تبیان، دستیار زندگی
رییس فدراسیون هندبال با اشاره به هدف گذاری برای صعود به المپیک طی یک برنامه 6 ساله گفت: باور داریم که هیچ کشوری حتی قطر نمی تواند سد پیشرفت هندبال ایران در آسیا باشد.
عکس نویسنده
عکس نویسنده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

مهدوی: هیچ کشوری سد ایران نیست حتی قطر


رییس فدراسیون هندبال با اشاره به هدف گذاری برای صعود به المپیک طی یک برنامه 6 ساله گفت: باور داریم که هیچ کشوری حتی قطر نمی‌تواند سد پیشرفت هندبال ایران در آسیا باشد.

مهدوی

نشست خبری ابوالحسن مهدوی رییس جدید فدراسیون هندبال در سالن کنفرانس تالار هندبال مجموعه ورزشی انقلاب برگزار شد. در این جلسه مهدوی با خیر مقدم به اعضا و گرامی‌داشت یاد و خاطره میلاد حجت‌الاسلامی و حسین جوادی خبرنگاران فقید حادثه هواپیمای آلمانی خاطرنشان کرد: قدم اصحاب رسانه برای هندبال خیر است و ما از آن استقبال می‌کنیم. ما بر آنیم که تعامل بیشتری با اصحاب رسانه داشته باشیم. در گام نخست به عنوان یک هندبالی 40 – 50 ساله که در پست‌های مختلف ورزش هندبال متصدی بوده‌ام، ریشه بی‌قانونی و ناکامی را در هندبال عدم وحدت بین اعضای خانواده دانستم به همین جهت تصمیم‌گرفتم در اولین فرصت هم‌اندیشی بزرگ خانواده هندبال را شکل دهیم. به همین جهت یک همایش بزرگ برگزار شد. البته گلایه‌ای از رسانه‌ها دارم که بی‌جا هم نیست زیرا این همایش انعکاس خوبی نداشت. برخی رسانه‌ها هم زحمت پوشش آن را کشیدند و نوشتند که بزرگ‌ترین گردهمایی در ورزش یا رشته‌های غیر فوتبالی شکل گرفته است.
وی افزود: نمی‌خواهم حتی لحظه‌ای برای خدمت به جامعه درنگ کنم. از شما رسانه‌ها هم می‌خواهم که قلم به انتقاد بردارید و کارهای ما را نقد کنید. ما کارگروه‌های خوبی در همایش برگزار کردیم و خروجی‌های خوبی گرفتیم. علاقه ندارم که اغراق کنم اما به واقع بستر خوبی را برای پیشرفت این ورزش فراهم کردیم.
وی درباره برنامه‌های تیم ملی هندبال نیز گفت: من اعتقاد به کار شبکه‌ای ندارم و تفکرات فردی را نمی‌شناسم. ما برنامه‌ی سازمان تیم‌های ملی را نوشتیم برنامه‌های کمیته فنی را پیش‌بینی کردیم اعضای کمیته فنی که همه از کارکشته‌های این رشته هستند، درباره برنامه‌های تیم ملی تصمیم‌گیری می‌کنند. احتمالا مربی خارجی هدایت تیم ملی را برعهده بگیرد. گزینه‌هایی مطرح شده است و کمیته فنی تیم‌های ملی در حال بررسی است. البته یک باشگاه هم پذیرفته تا دستمزد مربی مورد نظر فدراسیون را پرداخت کند.
رییس فدراسیون هندبال در پاسخ به این پرسش که پیش از این نیز نفوذ یک باشگاه در اصفهان یا سبزوار موجب قطبی شدن هندبال شده بود و لطمات زیادی به تیم‌های ملی زد، چه برنامه‌ای برای جلوگیری از تکرار این موضوع دارید گفت: ما برنامه‌هایی را تنظیم کردیم تا هندبال قطبی نشود. 30 بازیکن برجسته هندبال ایران را شناسایی کردیم و اعلام کردیم که هیچ باشگاهی نمی‌تواند بیش از 4 بازیکن ملی‌پوش را در اختیار بگیرد. من خودم سال‌ها در هندبال هستم و در جریان قطبی شدن هندبال بودم اینکه زمانی هندبال در اصفهان قدرت شد به دلیل فعالیت خیلی خوب هیات هندبال اصفهان بود.

