تبیان، دستیار زندگی

6 قاتل سلول‌های عصبی

به گفته انستیتوی ملی  Neurological Disorders and Stroke، انسان با تعداد محدودی نورون (سلول عصبی) به دنیا می‌آید، اما با گذشت زمان و بزرگ شدن نوزاد فرآیندی به نام «نوروژنز» احیا شده و به تولید نورون‌های جدید کمک می‌کند. اما زمانی که ما به سمت پیری می‌رویم، عوامل زیادی بخصوص سبک زندگی‌مان با این فرآیند دچار تلاقی شده و نرون‌ها با سرعت بیشتری به سمت نابودی پیش می‌روند. شاید کمی برایتان عجیب باشد اما باید بدانید که علاوه بر مواد مخدر، قاتلین دیگری نیز وجود دارند که نورون‌ها را به سمت نابودی می‌کشانند. با ما باشید تا با این شش قاتل بی‌رحم بیشتر آشنا شوید.
عکس نویسنده
عکس نویسنده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
قاتل نورون ، قاتل سلول عصبی ،  دستگاه عصبی، مغز و نخاع،

فست فود

بدون شک بارها در مورد تاثیر مخرب فست فودها روی رگ‌های خونی، وزن و قلب شنیده‌اید، اما مضرات این مواد غذایی ناسالم به همین جا ختم نمی‌شود.

محققان دانشگاه کالیفرنیا به این نتیجه رسیده‌اند که مصرف مواد غذایی چرب می‌تواند باعث مسدود شدن رگ‌های مغز شده و گردش خون و حمل اکسیژن به سلول‌های این ارگان مهم را دچار اختلال کند. به این ترتیب نیز نورون‌ها دچار خفگی می‌شوند.


یادتان باشد که مغز شما همانند عضلات و ارگان های دیگر نیاز به مواد مغذی دارد. زمانی که این نورون‌ها دچار کمبود مواد مغذی شوند، گرسنه مانده و از بین می‌روند.


بدون شک مصرف گاه به گاه فست فود مشکل زیادی به بار نمی آورد، اما اگر عادت به مصرف روزانه‌ی این غذاها دارید بهتر است گوش به زنگ باشید، چون سرشار از چربی، مواد افزودنی و کالری بیهوده هستند و ماده ی مغذی ندارند.


پس بدانید که این پیتزاها، ساندویج ها و به طور کلی فست فودهایی که میل می کنید، در طولانی مدت به آرامی بلای جان نورون‌هایتان شده و خطر زوال عقل را بالا می برند.

به عقیده‌ی محققان، کمبود خواب اثرت مخربی روی نورون‌ها می‌گذارد و به منطقه‌ای که مسئول تولید انرژی مغز است، آسیب وارد می‌کند


کم آب شدن بدن
با توجه به اینکه مغز ما از 75درصد آب تشکیل شده است، به نظر منطقی می‌رسد که کمبود آب  بتواند به سرعت منجر به نابودی نورون‌ها شود.


نتایج بررسی های مایو کلینیک نشان می‌دهد که کم آبی جزئی در عرض حدود چهار ساعت ایجاد می‌شود و در این مدت اثرات منفی روی مغز و بدن بروز می‌کند؛ به عنوان مثال، زمانی که به میزان کافی آب به بدن نمی رسد، مغز مجبور می‌شود برای رساندن آب به سلول‌های خود، تلاش بیشتری کند.


در نتیجه امکان بروز ورم مغز وجود دارد که منجر به گسیخته شدن نورون‌ها و آتروفی (تحلیل) مغزی می‌شود.


حواستان باشد که الکل باعث کم آبی (دهیدراته شدن) بدن شده و زمینه ی مرگ نورون‌ها را فراهم می سازد.

 

استرس طولانی مدت

استرس روی ظاهر انسان، خواب و وزن او تاثیر منفی می گذارد و انسان را به سمتی سوق می‌دهد که از خود مراقبت نکند. اما استرس مزمن و طولانی مدت باعث افزایش کورتیزول (هورمون استرس) شده و باعث بروز فرآیندهای بیولوژیکی منفی می‌شود.


به عقیده‌ی محققان دانشگاه کالیفرنیا، میزان بالای کورتیزول در طولانی مدت می‌تواند منجر به مرگ و نابودی نورون‌ها شده و عملکرد مغز را با مشکل جدی مواجه کند.


