تبیان، دستیار زندگی
صعود تیم های الاهلی و الهلال عربستان، السد قطر و گوانگژو چین و حذف تراکتورسازی و فولاد ایران، اوراوا ردز ژاپن و لوکوموتیو ازبکستان از مهم ترین اتفاقات روز نخست از هفته پنجم لیگ قهرمانان آسیا بود.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

حذف تراکتور و فولاد


صعود تیم‌های الاهلی و الهلال عربستان، السد قطر و گوانگژو چین و حذف تراکتورسازی و فولاد ایران، اوراوا ردز ژاپن و لوکوموتیو ازبکستان از مهم‌ترین اتفاقات روز نخست از هفته پنجم لیگ قهرمانان آسیا بود.
هفته پنجم از مرحله گروهی رقابتهای مرحله گروهی لیگ قهرمانان آسیا روز سه‌شنبه با برگزاری ۸ دیدار در شرق و غرب آسیا پیگیری شد که با حذف تیم‌های فولاد خوزستان و تراکتورسازی تبریز، دو نماینده ایران، در این روز همراه شد.
تراکتورسازی

این رقابتها ابتدا در شرق آسیا آغاز شد که در گروه H گوانگژو اورگرانده چین در زمین اف‌سی سئول کره‌جنوبی به تساوی بدون گل رضایت داد اما با ۱۰ امتیاز به عنوان نخستین تیم به مرحله دوم جام صعود کرد. در دیگر بازی این گروه وسترن سیدنی استرالیا در خانه با نتیجه ۲ بر یک مغلوب کاشیما آنتلرز ژاپن شد تا مدافع عنوان قهرمانی به رده چهارم این گروه سقوط کرده و در خطر حذف از این رقابتها قرار بگیرد.
همچنین در گروه G تیم سوون سامسونگ با گل دقایق پایانی، شکست یک بر صفر را با پیروزی ۲ بر یک مقابل میزبانش اوراوا ردز دیاموندز ژاپن عوض کرد و با صعود به رده دوم این گروه، شانس خود را برای رسیدن به جمع ۱۶ تیم مرحله دوم افزایش داد. اوراوا ردز هم با این شکست از گردونه مسابقات کنار رفت.
در دیگر بازی این گروه، بریزبین‌رور استرالیا دست به کار بزرگی زد و در خانه بیجینگ گوآن چین به پیروزی دست یافت. نماینده استرالیا با این پیروزی ۷ امتیازی شد تا همچنان برای صعود به مرحله بعدی این مسابقات امیدوار باشد. بیجینگ گوآن چین هم با این باخت همچنان با ۱۰ امتیاز و به خاطر کسب نتیجه بهتر در بازی روبرو برابر سووون بلووینگز کره‌جنوبی در صدر جدول این گروه باقی ماند.
در گروه C هم ابتدا الهلال با پیروزی ۲ بر یک در زمین لوکوموتیو ازبکستان صعود خود به مرحله بعدی این جام را قطعی کرد. در دیگر بازی هم فولاد خوزستان در خانه السد قطر درحالی تن به شکست یک بر صفر داد که تنها امیدش برای صعود به مرحله بعدی پیروزی در این مسابقه بود.
السد با این پیروزی و به خاطر کسب نتیجه بهتر در بازی رودرو برابر الهلال عربستان با ۱۰ امتیاز به صدرجدول صعود کرد و الهلال که تفاضل گل بهتری هم نسبت به تیم السد دارد، به رده دوم بازگشت.

با توجه به قانون جدید AFC مبنی بر اینکه بازی رودرو در مرحله گروهی لیگ قهرمانان آسیا مهم‌تر از تفاضل گل است و با توجه به صعود الاهلی عربستان و ۷ امتیازی شدن نسف قارشی ازبکستان، تراکتورسازی در صورت پیروزی در بازی آخرش برابر الاهلی در امارات، ۷ امتیازی می‌شود اما به خاطر دو شکست برابر نسف قارشی ازبکستان، شانس صعود به مرحله بعد این جام را ندارد

