تبیان، دستیار زندگی
طرح موضوع ساماندهی نرخ سود و تسهیلات بانکی در شورای پول و اعتبار، ضرورت ساماندهی مؤسسه های مالی و اعتباری بی مجوز را به عنوان یکی از آسیب های نظام مالی کشور مطرح کرده است. نرخ سود بانکی قانونی هم اکنون 22 درصد است اما به جز تعدادی از بانک های منضبط، بانک
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

چند موسسه مالی غیر مجاز داریم؟


طرح موضوع ساماندهی نرخ سود و تسهیلات بانکی در شورای پول و اعتبار، ضرورت ساماندهی موسسه‌های مالی و اعتباری بی‌مجوز را به‌عنوان یکی از آسیب‌های نظام مالی کشور مطرح کرده است.
بانک

نرخ سود بانکی قانونی هم‌اکنون 22 درصد است اما به‌جز تعدادی از بانک‌های منضبط، بانک‌های غیرمنضبط و موسسه‌های مالی بدون مجوزی وجود دارند که با عدول از نرخ مصوب،‌ سپرده‌ها را با نرخ‌های بالاتر تا 35درصد جذب می‌کنند و این کار زیان زیادی را به شبکه بانکی رسمی کشور وارد می‌کند. موسسه‌های مالی و اعتباری بدون مجوز در حالی آزادانه در کشور فعالیت می‌کنند که به‌گفته یکی از مسوولان ارشد اقتصادی، برای تأسیس یک مغازه ماست‌بندی هم دریافت مجوز ضرورت دارد اما هم‌اکنون در کشور موسسه مالی بدون مجوزی وجود دارد که 550 شعبه، 2میلیون و 500هزار نفر سپرده‌گذار و 12هزار میلیارد تومان سپرده دارد و با نرخ بالا سپرده‌های مردم را جذب می‌کند و گسترش فعالیت، برخورد با آن را پیچیده کرده است. این در حالی است که براساس قانون پولی و بانکی سال 1351 ایجاد بانک‌ها و موسسات اعتباری باید با مجوز بانک مرکزی ایران باشد. بسیاری از کارشناسان و همچنین مدیران بانکی معتقدند اگر نرخ سود سپرده و تسهیلات بانکی کاهش یابد، در صورت ادامه فعالیت موسسه‌های مالی غیرمجاز،‌ پول از بانک‌های منضبط به‌سمت این موسسه‌ها سرازیر می‌شود. حمید تهران‌فر، معاون نظارتی بانک مرکزی با اشاره به اینکه حدود 7هزار موسسه مالی غیرمجاز در کشور با عناوین مختلف فعالیت می‌کنند، می‌گوید:‌ اطلاع دقیقی از فعالیت همه موسسات غیرمجاز وجود ندارد و کسی نمی‌داند با سپرده‌های مردم در حال چه‌کاری هستند. تهران‌فر اقدامات بانک مرکزی برای ساماندهی موسسات مالی غیرمجاز را مثبت ارزیابی و اظهار می‌کند: به‌طور جدی به‌دنبال ساماندهی این موسسات هستیم و تقاضا هم برای نظم‌بخشی آنها وجود دارد. معاون نظارتی بانک مرکزی با بیان اینکه برآورد اولیه نشان می‌دهد حدود 4 تا 5‌هزار صندوق قرض‌الحسنه داریم و تعدادی در حدود 1700 تا 1800 تعاونی اعتبار مانند تعاونی‌های اعتبار کارمندی، کارگری و صنعتی که بیرون از محیط کار خودشان دیده نمی‌شوند، گفته است: با حدود 50 تا 60 تعاونی اعتبار آزاد که مورد پذیرش نبوده است و باید مراحل انحلال، تبدیل یا ادغام را طی کنند حدود 7000 موسسه مالی و اعتباری در کشور وجود دارد اما به نظر می‌رسد تلاش برای ساماندهی موسسه‌های مالی غیرمجاز حتی اگر اراده جدی هم وجود داشته باشد با توجه به اینکه مبالغ هنگفتی از سپرده‌های مردم نزد آنهاست کاری سخت و زمان‌بر باشد و همچنان شاهد تأثیر منفی فعالیت این موسسه‌ها بر نظام بانکی کشور هستیم.

