تبیان، دستیار زندگی
کشورهای عضو ائتلاف متجاوزانه علیه یمن به سرکردگی عربستان سعودی در بیانیه ای پایان حملات خود در یمن پس از ۲۷ روز تجاوز را اعلام کردند.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

پس از ۲۷ روز کشتار شهروندان بی‌گناه

پایان حمله عربستان رسما اعلام شد


کشورهای عضو ائتلاف متجاوزانه علیه یمن به سرکردگی عربستان سعودی در بیانیه‌ای پایان حملات خود در یمن پس از ۲۷ روز تجاوز را اعلام کردند.
ائتلاف متجاوز در ادامه این بیانیه اعلام کرد که «مرحله بازگرداندن امید به یمنی‌ها» به منظور انجام عملیات سیاسی طبق قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل از نیمه‌شب سه‌شنبه هفته جاری آغاز می‌شود.
یمن

پایان حملات ائتلاف متجاوز علیه یمن پس از 27 روز تجاوز متوالی و کشته و زخمی شدن هزاران شهروند بی‌گناه یمنی اعلام شد.
«تمیم الشامی» از مسئولان وزارت بهداشت یمن گفت: از آغاز تجاوزات سعودی تاکنون حدود 3 هزار نفر از مردم یمن کشته و زخمی شدند. الشامی گفت: از این میان 150 کودک یمنی به شهادت رسیدند.
از سوی دیگر، منابع وابسته به ارتش یمن تعداد تلفات تجاوزات هوایی عربستان به یمن را حدود سه هزار کشته و پنج هزار زخمی اعلام کردند.
این در حالی است که سازمان بهداشت جهانی امروز در بیانیه‌ای اعلام کرد که از آغاز تجاوزات سعودی علیه یمن تاکنون، 944 نفر کشته و 3487 نفر زخمی شده‌اند.
پیش از اعلام این بیانیه، وزارت دفاع عربستان سعودی برای فراهم ساختن زمینه جهت توقف تجاوزات هوایی به یمن و اعلام آتش‌بس تاکید کرد که تجاوزات جنگنده‌های سعودی منجر به از بین رفتن همه تهدیداتی شده است که در مرز دو کشور وجود داشت.
وزارت دفاع عربستان سعودی همچنین مدعی شد که موشک های بالستیک که در اختیار حوثی‌ها در یمن قرار داشته است، منهدم شد.
فرماندهی ائتلاف متجاوز علیه یمن به سرکردگی عربستان سعودی برای مشروعیت بخشیدن به تجاوزات خود که به کشته و زخمی شدن هزاران نفر از مردم بی‌گناه شده است، اعلام کرد که این تجاوزات برای پاسخ به درخواست عبدربه منصور هادی رئیس‎جمهور مستعفی یمن صورت گرفته است.
«احمد عسیری» سخنگوی ائتلاف متجاوزان به یمن نیز دقایقی پس از اعلام رسمی پایان حملات به یمن با حضور در نشستی مطبوعاتی به تشریح چندین باره اهداف عملیات موسوم به «طوفان قاطع» پرداخت.

از آغاز تجاوزات سعودی تاکنون حدود 3 هزار نفر از مردم یمن کشته و زخمی شدند. الشامی گفت: از این میان 150 کودک یمنی به شهادت رسیدند
وی با ادعای موفقیت آمیز بودن عملیات طوفان قاطع، اعلام کرد: عملیات ما در تحقق اهدافش دقیق بوده و تعداد حملات هوایی ما علیه یمن به 2415 رسید.

احتمال آغاز فاز جدید تجاوز به یمن

ائتلاف کشورهای عربی به رهبری عربستان با انتشار بیانیه ای اعلام کرد فاز جدید مداخله در یمن با نام رمز «بازگشت امید» از نیمه های شب آغاز خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری مهر، سرانجام پس از چهار هفته حمله هوایی بی حاصل به خاک یمن، رژیم عربستان به حملات متجاوزانه خود به مردم این کشور پایان داد.

در همین رابطه ائتلاف کشورهای مداخله گر در یمن به رهبری عربستان با انتشار بیانیه ای از آغاز فاز جدید اقدامات خود علیه مردم این کشور خبر داد. بر این اساس فاز جدید با نام رمز «بازگشت امید» از نیمه شب چهارشنبه کلید خواهد خورد.

«احمد العسیری» سخنگوی نیروهای ائتلاف با بیان این خبر تاکید کرد این اقدام به منزله اعلام آتش بس نبوده و عملیات مذکور «به شکلی محدود» برای عقب راندن نیروهای مردمی یمن از مواضعشان ادامه خواهد یافت. به گفته وی در صورت لزوم حملات هوایی علیه انصارالله از سر گرفته خواهد شد.

این عملیات با هدف تضعیف نیروهای مردمی و ارتش یمن و حمایت از گروه های وابسته به «عبد ربه منصور هادی» رئیس جمهوری مستعفی و فراری یمن انجام گرفت

وزارت دفاع عربستان نیز مدعی شد در فاز جدید تمرکز این ائتلاف بر روی مبارزه با تروریسم، بازگشت امنیت و یافتن راه حل سیاسی برای بحران یمن خواهد بود.

ادعای اوباما درباره مشکل‌آفرینی ایران در یمن

همچنین اوباما رئیس‌جمهور آمریکا روز سه‌شنبه گفت با ادعای تلاش ایران برای تسلیح جنبش انصارالله یمن، گفت به ایران اعلام شده که باید بخشی از راه‌حل در یمن و نه بخشی از مشکل در این کشور باشد.
وی در ادامه این مصاحبه که نسخه کامل آن امروز منتشر می‌شود، گفت: «ما باید همه طرف‌ها را گردهم آوریم و به راهکاری سیاسی برسیم. راه‌حل، ایجاد جنگی نیابتی جدید در یمن نیست. ما به ایرانی‌ها تصریح کرده‌ایم که آن‌ها باید بخشی از راه‌حل و نه بخشی از مسئله باشند.»

فرآوری : امیر رضوانی

بخش سیاست تبیان


منابع : فارس/ تابناک/ مهر