تبیان، دستیار زندگی
اگر قبلا نشریات زردی بودند که تمام محتوایشان مربوط به اخبار ریز و درشت از زندگی بازیگران بود، حالا صفحاتی در سایت ها و شبکه های اجتماعی به اندازه ای به این موضوع می پردازند که حتی گاهی اوقات کاربران خودشان هم اعتراض می کنند.
عکس نویسنده
عکس نویسنده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

زندگی سلبریتی ها چه قدر اهمیت دارد؟اگر قبلا نشریات زردی بودند که تمام محتوایشان مربوط به اخبار ریز و درشت از زندگی بازیگران بود، حالا صفحاتی در سایت ها و شبکه های اجتماعی به اندازه ای به این موضوع می پردازند که حتی گاهی اوقات کاربران خودشان هم اعتراض می کنند.

زندگی سلبریتی ها

دنبال کردن اخبار و اتفاقات مربوط به چهره های مطرح به ویژه بازیگران همیشه یکی از خبرسازها بوده. موضوع اهمیت در این اخبار کمی متفاوت با سایر اتفاقات است به شکلی که اگر یک خبر در موررد شخصی جدای از یک سلبریتی بودن مطرح شود هیچ ارزش خبری ندارد و کسی به آن توجه نمی کند اما مثلا به محض اینکه گفته شد فلان بازیگر جراحی زیبایی انجام داده همه به دنبال شخص مورد نظر هستند.
 ازدواج و طلاق، بچه دار شدن، بیماری و.... خبرهایی از این دست معمولا در مورد چهره ها بازتاب های زیادی دارد. اما این اهمیت و پرداختن به چهره ها از کجا می آید و تا چه اندازه قابل اعتنا و چه قدر بی اهمیت است؟
علاقه مندی به دنبال کردن اخبار مربوط به چهره ها همیشه طرفداران مخصوص به خود را دارد و خیلی ها از دانستن یک اتفاق هر چند بی اهمیت و یا دیدن یک عکس ساده از یک بازیگر احساس خیلی خوبی دارند؛ رسانه ها هم همیشه از این فرصت استفاده کرده اند.
 در حال حاضر با وجود فضای مجازی و شبکه های اجتماعی به عنوان رسانه هایی که امکان دسترسی به آن برای همه وجود دارد، پرداختن به زندگی سلبریتی ها خیلی بیشتر از قبل شده و آنچه که تا قبل به عنوان نشریات زرد در اختیار مخاطب قرار می گرفت حالا شکل جدید تری به خود گرفته و صفحاتی با عنوان اینکه منتشر کننده اخبار مربوط به هنرمندان هستند هر اتفاقی از زندگی بازیگران را هر چند بی اهمیت منتشر می کنند.

زندگی سلبریتی ها

توجه بیش از حد به صفحات بازیگران در اینستاگرام!
نمونه بارز آن رسانه های زیادی که در حال حاضر از فرصت فراهم شده در اینستاگرام استفاده می کنند. کم نیستند صفحاتی که اخبار و اتفاقات مربوط به سلبریتی ها را منتشر می کنند و یا صفحات متعددی که به نام بازیگران، توسط طرفداران پیگیری می شود.
یکی از مطالبی که مورد توجه تعدادی از رسانه ها است اخبار و اتفاقاتی است که در این صفحات می افتد. نه اینکه به کل پرداختن به اخبار مربوط به بازیگران اشکال داشته باشد، در همه جا این اتفاق می افتد و بخاطر جذابیتی که وجود دارد همیشه هم مخاطب خود را داشته. اما این پرداختن در جاهایی چندان هم قابل اعتنا نیست که سایر رسانه ها هم بخوانند به انتشار آن بپردازند؛ در حال حاضر فقط کافی است عبارت " چهره ها در شبکه های اجتماعی" را سرچ کنید تا با انواع عکس ها و مطالب مختلف از بازیگران مواجه شوید.
 اغلب این عکس ها از پست های اینستاگرامی تهیه شده که بسیاری علاوه بر اینکه هیچ حرفی برای گفتن ندارد به اندازه ای مطرح شده که دیگر تکراری هم هستند و جذابیت ندارند.
چند نمونه: لاله صبوری: بفرمایید گوجه سبز/ نرگس محمدی: جاتون خالی، به ما خیلی خوش می گذره/ هانیه توسلی: به تو نگاه می کنم/ امیر آرمان: بهار قشنگه و.... 
واقعا در محتوای این پیام ها چه اندازه از اهمیت و جذابیت وجود دارد که چندین بار در سایت ها منتشر شود؟

