تبیان، دستیار زندگی
مدیرکل نظارت و هماهنگی گشت های مشترک سازمان تعزیرات حکومتی از تشدید فعالیت گشت های مشترک این سازمان برای مقابله با گرانفروشی خبر داد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

تشدید گشت برخورد با گرانفروشان!


مدیرکل نظارت و هماهنگی گشت‌های مشترک سازمان تعزیرات حکومتی از تشدید فعالیت گشت‌های مشترک این سازمان برای مقابله با گرانفروشی خبر داد.


گرانفروشی

محمدحسن سرابیان با اشاره به آغاز سال جدید و شروع فعالیت های بازار و احتمال افزایش خارج از ضوابط قیمت‌ها به وسیله برخی از افراد سود جو گفت: مدیران کل اجرایی باید ترتیبی اتخاذ کنند تا با استفاده از ظرفیت ها و توانمندی های موجود و تهیه برنامه‌های مدون ماهانه، با همکاری و هماهنگی دستگاه های نظارتی استان، فعالیت گشت های مشترک با دستگاه های مزبور را تشدید کنند. وی افزود: لازم است همکاران سازمان با حضور در بازار و محل استقرار پایگاه‌های مشترک در استان‌ها، اقدامات لازم را انجام دهند و با تخلفات احتمالی در چارچوب ضوابط و مقررات برخورد قاطع کنند.
قیمت آزاد نان کیلویی تا ۳۰۰۰ تومان
دولت تکلیف و برنامه‌ای برای منطقی کردن یا افزایش قیمت آرد به تولیدکنندگان آرد ارائه نکرده و بالا رفتن هزینه‌های کارخانه‌ها نادیده گرفته شده است. محمدرضا مرتضوی، رئیس انجمن آردسازان ایران در این‌باره گفت: در سال جاری قیمت سوخت و دستمزد کارگران 17 درصد افزایش داشته است اما جلسه یا برنامه‌ای  برای افزایش قیمت آرد وجود نداشته و بالا رفتن هزینه‌های تولید کارخانه‌های آرد نادیده گرفته شده است. مرتضوی اظهار داشت:  قیمت خرید هر کیلوگرم گندم خبازی در سال جاری 665 تومان و قیمت فروش آرد ستاره (سفید با 18 درصد سبوس‌گیری شده) 815 تومان و 9ریال و آرد 15 درصد سبوس‌گیری شده، 805 تومان است. وی تصریح کرد: آرد سفید باید تنها برای تولید نان بربری استفاده شود اما از آنجا که مردم نان به رنگ سفید را دوست دارند از این آرد برای پخت نان‌های لواش و تافتون نیز استفاده می‌شود. وی اضافه کرد: درباره مکانیزم عرضه نان و یارانه‌ای که به آن اختصاص می یابد باید فکری شود زیرا ارائه آرد و نان دولتی، برای برخی فعالان بخش دولتی و خصوصی رانت ایجاد کرده است اما حذف یکباره این محصول نیز امکان پذیر نیست زیرا تبعات اجتماعی نامناسبی ایجاد می‌کند. مرتضوی ادامه داد: هر ساله با افزایش هزینه‌های تولید نظیر دستمزد و انرژی، هزینه  مضاعف به نانوایی‌ها وارد شده  وآنها را در شرایط بحرانی قرار می دهد که برای خروج از این بحران، نانوایی‌ها راه حل های متفاوتی مانند کم کردن وزن چانه، عوض کردن کارگران و آوردن کارگران ناشی و افزایش قیمت را اتخاب می کنند که این امر موجبات نارضایتی مصرف کنندگان را فراهم کرده است. وی با بیان اینکه در صورتی که قیمت آرد و نان در بازار مصرف آزاد شود به نفع اقتصاد خواهد بود، گفت: در صورتی که مدیرت دقیقی برعرضه نان صورت گیرد، قیمت هر کیلوگرم نان بدون احتساب یارانه دولت در بازار مصرف، 2600 تومان تا 3000 هزار تومان خواهد بود.وی افزود: در کشور300 کارخانه تولید آرد وجود دارد که ظرفیت سالانه آنها 21 میلیون تن است.

