تبیان، دستیار زندگی
همه دختر و پسرها که به تازگی عقد کرده اند با یک سوال اساسی مواجه می شوند و آن سوال این است که «در دوران عقد چه کار کنیم تا مانند شخصیت های اصلی زن و شوهرهای فیلم های هندی عاشق یکدیگر شویم و تا آخر عمر عاشق یکدیگر بمانیم؟»
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

رودربایستی‌های الکی دوران عقد


همه دختر و پسرها که به تازگی عقد کرده اند با یک سوال اساسی مواجه می‌شوند و آن سوال این است که «در دوران عقد چه کار کنیم تا مانند شخصیت‌های اصلی زن و شوهرهای فیلم‌های هندی عاشق یکدیگر شویم و تا آخر عمر عاشق یکدیگر بمانیم؟»

عشق به همسر

دوران عقد 2 رو دارد؛ یک روی آن زیبا و پر از دلدادگی و عشق است و روی دیگر، شناخت و حل اختلافات بین زن و شوهر و همچنین خانواده‌های آن هاست. بنابراین توصیه می‌کنیم با خواندن این مطلب مهارت‌هایی را که یک همسر عقد کرده، باید با آن‌ها آشنا باشد بیاموزید.

همسر مناسب باشید
تنها 50 درصد خوشبختی زندگی در گروی انتخاب همسر مناسب است؛ 50 درصد دیگر به خود شخص مربوط است و این که او هم باید یک همسر مناسب باشد تا زندگی مشترک موفقی را تجربه کند. رمز خوشبختی بعد از ازدواج، این است که هرکس تلاش کند برای همسرش، همسری ایده آل باشد. چون اگر فردی به این نتیجه برسد و برای خوب بودن برای همسرش تلاش کند، خیلی از مشکلات زندگی اش را حل شده، خواهد دید.

کنترل نکردن نگرانی‌ها هیجان عشق تان را کم می‌کند
روزها و حتی ماه‌های اول آشنایی به طور طبیعی هیجان دختر و پسر بیشتر است، حرف‌ها کمی عاشقانه تر و اشتیاق برای با هم بودن پر رنگ تر است، اما به مرور زمان و ایجاد صمیمیت، کمی از آن شور و التهاب روزهای اول کم می‌شود که این موضوع طبیعی است و نباید شما را نگران کند. بعد از چند وقت که تصمیم می‌گیرید به خانه خودتان بروید، خرید جهیزیه از جانب دختر و تهیه مسکن و برنامه ریزی برای برگزاری مراسم ازدواج از جانب پسر، به اندازه زیادی نگرانی و دل مشغولی دارد. هر چند که بیشتر این نگرانی‌ها اشتباه است و در صورت کنترل نشدن، زیبایی دوران عقد را از بین می‌برد، اما در هر صورت در این دوران،کمی هر دوی شما درگیر هستید پس به صبوری بیشتری نیاز دارید.

برای اختلافات 2 نفره تان به قرارداد پایبند باشید

یکی از مسائلی که باید به آن دقت کنید، برخورد مناسب با خانواده همسر در دوران عقد است. همسر شما هنوز در منزل پدری اش زندگی می‌کند و قوانین مخصوص به آن خانه را باید رعایت کند. علاوه بر این موضوع، بیشتر اوقات که شما برای دیدار همسرتان به منزل آن‌ها می‌روید با خانواده او هم دیدار می‌کنید و زمانی که همسرتان هم به خانه شما می‌آید، با خانواده شما ملاقات می‌کند. باید از همین ابتدا به یک قرارداد پایبند باشید و عمل کنید تا زندگی مشترک تان را از بند دخالت‌های بیجا نجات دهید.

این قرارداد این است که اگر با همسرتان حرف تان شده و بین تان شکرآب است، نباید بگذارید فردی از خانواده تان متوجه این قضیه شود. این قرارداد تا آخر زندگی تان باید رعایت شود، اما حالا که هنوز یکدیگر را در حضور خانواده‌ها می‌بینید، مدیریت اختلافات 2نفره تان خیلی مهم است چراکه بگو مگو‌های شما با چند حرف عاشقانه فراموش می‌شود اما والدین تان ممکن است احساس منفی نسبت به این ازدواج و طرف مقابل پیدا کنند. احساسی که در آینده هم در زندگی تان تاثیر بگذارد. رعایت احترام اعضای خانواده همسر و در عین حال تلاش برای ایجاد صمیمیت، به شما کمک می‌کند تا جای مناسبی در قلب نزدیکان همسرتان به عنوان یک عروس یا داماد داشته باشید.