نتایج پژوهشی که در Psychology Today به چاپ رسیده است نشان می‌دهد که استرس مزمن در طولانی مدت، ساختار مغز را به خطر انداخته و به جای تولید نورون، باعث تولید بیش از اندازه ی سلول‌های میلین (مواد چرب) می‌شود.


به گفته محققان، به همین دلیل جوانانی که در معرض استرس طولانی مدت قرار دارند بیشتر دچار اختلالات رفتاری، اضطراب، اسکیزوفرنی و غیره می‌شوند.

 

کم خوابی

به عقیده‌ی محققان National Sleep Foundation (NSF) خوابیدن بین 7 تا 9 ساعت در شب زمان مناسبی را برای رسیدن به خواب پارادوکسال آماده می‌کند.


در طی این فاز از خواب که مغز نقش خود را بازی می‌کند، خواب اعضای بدن را برای کسب انرژی مجدد بسیج می‌کند و باعث فعال شدن مناطقی از مغز می‌شود که مسئول یادگیری و به یادسپاری هستند.


به عقیده‌ی محققان، کمبود خواب اثرت مخربی روی نورون‌ها می‌گذارد و به منطقه‌ای که مسئول تولید انرژی مغز است، آسیب وارد می‌کند.


زمانی که نورون‌ها به سمت نابودی می روند، هیپوکامپ (مرکز یادگیری) و کورتکس مغزی (منطقه‌ی مربوط به دقت، آگاهی، فکر کردن، زبان، واکنش نشان دادن، همدلی و غیره) تحلیل رفته و قدرت حافظه، تمرکز و تصمیم گیری دچار اختلال می‌شود.

باید بدانید با هر پکی که به سیگار می‌زنید، حدود 7000 ترکیب شیمیایی سمی وارد بدن‌تان می‌شود و جای تعجب نیست اگر بگوییم که این استوانه‌ی مرگبار، قاتل نرون‌ها محسوب می‌شود

 

قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی و آفت کش ها

هشدارهای زیادی درخصوص ترکیبات شیمیایی و آفت‌کش‌های موجود در مواد غذایی وجود دارد.


نتایج پژوهشی که در سال 2012 در دانشگاه هاروارد انجام شده است نشان می‌دهد بین انواع کودهای شیمیایی و آفت‌کش‌هایی که به طور وسیع استفاده می‌شوند و اختلالات رفتاری و مشکلات ذهنی در بین کودکان ارتباطی وجود دارد. 

 

به عقیده این محققان آی کیوی (IQ) کودکانی که مادرهایشان در دوره‌ی بارداری بیشتر در معرض مواد سمی (مانند سرب، جیوه و غیره) موجود در موادغذایی، هوا و آب بوده اند، کمتر از بقیه کودکان است. به خاطر اینکه نورون‌های آنها در اثر این ترکیبات سمی، آسیب جدی می بینند.

 

مصرف سیگار و جویدن تنباکو

مصرف دخانیات علاوه بر افزایش خطر ابتلا به سرطان ریه و سکته ی مغزی، به نورون‌ها نیز آسیب جدی می زند.


باید بدانید با هر پکی که به سیگار می زنید، حدود 7000 ترکیب شیمیایی سمی وارد بدن‌تان می‌شود و جای تعجب نیست اگر بگوییم که این استوانه‌ی مرگبار، قاتل نرون ها محسوب می‌شود.


نتایج پژوهشی که در مجله Neurochemistry به چاپ رسیده است نشان می‌دهد که ترکیبات سرطان زای NNK باعث بروز التهاب بافت های عصبی شده و خطر ابتلا به بیماری ام اس را افزایش می‌دهد.


خطر زمانیست که NNK از طریق سیگار یا جویدن تنباکو وارد بدن شده و به نورون‌ها آسیب می رساند.


توصیه می‌کنیم تا سیگار به سلول‌های سالم تان بیش از این آسیب نزده است، نسبت به ترک آن اقدام کنید.


مطالب مرتبط:
6 توصیه برای پیشگیری از آلزایمر
پارکینسون از کجا می‌ آید؟
راه های کنترل بیماری ام اس

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.