.»

بخش ورزشی تبیان