گاهی اوقات پرداختن به زندگی چهره ها به حدی پیش می رود که حتی جزئی ترین اتفاقات هم به یک جریان خبرساز تبدیل می شود در حالیکه می شود از این علاقه مندی به شکل دیگری استفاده و همراه با بازیگران موضوعات جدی تری را دنبال کرد

زندگی سلبریتی ها

منظور از اهمیت، مطرح شدن یک موضوع خاص نیست؛ هم اینکه یک جمله ساده مثل بهار قشنگ است در پایین پُست چند بازیگر مدام تکرار شود و سایت ها آن را منتشر کنند چه جذابیتی می تواند داشته باشد جز اینکه سلیقه های فکری را پایین بیاورد و به مرور محتوایی که از چهره های مطرح در اختیار است تنها خلاصه در همین مطالب دم دستی شود!
در مورد صفحاتی که با نام رسانه های شناخته شده اداره می شود پرداختن بیش از حد به بعضی موضوعات گاهی آنقدر از حدش می گذرد که با نگاه به کامنت های آمده در پایین پُست ها این اعتراض از طرف کاربران هم دیده می شود. صحبت های تازه فلان بازیگر درباره عمل زیبایی بینی از نمونه هایی است که تیترهای زیادی با این عنوان دیده می شود و به دنبالش هم  اظهارنظر های کاربران. 
مدتی است با زیاد شدن مطالب اینچنینی حتی کاربران هم نسبت به این موضوع واکنش داشتند و اینکه بعضی صفحات اینستاگرامی تا این اندازه به انتشار مطالب دم دستی مشغول اند را کاری تکراری و بدون جذابیت می دانند.
از نمونه هایی که زیاد به آن پرداخته شد و بعضی رسانه ها به شدت دنبال کردند خبرهایی در مورد اکبر عبدی و مهاجرتش به ترکیه بود، انواع و اقسام خبرها در این مورد منتشر شد و تحلیل های زیادی را به دنبال داشت.
و یا اتفاقی که در مورد عابدزاده و بردن سگش به استادیوم عنوان شد و  با واکنش او همراه بود. عابدزاده در پیامش با انتقاد از کسانی که این خبر را منتشر کردند، گفت: " این چرت و پرت ها را که می شنوم، عصبانی می شوم. کسی که این شایعات را راه انداخته بداند اندازه ... وجدان ندارد که اخبار دروغ را بازتاب می دهد.!"

زندگی سلبریتی ها

در کنار صفحاتی که از طرف یک منبع مشخص اداره می شود صفحات زیادی هم هستند که به عنوان فان از طرف طرفداران یک چهره هدایت می شود. این نکته قابل تأمل است که اطلاع داشتن از خصوصی ترین اتفاقات زندگی یک چهره که عمدتا هم بازیگران هستند همراه با عکس چطور اینقدر سریع در اختیار طرفداران قرار می گیرد.
اینکه چهره ها خودشان در توجه به زندگی شان نقش دارند قابل انکار نیست و تا حدی هم طبیعی است. اما در اینجا منظورمان به رسانه هاست، به عنوان ابزاری که بیشترین نقش را در مطرح کردن یک موضوع دارند. چه بسا اتفاقاتی که به دلیل پرداخت زیاد رسانه ها تبدیل به یک موج خبری شده و یا اتفاقاتی که با وجود اهمیت داشتن به دلیل کم توجهی رسانه ها چندان خبر ساز نشده و خیلی زود فراموش شدند.
گاهی اوقات پرداختن به زندگی چهره ها به حدی پیش می رود که حتی جزئی ترین اتفاقات هم به یک جریان خبرساز تبدیل می شود در حالیکه می شود از این علاقه مندی به شکل دیگری استفاده و  همراه با بازیگران موضوعات جدی تری را دنبال کرد.
 

زهرا فرآورده

بخش ارتباطات تبیانمطالب مرتبط:
زندگی خصوصی بازیگران