نرخ سود بانکی قانونی هم‌اکنون 22 درصد است اما به‌جز تعدادی از بانک‌های منضبط، بانک‌های غیرمنضبط و موسسه‌های مالی بدون مجوزی وجود دارند که با عدول از نرخ مصوب،‌ سپرده‌ها را با نرخ‌های بالاتر تا 35درصد جذب می‌کنند و این کار زیان زیادی را به شبکه بانکی رسمی کشور وارد می‌کند

سیدبهاءالدین حسینی‌هاشمی، کارشناس مسائل مالی با تأکید بر لزوم ساماندهی موسسه‌های غیرمجاز به‌عنوان یکی از الزامات تعدیل نرخ سود بانکی می‌گوید: با توجه به اینکه تعداد موسسه‌های مالی و اعتباری و صندوق‌های پولی بسیار زیاد است، سپرده‌گذاری در این موسسه‌ها جاذبه بیشتری پیدا می‌کند که باید این واقعیت‌ها نیز در نظر گرفته شود. حسینی‌هاشمی می‌افزاید: شرایط اقتصادی کشور که اعتبارات بین‌المللی، کم؛ فشار روی رالئ، زیاد و تعداد موسسه مالی و اعتباری غیرمجاز هم فراوان است و مطالبات معوق توان وام‌دهی بانک‌ها را به حداقل رسانده است، نگران هستیم بانک‌ها سپرده‌ها را صرف امور جاری کنند زیرا نسبت کفایت سرمایه بانک‌ها کم است. موسسه‌های مالی غیرمجاز به‌دلیل اینکه خود را تابع بانک مرکزی نمی‌دانند در عمل مقررات و ضوابط بانک مرکزی را درباره سپرده قانونی، نرخ سود سپرده‌ها و تسهیلات، مقررات بانکی، نسبت‌های تسهیلات، سرمایه و... رعایت نمی‌کنند و به‌عبارت دیگر، بدون رعایت ضوابط قانونی و مقرراتی بانک‌ها، کارهای بانکی را انجام می‌دادند و می‌دهند و با وجود قانونی که برخورد بانک مرکزی را با این موسسات تایید کرده است، هنوز هم هستند موسسات و تعاونی‌هایی که به فعالیت غیرقانونی خود ادامه می‌دهند. عضو ناظر شورای پول و اعتبار با بیان اینکه شورای پول و اعتبار تعدیل نرخ سود بانکی را بررسی خواهد کرد، گفته است: ساماندهی موسسات پولی و بازار غیرمتشکل پولی نیز همراه با نرخ سود بانکی ضروری است.
محمدرضا پورابراهیمی، نماینده مجلس شورای اسلامی اظهار می‌دارد: با توجه به اینکه نرخ تورم براساس آمارهای بانک مرکزی و مرکز آمار ایران به 5/15درصد رسیده است و چشم‌انداز ثبات اقتصادی داریم، انتظار می‌رود نرخ سود بانکی هم کاهش یابد. وی تأکید کرد: کاهش نرخ سود تسهیلات هزینه تأمین مالی را هم کاهش خواهد داد که به‌نوبه خود به رونق اقتصادی کمک می‌کند.

کاهش نرخ سود بانکی به کاهش هزینه تمام‌شده تأمین پول و در نتیجه هزینه تمام‌شده تولید کمک خواهد کرد اما باید از اثربخشی آن هم مطمئن باشیم. مدیرعامل بانک ملی هم با اشاره به اینکه کاهش نرخ 22درصدی سود سپرده و تسهیلات بانکی الزاماتی نیاز دارد، می‌گوید: وقتی موسسه غیرمجاز سپرده را با نرخ بالا جذب می‌کند، بانک‌ها برای اینکه منابع‌شان را از دست ندهند مجبور می‌شوند نرخ سود سپرده را بالاتر ببرند. بپذیریم وقتی حدود 30 درصد منابع نقدینگی کشور در دست موسساتی است که کسی روی آن کنترل ندارد، چطور نظام مالی و پولی را تنظیم کنیم؟مدیرعامل بانک ملی می‌گوید: بانک مرکزی به‌تنهایی نمی‌تواند این مساله را حل کند و به همکاران در بانک مرکزی حق می‌دهم و باید برای موسساتی که غیرمجاز و خارج از نظارت بانک مرکزی هستند چاره‌اندیشی شود تا تحت نظارت در بیایند. بانک مرکزی بارها به سپرده‌گذاران بانکی هشدار داده است اگر موسسه غیرمجازی را برای سپرده‌گذاری انتخاب کنند و وجوه خود را نزد آنها قرار دهند، مسوولیت کار با خود آنهاست و قطعاً بانک مرکزی کمکی به آنها نخواهد کرد اما نکته‌ای که سپرده‌گذاران کمتر به آن توجه می‌کنند آن است که سود بالا در موسسه‌های مالی غیرمجاز به‌معنای ریسک بالا برای سپرده‌گذاران نیز محسوب می‌شود و تاکنون مواردی از بی‌تعهدی این موسسه‌ها در برابر سپرده‌گذاران گزارش شده است.

فرآوری: اخباریه
بخش اقتصاد تبیان


منابع : تسنیم و ایسنا