تبیان، دستیار زندگی
دولت یازدهم دارد بی سر و صدا به تکلیف قانونی خود عمل می کند و یارانه پردرآمدها را حذف می کند.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

حذف یارانه‌بگیران پردرآمد ادامه دارد


دولت یازدهم دارد بی‌سر و صدا به تکلیف قانونی خود عمل می‌کند و یارانه پردرآمدها را حذف می‌کند.
یارانه

محمدباقر نوبخت، سخنگوی دولت هم براین رویه تأکید کرده و گفته است که نمی‌خواهیم بی‌جهت مردم دچار استرس و نگرانی شوند. بنابراین دولت به دور از هیاهو به تکلیف خود عمل می‌کند و به حذف یارانه پردرآمدها ادامه می‌‌‌‌‌دهد همان‌گونه که یارانه خارج‌نشینان را هم حذف کرده است.حال آنچه روشن است اینکه به‌رغم تأییدها و تکذیب‌های صورت گرفته از سوی مسوولان مختلف کارگروه یارانه‌ها در دولت که هر یک وظایفی از جمله شناسایی و تشکیل بانک‌های اطلاعاتی مختلفی را دارند اما تاکنون دولت حاضر به موضع‌گیری رسمی در این‌باره نشده و به‌طور قطع نیز نخواهد شد چون تصمیم دولت بر این است.
در همین زمینه وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اعلام اینکه «حذف گروهی نداریم» از اعتراض ۰.۳ درصدی به حذف یارانه بگیران در سال 1393 خبر داد. علی ربیعی اضافه کرد: افرادی که یارانه آنها قطع شده بود با مراجعه به ما و پس از اینکه اطلاعات را می‌دیدند، قانع می‌شدند. ربیعی ادامه داد: مجلس شورای اسلامی در بودجه سال 1393 دولت را مکلف کرده است تا افراد غیرنیازمند را از چرخه یارانه بگیران حذف کند. وی افزود: مجلس در سال 1394 هم حدود 6 هزار میلیارد تومان را از بودجه پیشنهادی دولت حذف و دولت را مکلف کرد که به همین میزان افراد غیرنیازمند را از یارانه بگیران حذف کند. ربیعی با بیان اینکه طرح هدفمندی یارانه‌ها، طرح اجتماعی، اقتصادی و سیاسی است و نمی‌توان به آن کم‌توجهی کرد، گفت: در سال 93 مطالعات اولیه بسیاری را صورت دادیم و پایگاه‌های اطلاعاتی را اصلاح کردیم. وی ادامه داد: بر اساس تکلیف قانونی، ما در بودجه سال 93، نظام شناسایی را فعال و برخی را حذف کردیم.

مجلس شورای اسلامی در بودجه سال 1393 دولت را مکلف کرده است تا افراد غیرنیازمند را از چرخه یارانه بگیران حذف کند
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی اظهار داشت: بر اساس قانون بودجه سال 1394 باید آیین‌نامه‌ای را بنویسیم اما هنوز این کار را آغاز نکرده‌ایم و امیدواریم روندی را که از پارسال آغاز کرده‌ایم، امسال نیز ادامه دهیم. ربیعی تأکید کرد: در این مرحله به هیچ عنوان کسی را به‌صرف اینکه در یکی از گروه‌های اجتماعی خاص است از جمع یارانه‌بگیران حذف نکرده‌ایم. وی با اشاره به اینکه سعی می‌کنیم دقت خود را بالا ببریم، افزود: تقریباً اعتراض‌ها، سه‌دهم درصد بود و افرادی که یارانه آنها قطع شده بود با مراجعه به ما و پس از اینکه اطلاعات را می‌دیدند قانع می‌شدند. به‌گفته ربیعی اکنون تعدادی را بر اساس تکلیف قانونی سال 93 از جمع یارانه‌بگیران حذف کرد‌ه‌ایم و امسال نیز در صورت نوشتن آیین‌نامه، این روند را ادامه می‌دهیم. وی افزود: این کار به‌دقت انجام می‌شود و با تدوین نظام اعتراض، با دقت زیادی به اعتراض‌ها رسیدگی می‌شود. وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی تأکید کرد: تلاش کردیم خطاهای خود را در این زمینه به حداقل کاهش دهیم و خطای نوع اول و دوم ما بسیار ناچیز بوده است. ربیعی تصریح کرد: با دقت بالایی که در این کار صورت می‌دهیم به مرّ قانون عمل خواهیم کرد.

فرآوری: محسن جندقی

بخش اقتصاد تبیان


منابع: ایسنا، فارس و تسنیم

مطالب مرتبط:

آغازحذف یارانه نقدی بدون استرس؟!
 پولدارها را چگونه بشناسیم؟

چه شد که حذف یارانه ها ضرورتی برای اقتصاد ایران گشت؟