تبیان، دستیار زندگی
عضو ارشد تیم مذاکره کننده ایران مکتوب کردن موارد لغو تحریم ها را کاری «پیچیده و گسترده» توصیف کرد ولی گفت: این کار را شروع کرده ایم و هفته آینده در سطح وزیران در نیویورک به مذاکره ادامه می دهیم.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

خبرهای عراقچی از لغو تحریم ها


عضو ارشد تیم مذاکره کننده ایران مکتوب کردن موارد لغو تحریم ها را کاری «پیچیده و گسترده» توصیف کرد ولی گفت: این کار را شروع کرده ایم و هفته آینده در سطح وزیران در نیویورک به مذاکره ادامه می دهیم.

سید عباس عراقچی عضو ارشد تیم مذاکره کننده ایران مکتوب کردن موارد لغو تحریم ها را کاری «پیچیده و گسترده» توصیف کرد ولی گفت: این کار را شروع کرده ایم و هفته آینده در سطح وزیران در نیویورک به مذاکره ادامه می دهیم.

عراقچی

معاون وزیر خارجه گفت: کار روی نگارش متن را شروع کردیم و سه روز خیلی فشرده ابتدا روی چارچوب کاری که می خواهیم انجام دهیم، بحث کردیم سپس بحث نگارش را از موضوع مشخص تحریم ها آغاز کردیم.

عراقچی افزود: با توجه به سوء تفاهماتی که در این مدت پیش آمده بود، با توجه به اظهارات ضد و نقیضی که از سوی طرف مقابل وجود داشت، اصرار ما این بود که باید حتماً یک تصویر روشنی در مورد تحریم ها وجود داشته باشد، لذا محور اصلی کار ما این بار تحریم ها بود و از بحث تحریم ها کار نگارش را شروع کردیم.

وی با بیان اینکه مذاکرات خوب و مفیدی داشتیم، گفت: البته کار سختی است و خیلی آهسته به پیش خواهیم رفت.

معاون وزیر خارجه گفت: موضع ما کاملاً مشخص است؛ توافقاتی که در ادوار گذشته بدست آمده و در جلسه لوزان در قالب یک بیانیه مشترک منتشر شده، کاملاً روشن است.

عراقچی افزود: همه تحریم های اقتصادی و مالی در روز اجرای توافق باید لغو شود و بر همین اساس هم توافق، صورت گرفته است و تلاش خواهیم کرد تا آن را مکتوب کنیم.

عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته ای گفت: البته مکتوب کردن با توجه به ابعاد بسیار مختلفی که بحث تحریم ها دارند، خیلی پیچیده و گسترده است.

با توجه به اینکه برخی به شورای امنیت مربوط می شود و برخی هم به آمریکا و برخی هم به اروپا و تحریم های یک جانبه ای که گذاشته اند و ابعاد مختلفی که دارد، نگارش آن به این آسانی هم نیست ولی ما کار را شروع کردیم و امیدوار هستیم که در وقت مقتضی بتوانیم به پایان برسانیم

وی ادامه داد: در یک جمله می توان گفت که باید همه تحریم های اقتصادی برداشته شود؛ ولی با توجه به انواع و اقسام تحریم هایی که وجود دارد و زوایای بسیار مختلف آنها، کار سختی است.

وی گفت: با توجه به اینکه برخی به شورای امنیت مربوط می شود و برخی هم به آمریکا و برخی هم به اروپا و تحریم های یک جانبه ای که گذاشته اند و ابعاد مختلفی که دارد، نگارش آن به این آسانی هم نیست ولی ما کار را شروع کردیم و امیدوار هستیم که در وقت مقتضی بتوانیم به پایان برسانیم.

تلاش می کنیم فضای مذاکرات را سازنده نگه داریم

عضو ارشد مذاکره کننده هسته ای گفت: تلاش ما آن است که فضای مذاکرات را یک فضای سازنده نگه داریم و به اظهارات و بیاناتی که مخاطبان داخلی از سوی طرف مقابل دارند بیان می کنند و با توجه به مشکلاتی که بعضاً کشورها در داخل خود دارد بیان می شود، به آنها توجه نکنیم و مذاکرات را در مسیر صحیح خود و با توجه به چارچوب ها و راه حل هایی که در لوزان بدست آمده، ادامه دهیم.

عراقچی افزود: آن راه حل هایی که ما در لوزان داریم، راه حل هایی است که در طول تقریباً 20 روز گذشته در صحبت ها و مصاحبه های وزیر خارجه، دکتر صالحی و همچنین بنده داشتیم؛ کاملاً باز شده و به اطلاع مردم رسیده است و در همان چارچوب سعی می کنیم که موارد را مکتوب بکنیم و به یک متن توافق برسیم.

وی در پاسخ به این سوال که آیا بیشتر وقت مذاکره کنندگان در این دور از مذاکرات به موضوع متن نگارش اختصاص داشته است یا موضوع تحریم ها، گفت: این دو به هم مرتبط است و به هرحال موضوع تحریم ها تنها موضوع ما در این دور از مذاکرات بود و مقداری هم وارد کار نگارش شدیم اما این کار سخت، پیچیده و طولانی است.

با توجه به اینکه همه کارشناسان فنی و کارشناسان خلع سلاح جمهوری اسلامی ایران و دیگر کشورها در اجلاس نیویورک حضور دارند، تصمیم گرفتیم که از این فرصت استفاده کنیم و در حاشیه آن اجلاس، کار نگارش را هم در سطح معاونان و هم در سطح کارشناسی ادامه دهیم

عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته ای درباره دور بعدی مذاکرات گفت: دور بعدی مذاکرات در حاشیه اجلاس بازنگری 'ان.پی.تی' هفته آینده در نیویورک برگزار می شود به این ترتیب فرصت را خیلی از دست نمی دهیم و هفته آینده ادامه مذاکرات در نیویورک است.

عراقچی افزود: با توجه به اینکه همه کارشناسان فنی و کارشناسان خلع سلاح جمهوری اسلامی ایران و دیگر کشورها در اجلاس نیویورک حضور دارند، تصمیم گرفتیم که از این فرصت استفاده کنیم و در حاشیه آن اجلاس، کار نگارش را هم در سطح معاونان و هم در سطح کارشناسی ادامه دهیم.

وی با اشاره به اینکه در سطح وزرا در نیویورک ملاقات های دوجانبه صورت خواهد گرفت، گفت: وزیر خارجه آمریکا در این اجلاس شرکت می کند و برنامه ای برای دیدار دوجانبه در حاشیه این اجلاس در رابطه با بحث هسته ای تنظیم شده است و خانم فدریکا موگرینی مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا هم در نیویورک حضور دارد و برنامه ملاقاتی برای دیدار با وی تنظیم شده است و اگر وزرای دیگر هم به نیویورک بیایند، ملاقات های دوجانبه خواهیم داشت.


بخش سیاست تبیان


منبع : تابناک