این طور نبود که چون رییس فدراسیون برای منطقه‌ای خاص است هندبال در آنجا توسعه پیدا کند. همین الان هم در سبزوار تعداد زیادی هندبالیست اصفهانی بازی می‌کنند. ما نمی‌خواهیم و بنا نداریم که هندبال را در اصفهان، سبزوار یا هر جای دیگر تضعیف کنیم بلکه اجازه نخواهیم داد که اشتباهات گذشته تکرار شود. موضوع تامین دستمزد سرمربی جدید تیم ملی توسط یک باشگاه با آنچه در گذشته روی داد تفاوت دارد زیرا در گذشته یک باشگاه سرمربی خودش را به تیم ملی تحمیل کرد حالا شاید کلمه تحمیل هم زیاد مناسب نباشد اما انچه امروز اتفاق می‌افتد متفاوت است زیرا ما برنامه‌هایی را برای تیم ملی تدوین می‌کنیم و خودمان مربی ا نتخاب می‌کنیم. سرمربی باشگاه با سرمربی تیم ملی قطعا تفاوت خواهد داشت.
وی در پاسخ به این پرسش که معیار شما برای دعوت افراد مختلف به همایش هم‌اندیشی چه بود گفت: کمیته فنی و هیات‌های استانی کمک کردند. ما از آن‌ها نظر خواستیم تا بهترین‌ها را به ما معرفی کنند البته برای هر استان سهمیه‌ای در نظر گرفتیم از سوی دیگر کسانی که سابقه کار ملی داشتند و در این لیست استان‌ها نبودند را هم خودمان دعوت کردیم فکر می‌کنم بالای 90 درصد از نیروهای فعال در هندبال در همایش وحدت همدلی و توسعه حضور داشتند. سعی کردیم در بحث‌هایی نظیر استعدادیابی و سازماندهی تیم‌های ملی استفاده کنیم. بنا نداریم که تجربه منفی تکرار شده در برخی رشته‌ها را در هندبال ببینیم. امروز هندبال نیاز به تحول دارد. نه لیگ خوبی داریم و نه برنامه‌ریزی از پیش داشتیم. با بهره‌بردن از نیروهای مجرب به نوعی دنبال یک تحول و دگرگونی عمیق هستیم.
مهدوی درباره دلیل اخراج بروت ماچک سرمربی تیم ملی هندبال نیز گفت: زمانی که مسئول فدراسیون شدم ماچک ماهی 40 میلیون تومان دستمزد می‌گرفت و در خانه‌اش استراحت می کرد. به او پیشنهاد دادیم که حداقل به شهرستان‌ها برود و استعدادها را کشف کند اما نپذیرفت و مدعی بود که در قراردادش فقط تمرین تیم ملی قید شده است. قرارداد ماچک بسیار ناقص تنظیم شده بود به همین دلیل تصمیم به قطع همکاری با او گرفتیم البته اگر کمیته فنی صلاح بداند و به این نتیجه برسند که او بهترین گزینه برای هدایت تیم ملی است بار دیگر با او همکاری خواهیم کرد. ما مسئولیت انتخاب سرمربی را صددرصد به کمیته فنی داده‌ایم.

وی درباره هدف‌گذاری فدراسیون گفت: هدف ما کسب بالاترین جایگاه در آسیا و صعود به المپیک است. اگرچه می‌دانید که قطر تیم چند ملیتی را در اختیار دارد اما من شخصا با نگاه به نتایجی که ملی‌پوشان ایران در سال‌های گذشته برابر قطر گرفته‌اند باور دارم که پیروزی بر این تیم در خانه‌اش دور از دسترس نیست. ما هدف‌گذاری کردیم تا 6 سال آینده به المپیک برویم.


مهدوی همچنین در ریشه‌یابی علل ضعف هندبال گفت: سطح علمی مربیان هندبال ایران خیلی بالا نیست. من بی تعارف این موضوع را به خود آن‌ها هم گفته‌ام. همین الان هم چند مربی و کارشناس را برای ارزیابی این موضوع اعزام کرده‌ایم تا به کشورهای خارجی بروند و شرایط حضور 30 مربی را در دوره‌های بین‌المللی و ارتقای سطح بسنجند ما قطعا مربیان خود را به دوره‌های بین‌المللی اعزام می‌کنیم تا بتوانیم شاهد ارتقای سطح هندبال ایران باشیم.
وی در پاسخ به سوالی درباره انصراف دو تیم همیاری ارومیه و صبای قم از لیگ برتر گفت: این تیم‌ها خودشان اعلام انصراف کردند. کشش تیم ما در هندبال بین 8 تا 10 تیم است. متاسفانه سال‌های قبل لیگ با 12 یا 14 تیم برگزار شد. این طبیعی است که وقتی بیشتر از ظرفیت هندبال تیم در لیگ باشد، خود باشگاه‌ها نمی‌توانند ادامه دهند. به هر حال امسال شرایط فرق می‌کند. ما برای سال‌ اینده تلاش می‌کنیم تا اتحادیه تیم‌های باشگاهی را تشکیل دهیم و از چنین مواردی جلوگیری کنیم.
وی درباره هدف‌گذاری فدراسیون گفت: هدف ما کسب بالاترین جایگاه در آسیا و صعود به المپیک است. اگرچه می‌دانید که قطر تیم چند ملیتی را در اختیار دارد اما من شخصا با نگاه به نتایجی که ملی‌پوشان ایران در سال‌های گذشته برابر قطر گرفته‌اند باور دارم که پیروزی بر این تیم در خانه‌اش دور از دسترس نیست. ما هدف‌گذاری کردیم تا 6 سال آینده به المپیک برویم. این بدان معنی نیست که امسال برای صعود به المپیک تلاش نکنیم. اما برای دوره بعدی قطعا در المپیک حضور خواهیم داشت. شنیده‌ها حاکی ا ز این است که کشور قطر هم می‌تواند سرمایه‌گذاری در هندبال را برای دوره‌های بعد کاهش دهد در این صورت قطعا تیم ملی ایران می‌تواند میدان‌دار باشد و در آسیا بدرخشد.

رییس فدراسیون هندبال همچنین درباره انتخاب نظرعلی به عنوان نایب رییس بانوان گفت: یکی از مجرب‌ترین مدیران ورزشی بانوان و از متخصصان هندبال را مسئول حوزه بانوان کردیم امیدواریم با تخصص و توانایی‌هایی که او دارد، بانوان موفق شوند. نتایجی که هندبال بانوان اخیرا کسب کرد نشان داد که در این حوزه پتانسیل پیشرفت خوبی داریم. امیدوارم که بتوانیم با تامین بستر مناسب، شاهد شکوفایی هندبال بانوان نیز باشیم.
رییس فدراسیون هندبال در پایان با اشاره به یک و نیم میلیارد بدهی فدراسیون به آژانس‌های هواپیمایی، آکادمی و داوران گفت: هیچ کس قرض فدراسیون را نمی‌دهد اما این بدهی‌ها به گردن ماست. باید تلاش کنیم تا با تامین منابع مالی جدید و بالا بردن چرخش مالی، این دیون را پرداخت کنیم.

بخش ورزشی تبیان