در سال جاری قیمت سوخت و دستمزد کارگران 17 درصد افزایش داشته است اما جلسه یا برنامه‌ای  برای افزایش قیمت آرد وجود نداشته و بالا رفتن هزینه‌های تولید کارخانه‌های آرد نادیده گرفته شده است


آزادسازی یا آزاررسانی
تلاش وزارت صنعت، معدن وتجارت برای آزادسازی قیمت آرد و نان و آزادپز کردن 20 درصد از نانوایی‌های کشور که پس از ابلاغ قیمت جدید آرد و نان از آذرماه 1393 آغاز شد کار را به جایی رسانده که بیشتر نانوایی‌های علاقمند هستند آزادپز شوند اما نه قانونی بلکه به اسم آزادپز بودن، آرد را به قیمت مصوب بخرند و به قیمت آزاد بفروشند. مجتبی خسروتاج، معاون وزارت صنعت، معدن و تجارت در توسعه بازرگانی داخلی با اعتراف به اینکه در آزادپز کردن نانوایی‌ها ضعیف عمل کرده و تنها توانستیم 9 درصد از نانوایی‌های کشور را آزادپز کنیم از ادامه اجرای این طرح ادامه داد. با وجود این اعتراف اما اتحادیه‌های نانوایان کشور اعتقاد دارند تاکنون بیش از 20 درصد از نانوایی‌های کشور آزادپز شدن و در این میان نانوایی‌های سنگکی بیشتر از نانوایان دیگر به این تعویض و تبدیل علاقه دارند. در کنار این آزادپزی اما آنچه این روزها از سوی مسوولان دولتی و بخش خصوصی ابراز می‌شود موضوع آزادسازی قیمت‌های این بخش است تا آنجا که علی فاضلی،‌رییس اتاق اصناف ایران از برنامه‌ریزی برای حذف یارانه نان از تیرماه خبر داد و گفت: از آنجا که نان قوت غالب مردم به ویژه قشر آسیب‌پذیر است، به دنبال راهکاری هستیم که با کمترین آسیب یارانه نان را در آینده‌ای نزدیک حذف کنیم. فاضلی افزود: باید به این سمت حرکت کنیم، تا نان به صورت غیر یارانه‌ای در کل جامعه توزیع شود، چرا که یارانه در این بخش به نانوایی‌ها جز ایجاد رانت غیرمعقول چیزی در پی ندارد.

قرار قطعی برای افزایش قیمت یا قطع یارانه نان به‌طور کامل در تیر ماه وجود ندارد و مواردی که در این‌باره طرح می‌شود، حدس و گمان است زیرا تصمیم نهایی را در این‌باره دولت باید بگیرد.

مضاف بر آنکه دولت بودجه‌ای را برای کاهش قیمت نان در نظر می‌گیرد، اما در این بین برخی نانوایی‌ها با فروش آرد یارانه‌ای به قنادی‌ها و نانوایی‌های آزادپز تمام این زحمات را هدر می‌دهند. یک روز پس از این اظهار نظر، مهدی کاظم‌نژاد، مدیرکل امور اقتصادی وزارت جهاد کشاورزی تأکید کرد که مصوبه‌ای درباره حذف یارانه نان تا پایان سال نداریم و قیمت این محصول تنها با دستور رئیس جمهوری افزایش می‌یابد. وی با تصریح اینکه اگرچه حذف یارانه نان، جزو برنامه‌های دولت است اما به‌‌‌‌‌طور قطع تا سه ماه آینده انجام نمی‌شود.  وی ادامه داد: ممکن است رئیس جمهوری به یک باره دستور به حذف یارانه نان دهد، اما در شرایط فعلی تا پایان امسال تنها 20 درصد نانوایی‌های کشور آزاد پزبوده و مابقی آرد دولتی دریافت می‌کنند. پس از این اظهارات علی قنبری، مدیر عامل شرکت بازرگانی دولتی ایران با تأکید بر اینکه افزایش قیمت نان و توسعه نانوایی‌های آزادپز بر اساس توان و استقبال مردم منطقه برای خرید نان باکیفیت‌تر است، گفت: قرار قطعی برای افزایش قیمت یا قطع یارانه نان به‌طور کامل در تیر ماه وجود ندارد و مواردی که در این‌باره طرح می‌شود، حدس و گمان است زیرا تصمیم نهایی را در این‌باره دولت باید بگیرد. قنبری یادآورشد: یارانه‌های پرداختی دولت از قبیل نان باید به حداقل برسد اما  زمان و چگونگی اجرای این طرح هنوز معلوم نیست. هم‌اکنون در نانوایی‌های آزادپز سنگک قیمت هر قرص نان سنگک ساده 1300 تومان و کنجدی آن 1500 تومان است اما برخی نانوایی‌ها از این تغییرات سوءاستفاده کرده و با وجود عادی بودن، نان‌های خود را به قیمت آزاد به مشتریان می‌فروشند.

فرآوری: اخباریه

بخش اقتصاد تبیان


منابع : ایسنا، فارس و وطن