اگر زن و شوهری در جمع‌های فامیلی با کلمات نامناسب همدیگر را صدا کنند، مطمئن باشند که بقیه هم همان طور آن‌ها را صدا خواهند کرد

از نظرات مشترک تان دفاع کنید
فرهنگ ما با تمام زیبایی‌هایی که دارد در برخی موارد ایجاد دردسر و مشکل هم می‌کند. آداب و رسومی چون شب چله، خرید هدیه در اعیاد مختلف و مواردی مانند این‌ها در کنار پرس و جوی اطرافیان درباره قیمت خریدهای انجام شده، تالاری که قرار است در آن جشن ازدواج انجام شود و خلاصه حاشیه‌های ازدواج که کم نیستند، نمی گذارد شما به متن که همان آشنایی بیشتر با خلقیات یکدیگر است توجه کنید. بهتر است از همین اول، پرونده حرف و حدیث‌های حاشیه ای را ببندید و خودتان و زندگی تان را بیمه کنید. برای رسیدن به این هدف، با یکدیگر قرار بگذارید که درباره همه چیز با هم صحبت کنید و بعد از این که با یکدیگر به جمع بندی رسیدید، از نظرات مشترک تان دفاع کنید.

رودربایستی‌های الکی را کنار بگذارید
شما و همسرتان قرار است یک عمر با هم زندگی کنید. هر کدام تان گذشته ای متفاوت دارید و نحوه تربیت خانوادگی تان هم شبیه به هم نیست. هر قدر هم که در انتخاب دقت کرده باشید، باز هم باید تفاوت‌های موجود را بشناسید، بفهمید و اگر امکان نزدیک تر شدن وجود دارد، اقدام کنید و در غیر این صورت، همدیگر را با تفاوت‌های تان بپذیرید. خیلی مهم است که بتوانید گفتگو کنید و در بیان احساس تان صادق باشید. رودربایستی در این حوزه به بهانه روزهای اول آشنایی بزرگ ترین اشتباهی است که می‌تواند به نارضایتی‌های تلنبار شده ای تبدیل شود که رابطه تان را کدر و تار کند. اصول یک گفتگوی صحیح که در آن طرفین بتوانند آزادانه نظر و احساس شان را بگویند و مجبور به خود سانسوری نباشند، چیزی است که از همین روزهای اول باید رعایت کنید تا بتوانید در شرایط بحرانی که در هر زندگی ایجاد خواهد شد، با هم به تفاهم برسید.

مقایسه کردن

مقایسه را فراموش کنید
زوج‌ها هیچ وقت نباید همسرشان را با دیگران مقایسه کنند چون هیچ انسانی از مقایسه شدن خوشش نمی‌آید. مقایسه کردن همسر در جمع‌های فامیلی یا دوستانه بسیار بدتر است و آسیب‌های جبران ناپذیری را روی روابط زن و شوهرها می‌گذارد. زوج‌ها باید یکدیگر را محترمانه خطاب کنند تا دیگران هم با احترام با آن‌ها برخورد کنند. اگر زن و شوهری در جمع‌های فامیلی با کلمات نامناسب همدیگر را صدا کنند، مطمئن باشند که بقیه هم همان طور آن‌ها را صدا خواهند کرد. همچنین زوج‌ها نباید حتی در ذهن شان هم نسبت به هم نظر سوء داشته باشند. وقتی مرد یا زنی نسبت به همسرش مدام فکرهای بد کند، روی رفتارش تاثیر می‌گذارد و در ارتباط با همسرش به مشکل بر خواهد خورد.

گوش کردن فعال را یاد بگیرید
هریک از زوجین اگر خواسته ای را با همسرشان در میان گذاشته اند ولی احساس می‌کنند که طرف مقابل از این مورد ناراحت شده است، سعی کنند از روش گوش کردن فعال به نحو مطلوب بهره ببرند؛ به این معنی که هم همسر خود را درک کنند و هم خواسته خود را به بهترین نحو ممکن با همسرشان در میان بگذارند. زن و شوهرهای جوان باید بدانند که این روش در آینده زندگی مشترک نیز بسیار به دردشان خواهد خورد. گوش کردن فعال چند مرحله دارد:
1 -درک احساسات: یعنی این که اول از همه، دلایل ناراحتی همسرتان را به خوبی متوجه شوید.
2 -انتقال احساسات: یعنی این که همیشه با همسرتان احساس همدردی کنید و از هیچ تلاشی برای برگرداندن آرامش به همسر خود دریغ نکنید.
3 -توجه به علت ناراحتی: به معنای این که علت دلخوری و ناراحتی همسرتان را درباره مسائل مختلف جویا شوید.
4 - بیان صریح نظرات: شما باید نظرات و خواسته‌های خودتان را در کمال شفافیت با همسرتان در میان بگذارید و درباره آن‌ها با یکدیگر تبادل نظر هم داشته باشید و نظر یکدیگر را جویا شوید.
البته فراموش نکنید که تمام مراحل مذکور فقط با تمرین و صبر حاصل می‌شود ضمن این که منتظر نباشید تا فقط فرد مقابل دست به اجرای آن‌ها بزند و خودتان برای انجام آن‌ها پیش قدم شوید.

برای اطلاع از طرح همسان گزینی تبیان اینجا کلیک کنید

بخش کلوب ازدواج تبیان

برگرفته از: خراسان


مطالب مرتبط:
زیر و بم‌های دوران عقد
مشکلات رایج در عقد طولانی
بایدها و نبایدهای دوران عقد

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.