رقابتهای گروه D هم با بازی تراکتورسازی ایران برابر نسف‌ قارشی ازبکستان در تبریز آغاز شد. تراکتوری‌ها که تنها با پیروزی در این بازی به صعود امیدوار می‌شدند، با ارائه یک بازی ضعیف که همراه با اشتباهات فردی بسیار و بی‌انگیزگی بین بازیکنان این تیم همراه شد، برد یک بر صفر را با شکست ۲ بر یک عوض کردند تا برای سومین بار متوالی از صعود به مرحله بعدی این جام محروم شود.
در دیگر بازی این گروه هم الاهلی عربستان شکست یک بر صفر خانگی برابر الاهلی امارات را در دقیقه ۹۰ با پیروزی ۲ بر یک عوض کرد تا با ۱۱ امتیاز صعود خود به مرحله بعدی این جام را قطعی کند و الاهلی امارات را در خطر حذف از این جام قرار دهد.
با توجه به قانون جدید AFC مبنی بر اینکه بازی رودرو در مرحله گروهی لیگ قهرمانان آسیا مهم‌تر از تفاضل گل است و با توجه به صعود الاهلی عربستان و ۷ امتیازی شدن نسف قارشی ازبکستان، تراکتورسازی در صورت پیروزی در بازی آخرش برابر الاهلی در امارات، ۷ امتیازی می‌شود اما به خاطر دو شکست برابر نسف قارشی ازبکستان، شانس صعود به مرحله بعد این جام را ندارد.
نتایج کامل دیدارهای روز نخست از هفته پنجم دور برگشت مرحله گروهی لیگ قهرمانان آسیا به شرح زیر است:
فولاد


گروه C:
* السد قطر یک - فولاد ایران صفر
گل: موریکی (۴۲) برای السد
* لوکوموتیو ازبکستان یک - الهلال عربستان ۲
گل‌ها: تمورخوجا عبدالخلیکف (۹۰) برای لوکوموتیو - نواف ال‌عابد (۵۷) و عبدالله الزواری (۷۲) برای الهلال
گروه D:
* تراکتورسازی ایران یک - نسف‌ قارشی ازبکستان ۲
گل‌ها: مهدی کیانی (۵۲) برای تراکتورسازی - آرتور گئورکیان (۵۹ و ۷۱) برای نسف قارشی
* الاهلی عربستان ۲ - الاهلی امارات یک
گل‌ها: مهند ابوراده (۷۸) و برونو سزار (۹۰) برای الاهلی عربستان - اورتون ریبریو (۱۵) برای الاهلی امارات
گروه G:
* اوراواردز دیاموندز ژاپن یک - سووون بلووینگز کره‌جنوبی ۲
گل‌ها: زلاتان لوبیانکیچ (۶۹) برای اوراواردز - پارک تائه وون (۷۵) و کایو (۸۸) برای سوون
* بجینگ گوآن چین صفر - بریزبین رور استرالیا یک
گل: آندریا کالوجروویچ (۳۹) برای بریزبین رور
گروه H:
* وسترن سیدنی واندررز استرالیا یک - کاشیما آنتلرز ژاپن ۲
گل‌ها: نیکیتا روکاویتسیا (۲۴) برای وسترن سیدنی - شما دوی (۶۶) و مو کانازاکی (۹۰) برای کاشیما
* اف‌سی سئول کره‌جنوبی صفر - گوانگژو اورگرانده چین صفر
برنامه ادامه دیدارهای هفته پنجم از دور برگشت مرحله گروهی لیگ قهرمانان آسیا که امروز چهارشنبه برگزار می‌‎شود، به شرح زیر است:
گروه A:
* بنیادکار ازبکستان - النصر عربستان
* لخویا قطر - پرسپولیس ایران
جدول رده‌بندی گروه A:
۱- پرسپولیس ایران ۹ امتیاز، ۲- لخویا قطر ۷ امتیاز، ۳- النصر عربستان ۵ امتیاز و ۴- بنیادکار ازبکستان یک امتیاز
گروه B:
* نفت تهران - پاختاکور ازبکستان
* الشباب عربستان - العین امارات
جدول رده‌بندی گروه B:
۱- نفت ایران ۷ امتیاز، ۲- العین امارات ۶ امتیاز، ۳- پاختاکور ازبکستان ۵ امتیاز و ۴- الشباب عربستان ۲ امتیاز
گروه E:
* کاشیوا ریسول ژاپن - جئونبوک هیوندای کره‌جنوبی
* شاندونگ چین -  بین دونگ ویتنام
جدول رده‌بندی گروه E:
۱- جئونبوک هیوندای کره‌جنوبی ۸ امتیاز، ۲- کاشیوا ریسول ژاپن ۸ امتیاز، ۳- شاندونگ چین ۴ امتیاز و ۴- بین دونگ ویتنام یک امتیاز
گروه F:
* سئونگنام اف‌سی کره‌جنوبی - بوریرام یونایتد تایلند
* گوانگژو چین - گامبا اوزاکا ژاپن
جدول رده‌بندی گروه F:
۱- بوریرام یونایتد تایلند ۷ امتیاز، ۲-  سئونگنام اف‌سی کره‌جنوبی ۷ امتیاز، ۳- گوانگژو چین ۴ امتیاز و ۴- گامبا اوزاکا ژاپن ۴ امتیاز

بخش ورزشی تبیان

منبع: مهر